Vumetre devresi hk.?

ozinet

Üye
Arkadaşlar diğer sorularıma cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

700 adet led lambayı 4 erli guruplar halinde seri olarak bağladım. ve bunları 12 voltluk power suppley ile besliyorum. Hepsi şahane şekilde yanıyor.

Bunları ben müziğe göre yakmak istiyorum. Ama vumetre devresi ile değil.

Sesi verdiğimizde 12 volt elektrik azalarak (en fazla10 volta düşecek) ve çoğalarak (en fazla 12 volta çıkacak) şekilde olacak.

Vu metre devresindeki gibi sırayla yanmasını istemiyorum. Tamamı aynı anda yanacak ve sönecek şekilde olacak.

Ben bunu 220 voltluk lamba için birine yaptırmıştım. Lamba müziğe göre ışık azalıp çoğalıyordu. Bunun gibi bi devre yapmak istiyorum.

eğer hepsi aynı anda yanmasını istiyorsan bu devreyi yapıp bir ledi kendi led sistemine seri olarak bağlarsın. Seri bağlıcak olduğun led ortalardan olması lazım...sonda olursa en yüksek seste ışık verir.başta olursa müzik açılır açılmaz direk ışık verir...ortalrdan bi led seçersen biraz daha müzik ritmine uydurabilirsin..
eğer ledlere uyguladığın gerilim 8-12V arasında ise direkt olarak bu gerilimi devreyede verebilirsin. Eğer led sisteminin gerilimi 14-15 V dan fazla ise
devrede gerilimleri ayırmalısın ledlere uygulanan gerilimi düşürme..ancak devreye giden 14-15 V dan fazla gerilimi 7812 kullanarak 12V a düşürmelisin aksi takdirde entegre yanabilir...

videodaki devreyi bizzat kendim yaptım..
videodaki vumetre bu devreye göre yapılmış olup. 10 Led e paralel olarak 10 led daha ilave edilmiştir.Bundan dolayı kenarlardan ortaya doğru yükseliş vardır.

Video Adresi:
http://www.izlesene.com/video/muzik-ses-isik-ritm-vumetre-by-kilic/1065683

bi sorun olursa yaz.. cevaplarım...

Eyvallah sağolasın. Bazı arkadaşlar lm 3915 entegre ile olmaz bu iş diye yazmışlar başka forumlarda. Mesela 13 veya 14. bacaktan verdim diyelim. 720 adet led i yakıp söndürürmü bu devre. Gerçi sizin için basit bi devre ama, ben pek fazla anlamadığım için neyin ne olduğunu anlamıyorum. Örneğin 2 tane +V var, -V nerden gircek. Ses girişin eksisi artısı falan neresi, (1N4002 - D1 - C1 yazdıkların ne oluyo) ordaki resim üstüne paintte belirtebilirmisin. yada proteus programında yapabilirmisin ? Zahmet olmazsa.

Eyvallah sağolasın. Bazı arkadaşlar lm 3915 entegre ile olmaz bu iş diye yazmışlar başka forumlarda. Mesela 13 veya 14. bacaktan verdim diyelim. 720 adet led i yakıp söndürürmü bu devre. Gerçi sizin için basit bi devre ama, ben pek fazla anlamadığım için neyin ne olduğunu anlamıyorum. Örneğin 2 tane +V var, -V nerden gircek. Ses girişin eksisi artısı falan neresi, (1N4002 - D1 - C1 yazdıkların ne oluyo) ordaki resim üstüne paintte belirtebilirmisin. yada proteus programında yapabilirmisin ? Zahmet olmazsa.

8 nolu ayak -V olarak bağlı ses sinyalini - bağlantısıda yanı yerde ayrıca d1 diyot c1 de kondansatör (bunları sorduğunuza göre elektrik veya elektronikle pek alakanız olamadığını düşünüyorum) 720 adet ledi gruplara ayırmış olsanız bile transistör kullanmadan bu devre ile çlaıştıramazsınız devreye mutlaka transistör bağlamanız gerekir.

Ozinet hocam, i.tandoğan hocanında dediği gibi elektronikle pek alakan yok galiba. Eğer birazcık anlasaydın bununla ilgili sana yardım edecek çok kişi bulabilirdin. Ben yinede sana kısacık bir bilgi vereyim. 3915 entegresinin herhangi bir pininden çekebileceğin akım en fazla 80mA dir. Yani ancak 1 veya 2 led sürebilirsin. Bu devreyi şu şekilde kullanabilirsin. Entegrenin 15 nolu bacağındaki ledin yerine bir anahtarlama devresi kurarsın. Anahtarlamadan kastım 80mA ile kullandığın güç kaynağını kontrol etmek. Bunu ancak transistör veya mosfet ile yapabilirsin. Sen 700 adet ledi 4 erli seri bağladıysan 175 adet paralel bağlantın var demektir ki bu da kullandığın led 30 mA çekiyorsa 5,2A yapar. Bence bu proje BD tarzı bir transistörle kolaylıkla yapılabilir. Eğer pazartesiye kadar sabredebilirsen pazar günü senin için şemasını çizer Ö.M ile iletirim. Merak etme, ticari değil, sadece yardım. ok?:);)

Tamam senden mesaj bekliyorum. İşin müsait olunca yaparsın. Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar

ozinet arkadaşım, kusura bakma, iş yoğunluğundan pazar günü de çalışmak zorunda kaldım ve devrenle ilgilenemedim:( Bana eğer birkaç gün daha verirsen devreni çizeceğim. Teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,805
Kullanıcılar
450,895
Son üye
yıldıztalip

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri