X ve Y exenleri ayni anda hareket ettiginde kesimde dalgalanma oluyor.

frknguler

Üye
ekteki fotograflarda da goruldugu uzere yalnizca x veya y ekseninde kesim yaptiginde hicbir sorun yokken x ve y ekseni ayni anda hareket ettiginde kesimde dalgalanmalar oluyor. Aspire v9.5 mach3 kombinasyonu ile calisiyorum. Tecrubelerinize ihtiyacim var dostlar.

Ekli dosyalar

• unnamed 2.jpg
    170 KB · Görüntüleme: 45
  • unnamed.jpg
    219.5 KB · Görüntüleme: 39
  • Makine calistigim sirket tarafindan satin alinmis.

• x ve z eksenlerind 1 y ekseninde 2 servo motor ile calisiyor.

• Surucu Marka-Model su sekilde

Ilginiz icin teekkurler.

Yatayda ve dikeyde Kaç mm her adimda daliyorsun, ilerleme hızı nedir. takim çapı kaç mm

4mm flat tool,
dikeyde 5mm, yatayda 60%, 10000 rpm hizi ve 750 mm/sn yatay hiz, 500 mm/sn dikey hiz.

Fazla daliyorsun. Takım çapının yarısi kadar dalmak lazım. Takım da eğiliyordur
Ayrıca Malzemeyi eritiyorsun gibi görünüyor. Rpm azalt 7500 gibi.

Malzemeyi tanıyana kadar denemeler yapman lazım.

Makina gayet rijit gözüküyor üstelik servo kontrollü... kesim kalitesinde etkin faktörleri sıralarsak kontrollerinde ortaya çıkartabilirsin...,
-vidalı millerin eksen sabitlemelerinin sıkı olması (setskur, kaplin ,yataklamalar,motor vs)
-z ekseninde kullanılan dişli kayış sisteminin gergin olmaması...
-z ekseninde kullanılan dişli kayış sisteminin oranının spindle ağırlığını kaldırmakta,indirmekte yetersiz kalması

Son düzenleme:
Fazla daliyorsun. Takım çapının yarısi kadar dalmak lazım. Takım da eğiliyordur
Ayrıca Malzemeyi eritiyorsun gibi görünüyor. Rpm azalt 7500 gibi.

Malzemeyi tanıyana kadar denemeler yapman lazım.
Tum bunlari azaltip tekrar denedim ama sonuc degismedi, acaba mach3 uzerinden ypabilecegim bir ayar var midir dalma miktari ile alakali?
herhangi bir eksende gevseme olup olmadigini nasil control edebilirim? El ile salladigimda fark edilecek bir sey midir?

elle kontrol ü kast etmedim... vida , setskur gibi bağlantı elemanlarının gevşeyip gevşemediğine bak... bunun yanında kayış dişli kullanılmışsa bol mu sıkımı bunu elle kontrol edebilirsin, gevşek ise setskuru vardır ... ger ve setskuru sık...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…