Yüksek Gerilim Nasıl Elde Edilir?

İyi akşamlar; Yüksek Gerilim nasıl elde edilir? Bunun hakkında ayrıntılı olarak bilgi verebilirmisiniz. Basit seviyede değil iyi bir seviyede istiyorum yada herhangi bir yerde yayınlanmışsa adresi verebilirmisiniz.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
aslında bu verdiğiniz linke baktım ama Yüksek Gerilimin nasıl üretildiğini burada göremedim.

Sn. alptekin0035

* Ayrıntılı derken, tam olarak nasıl bir bilgiye ihtiyacınız var, açıklarsanız daha iyi yardımcı olmaya çalışacağız.

Ayrıntılı dersken lisans seviyesinde bilgiye ihtiyacım var. Yani işin biraz derine inmiş hali benim araştırma ödevim.

Lisans seviyesinde ne tür bir bilgi, yüksek gerilim üretilmesi gibi birşey yok zaten. Generatorde üretilen gerilim 10-25 kv gerilimdir. Bu gerilim seviyesi de yüksek gerilim değildir. Daha sonra bu gerilim step-up (yükseltici trafo) ile gerilim yükseltilerek iletim hatlarına aktarılır.

Elektrot sistemleri ile ilgili mi bilgi istiyorsunuz, lisans seviyesinde en çok üzerinde durulan konu budur.

O zaman zahmet olmazsa Yükseltici Trafo hakkında bilgi alabilimiyim. Biraz fazla oldu sanırım ama

yüksek gerilim 2 aşamadan oluşuyor 1 jeneretor gücü yüksek olucak cıkan voltaj trafo merkezine gider orda
m 10500 voltu 34 bine cıkartarak şebekeye basılır

Prof.Dr.Muzaffer Özkaya' nın Yüksek Gerilim Tekniği I-II kitaplarında bulabilirsiniz. Gerekirse yabancı kaynak da verebilirim. Kolaylıklar dilerim.

Forum istatistikleri

Konular
128,910
Kullanıcılar
451,064
Son üye
ilayda_7

Yeni konular

Geri