Yanlış montaj sonucu sargıda kopukluk

06alican06

Üye
20241024_221756.jpg
Kömürleri değiştikten sonra rulmanın üzerine gelen pulu ters takınca bilya dağılıp kabloyu kesmiş bu iki tanesi böyle ucu kopuk şekilde duruyor bunları birbirine bağlasam motor çalışır mı? Bir de lehimle mi yapılır buna yardımcı olabilecek var mıdır? Philips elektrik süpürgesi

fotodan hasar çok anlaşılmıyor. hasar sadece iki teldeyse doğru bağlantı ve düzgün bi işçilik şartıyla ekleyip deneyebilirsin. makaron kullanmanı tavsiye ederim.
Bakır telle mi yapmam lazım inceliği kalınlığı farkeder mi ki. Bu iki telden başka kopukluk yok tahminimce içindeki parça dağılınca kesip atmış kabloyu bi iki yerde de çizik izler var

Bakır telle mi yapmam lazım inceliği kalınlığı farkeder mi ki. Bu iki telden başka kopukluk yok tahminimce içindeki parça dağılınca kesip atmış kabloyu bi iki yerde de çizik izler var

teller kavuşuyorsa uç kısımlarını paralelleyip lehimle. (ucu ucuna getirip lehimlemen sağlıklı olmaz)
kavuşmuyorsa aynı kesitte bi tel kullan o da yoksa abartı olmayan kalın bi telle köprüleyip lehimle. tellerin üzeri emaye kaplıdır önce bıçakla sıyır sonra ekleme işlemine geç.

Bu elektrik süpürgelerinde de bilye dağıtınca ayarı kaçınca motor çöp oluyor düzen tutmuyor, devri yüksek olduğu için ve toz altında çalıştığı için çabuk dağıtıyor kendini. Hele hele ıslak özellikliyse.

iki teli bobin teli gibi bir telle lehimle (ince olmasin dikkat et) fotoğrafta sol kısımda kalan tel çok kritik noktada kalmış dışını soyup lehim tutturabilmen lazim kısa devre ettirmeden. İşin kötü tarafı motor sargısı bakır değilse lehim tutturmak da zor oluyor. Kısa bi test et güvenli şekilde sonra üstüne epoksi tarzı yapıştırıcı sür titreşimden lehim zarar görmesin.

Ama dediğim gibi yüksek devirli motor oldugu icin ayarı kaçtı mı tutturmak zor oluyor.

güzel insan, bizim buralarda derler, eski dikme iplik yabana ..... gerisini sen getir. lütfen yenisine müracaat. olmazı olur yapmak her zaman işe yaramaz. eş değer motor takabilirsin. geçici yama hiç bir zaman işe yaramaz. hem emeğine, hem de müşterinin parasına yazık.

güzel insan, bizim buralarda derler, eski dikme iplik yabana ..... gerisini sen getir. lütfen yenisine müracaat. olmazı olur yapmak her zaman işe yaramaz. eş değer motor takabilirsin. geçici yama hiç bir zaman işe yaramaz. hem emeğine, hem de müşterinin parasına yazık.
Abi ben evde tamir ediyim derken bozdum tamirci değilim. Bilmiyorum niye böyle oldu ilk bastık çalıştı sorun yoktu. Daha sonra tekrar çalıştırdım bi sıcak hava atmaya başladı sesi filan değişti ateş çıkardı hemen kapattım içini açtık bilyası dağılmış sonra bu kablo kopmuş onu farkettim bi daha taktım fişe bu sefer hiç çalışmadı

Abi ben evde tamir ediyim derken bozdum tamirci değilim. Bilmiyorum niye böyle oldu ilk bastık çalıştı sorun yoktu. Daha sonra tekrar çalıştırdım bi sıcak hava atmaya başladı sesi filan değişti ateş çıkardı hemen kapattım içini açtık bilyası dağılmış sonra bu kablo kopmuş onu farkettim bi daha taktım fişe bu sefer hiç çalışmadı
güzel insan, bazen biz bir şeyleri tamir edeyim derken, kötü yola düşürürüz. benim başıma çok geldi. bazen olmaz olmaz. olacağı tutar çöp olur. farz et, lehim yaptın çalıştı. sendeyken sorun yok, başkası kullanırken gümlerse yine sorun değil. cana gelen mala gelsin, gelsin de ya cana gelirse? güzel insan, bazen pahalı bir yöntemle öğreniriz bazı şeyleri. elektrikte risk almak en istenmeyen şeydir. cana gelecek mala gelsin diyeceksin, taze motor bakacaksın. ister usta tavsiyesi de, ister abi tavsiyesi. can kıymetlidir, malın canı cehenneme. ha yapmak istiyorsan seni tutan yok yap ama sorumluluk tamamen sana ait.

Ben olsam telleri birbirine dolayarak lehimler üzerine makaron yaparım.

Ekli dosyayı görüntüle 111411Kömürleri değiştikten sonra rulmanın üzerine gelen pulu ters takınca bilya dağılıp kabloyu kesmiş bu iki tanesi böyle ucu kopuk şekilde duruyor bunları birbirine bağlasam motor çalışır mı? Bir de lehimle mi yapılır buna yardımcı olabilecek var mıdır? Philips elektrik süpürgesi
çok yüksek devirlerle çalıştığı için kopan yerlere ek ya da lehim yapılmaz ayrıca balans yapar. en doğru yolu bir bobinajcıya gitmeniz olacaktır

Forum istatistikleri

Konular
129,620
Kullanıcılar
452,287
Son üye
dikontak

Yeni konular

Geri