Yapımına başladığım yeni CNC router

tırtıklı zaten

ayrıca tırtıklı dediğin şey vidalı mil ismi

Gıcıklık olsun ,
Tırtıksızda olur .
Hatta daha iyi olur.
Adımı ayarlı somun kullanırız " aciip " avantaj.

Ortadaki zaten vidalı mil dikkatli bakarsanız.

Siz dua edin Kazım abi sezsizliğini koruyor.Yoksa koca makina yapmış hemde kitap gibi çokta güzel ilerlerken bu aşamaya gelmiş adam X eksenine Y eksine diyorsa

Nerede durup nereye baktığınız göreceli bir olgudur .
Tıpkı adımı ayarlanabilen somun gibi..

Siz dua edin Kazım abi sezsizliğini koruyor.Yoksa koca makina yapmış hemde kitap gibi çokta güzel ilerlerken bu aşamaya gelmiş adam X eksenine Y eksine diyorsa

Bana görede doğrusu Y ama farklı düşünenler var. @KAZIMUGUR abinin dediği gibi nerden durup baktığına bağlı olarak X yada Y olabilir o eksen.

Hocam affınıza sığınarak şöyle bir şey söylemek istiyorum; sigma profil uzantıları çok uzun burada da ister istemez mukavemet sorunu ortaya çıkar diye düşünüyorum. Sonuç itibari ile spindle motor ve step motorlar çalışacak ve bir titreşim oluşturuacak bence boy eksenine dikene ortaya destekler koyulmalı diye düşünüyorum ayrıca titreşim emici takozlarda kullanılırsa makine hasssiyetini artırmış oluruz diye düşünüyorum. Sadece düşüncem ve bir fikir olarak bunları yazdım. Başarılarınızı devamını dilerim. Allah kolaylıklar versin. İyi çalışmalar.

Kafası karışanlar koordinat düzlemine baksın. Makineyi karşınıza aldığınızda soldan sağa giden eksen her zaman X'dir. İleriye doğru giden eksen de Y. Matematikte standart budur ama kullandığımız CNC yazılımları tersini yapmamıza izin verdiğinden beri X ve Y'yi ters çevirebiliyoruz. Yani her şey işin sonunda GCode'u nasıl çıkardığımıza bağlı.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…