(yardım) Pic ile ısı yönetecem

dgtlygtabi

Üye
Merhaba sevgili dostlar,
Az çok assembly bilgim var ama çıkamadım işin içinden, şöyle bir durum var evde pic ile güneş enerjisini yönetmek istiyorum güneş enerjisinde termokupl ve resistans var ben termokupl ile ısıyı ölçecem mesela 35 derece sabit tutmak istiyorum(bunu pic ile yönetecem) 35 in altına indi mi rezistans devreye girecek 35 oldu mu duracak, bunu termokupl ve pic ile yönetmek istiyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Termokupl yerine pt100de takabilirim yeterki kurabileyim devreyi. termokupl ve rezistans yoluyla istediğim devreyi pic olmadan da olur derseniz fikir alabilirim teşekkür ederim şimididen. saygılarımla

Selam,

Bu iş düşündüğünüzden biraz daha karmaşık. Öncelikle termokupl'dan ısıyı ölçebilmeniz için transducer entegre gerekir. Popüler olarak max 6675 kullanılmakta.(İnternette kullanım örnekleri mevcut, kolayca kullanılıyor http://www.elektrotekno.com/userpix/5353_devre1_1.jpg) Isıyı ölçtükten sonra pic ile kontrol edebileceğiniz bir güç katı olmalı. Optokuplör ve triyak kullanarak çözebilirsiniz veya piyasada hazır SSR ler var onları kullanabilirsiniz. Ardından ölçtüğünüz değeri bir kontrol tekniği ile sabit tutmanız gerekir. Bunun için aç-kapa, PI veya PID kullanabilirsiniz. En hassas teknik PID'dir. Ancak nedense yazılımla uğraşan arkadaşlar bir türlü formülü yazılıma aktaramazlar. Aslında sadeleştirilmiş türev integral formülleri mevcut. Neyse..
Eğer bunun sürekli imalatını düşünmüyorsanız, hazır ısı kontrol cihazları var. Delta veya hanyoung marka olanlar hem ucuz hem kaliteli. Ya da PID kadar hassas kontrol gereksiz diyorsanız, enda marka termostatlı olan analog modeller var. Onlardan kullanabilirsiniz.

Analyzer

hocam aslında tutturabilirsem seri imalatta düşünüyorum çünkü isteyen yerler var aslında seri imalat için var mıdır bir tavsiyeniz

tamam bir araştırayım teşekkür ederim yardımlarınız için sağolun

ustam son cümlende pic olmadanda olur derseniz fikir verin demişsiniz bende fikrimi söyliyim dedim: normal bir pt100 ve termometre alsanız şöyle ucuzundan SV: 35 yapın PV de ssr çıkışını açsın kapasın ama hassas ölçüm istiyorsanız j tipi termokupl kullanın...

"SV: 35 yapın PV de ssr çıkışını açsın kapasın " dediğiniz devre nedir bi link var mı yeni öğrenim bitti toyum daha yardımlarınızla gelişecem saygılarımla

al birtane enda etc7420 birtanede termokupl pt100 diyelim zaten içerisinde bağlantı şeması var... ssr çıkışınıda no(normalde açık) ve ya nc(normalde kapalı) yani ısı düşünce mi devreye girsin, ısı artınca mı devreye girsin bütün ayarlar senin elinde istediğin gibi ayarla, kullan olsun bitsin... http://www.majoronline.net/enda/urunler/klavuzlar/86d77_ETC7420-T-01.pdf bu linkten bir incele istersen...

başarılı çalışmalar...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…