(yardım) Pic ile ısı yönetecem

Mikroişlemci ile yapmak istemiş arkadaş.Sanırım kendini geliştirme amaçlı.

Mikroişlemci ile yapmak istemiş arkadaş.Sanırım kendini geliştirme amaçlı.

ama mesajın sonunda daha başka nasıl yapabilirim demiş ben zaten ona nazaran yazdım ilk mesajımı biraz neşelendirim dedim ortamı ama arkadaş yazdığımı ciddiye alınca bende tam olarak anlatmaya ihtiyaç duydum....

başarılı çalışmalar...:D

pid hakkında hiç bilgim yok elinizde hiç döküman eğici pdf falan var mı ? herşey için sağolun

size birtane link vermiştim orada pdf olarak vardı görmediniz herhalde... yada yeterlimi gelmedi acaba? 1.sayfa da en son mesajımda.

başarılı çalışmalar...

selam vatanteknik,

Bu arkadaş için PID uygulaması ilk başta ağır gelebilir.Belki daha basit bir şekilde ona yardımcı olabiliriz.Şöyleki

ADC0804
LM35
1 adet PIC

İle yapabilir.Nasıl mı :) LM35 ile sıcaklık değerini analog olarak ADC ye gönderir.ADC de 8 bit halinde PIC e gönderir.Böylece arkadaşımıza sadece 8 bitin kontrolü kalır.Bu da COMF komutu ile hallolur.PID olmadan en sağlıklı hali olmaz ama bu şekilde bişiler yapabilir.

anlamadım bu arkadaş pic ile uğraşanakadar hazır bir termometre alsa bir adet te pt100 alıp sensör uçlarına onu bağlasa ve sadece SET tuşunu basılı tutup SV değerini 35C yapsa ve daha sonrasında role çıkışından ortak ayağa bağladığı voltajı ısıtma sistemine taşısa daha basit olmazmı?

başarılı çalışmalar...

arkadaş, Ya ben olaya biraz uzak kaldım? tam olarak anlayamadım ve siz o yüzden benimle kafa buluyorsunuz:D :D yada gerçekten en basit olayı en zoruymuş gibi arkadaşı yanlış yönlendiriyorsunuz?...

anlamadım bu arkadaş pic ile uğraşanakadar hazır bir termometre alsa bir adet te pt100 alıp sensör uçlarına onu bağlasa ve sadece SET tuşunu basılı tutup SV değerini 35C yapsa ve daha sonrasında role çıkışından ortak ayağa bağladığı voltajı ısıtma sistemine taşısa daha basit olmazmı?

başarılı çalışmalar...

Tabiki piyasada bu tür işler için hazır kitler var.Ama arkadaş assembly bildiğini ve PIC kullanarak bu olayı gerçekleştirmek istediğini söylemiş.Sanırım kendini geliştirme amaçlı olarak bu işi yapıyor.O yüzden o yönde yardımcı olmamız daha iyi olacaktır :)

herkese öncelikle teşekkür ederim ilgilendiğiniz için, öncelikle cgtykynk arkadaşımın dediği gibi pic ile deneyeceğim asıl amacım zaten pic ile kendimi geliştirmek(bu aralar herseyin içine soktum pic i anlatamam :D ) baktım olmadı :D vatanteknik arkadaşımın da dediği gibi pt100 ile hazır termometreyi alıp yapacam anam babam usulü :D Herkese teşekkür ederim saygılarımla herkeze hayırlı ramazanlar. Konu kapanmasa iyi olur aslında yeni fikirler ilgimi çeker. sagılarımla

Selam,

Seri imalat için size önerim, hazır bir cihazı açıp incelemenizdir. Hazır bir cihazı açıp incelediğinizde bir enstrümental yükseltici katı, bir mikroişlemci ve güç çıkış katı ya da röle görürsünüz. Enstrümental yükseltici için genelde OP07 ile bir yükseltici kat vardır. (http://cfs4.tistory.com/upload_cont...yeS5jb206L2F0dGFjaC8wLzE4MDAwMDAwMDAwMS5wbmc=) Ayrıca ısılçiftlerin çıkışları lineer olmadığından ADC ile ölçüm yapmanız yetmiyor. Ölçtüğünüz değer ile gerçek ısı değerlerini derleyip bir look up tablosu yapmanız gerekir.(O yüzden bu işlerin hepsini kotaran, derleyip toplayan MAX6675'i önermiştim) Çıkış için dediğim gibi basitçe transistörlerle veya röle ile çıkış katı yapılmalı. Yani bu işlem dışarıdan göründüğü gibi değil. Analog elektronik ve kontrol tekniğinde belli seviyede değilseniz, hazır komponentlerle çözmekte fayda var.

Analyzer

Forum istatistikleri

Konular
128,929
Kullanıcılar
451,100
Son üye
smtyzc

Yeni konular

Geri