Yeni CNC'nin zamanı geldi

ah şu torna ahhhhh

@window_s et kalinligi 18mm. Biraz kalin mi oldu sence?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Alüminyumda soğutma ile 1000 ilerleme ve 8000 civarı spindle hızı. Çelikte 100-200 ilerleme ve 3000-4000 spindle hızı.

Alüminyum için özel freze mi kullanıyorsunuz? Diğer uçlarda alüminyum çapağı uca kaynıyor mu? Sert alüminyum (6063, 7075) içinde aynı çapak kaynama sorunu geçerli mi?

Ben neredeyse sadece alüminyum kestiğim için tek tip freze kullanıyorum. Genelde 2 bıçaklı karbür oluyor. Nadiren 3 bıçaklı alıyorum.

Tüm alüminyumlar frezeye yapışıyor ama bunun sebebi tabi aşırı ısınma. 2 bıçaklı tercih etmemin nedeni daha az temas etmesi ve dolayısıyla daha az ısı üretmesi. Bir de hızı malzemeye göre düşük tutmak lazım. Alüminyumda 6-7 bin devirden fazlasına gerek yok. Elbette ilerleme hızına göre de spindle hızı değişir. Dakikada 100mm ilerliyorsa 6 bin bile fazla.

Soğutma (bendeki havayla karışık sıvı püskürtüyor) sistemi yoksa bor yağını enjektörle arada sırada kesim yapılan yere bir kaç damla damlatarak da kullanabilirsiniz. Ben uzun süre böyle kullandım. Burada maksat kayganlığı arttırmak. Malzeme ıslanınca tereyağı gibi kesiliyor. Dolayısıyla ısı da olmuyor. Videodaki çeliği keserken de enjektör kullandım. Hiç ısınma olmadı ve karbür freze aşınmadı.

Forum istatistikleri

Konular
128,825
Kullanıcılar
450,912
Son üye
mustafatlanm

Yeni konular

Geri