ÜLKENİN ELEKTRİK KESİNTİSİ (YÜZKARASI)

geçen günlerde bir arkadaş konu açmıştı tüm türkiyede elektrik kesilse ne olur diye aha işte kesildi
benim düşüncemde vacip deniz bey gibi elektrik yetmiyor bu seneye kadar hiç bu kadar kesinti görmemiştim
bana iki akü birde inverter almak şart oldu

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Vacip bey,bir kaç yıl önce amerikada aynı şey olmuştu ama normal karşılanacak bir durum değil bence!
Yanlış anlaşılmaya sebebiyet verdiysem özür dilerim, tabi ki de övünülecek bir durum değil, bu durum enterkonnekte sistemiz bir zaafiyetidir ancak sistem tamamen çökmeden müdahale edebilmek için, en iyi şekilde sistemi ayakta tutabilmek için ( Burdan kastım bazı bölgelerin elektriğinin kesilip, ana harterlerde enerji devamlılığının sağlanması ki bugün bu yapılamadı) elinizde fazladan yedek güç olmalı, hadi diyince hemen sisteme extra güç verilebilmeli ki bir güç kaybında bu telafi edilebilsin. Fakat güzel ülkemde her yeni santrale karşı çıkılıyor, sebebini anlamış değilim. Böyle olduğu sürece de, her geçen gün enerji talebimizin artması sebebiyle bu riskle yaşamaya mahkumuz.

sayın vacip deniz üretim tüketimi karşılamıyor ise yeni santral yapılana kadar elektriksiz mi kalacagız...benzin bittikten sonra arabayı petrole iterekmi götürelim gidecegin yol belli ise depodaki benzin belli ise otobana çıkmadan depoyu fullemek lazım ...bunun tedbirinin yıllar öncesinden alınması gerekiyordu bence...ülkenin bir ucundan bir ucuna karanlıga gömülmesi övünülecek bir şey degildir heralde...tedbiri almayan herkesin utanması lazım...

Hemfikiriz sayın usta murat, elektrikte genel bir kural vardır, herşey %80 e göre hesaplanır, %20 tolerans bırakılır, bir pano yapılırken istenen gücün %20 fazlası güçte tasarlanır, jenaratör seçerken öyle, maksimum istenen güçten en az %20 büyük seçilir, Hiçbir zaman sisteme tam yüklenilmek istenmez, fakat ülkemizde elektrik arz/talep dengesi zannedersem kritik noktaya kadar gelmiş durumda, yani % 100 e yakın bir yüklenme var ve neredeyse hiç hata payı yok. İlk ciddi arıza da bugün olduğu gibi çökme yaşıyoruz. Elbette geçmişten bunun önlemleri alınmalıydı, ne yazıktır ki alınmamış. En azından bugün yapılan yatırımlara karşı çıkılmamalı artık, ne gerek var diyenler çıkıyor bazen bu kadar enerjiye, gelecek için gerek var.

nasil bir kac bolge 79 ilden bahsediliyor:)
ayrica bir nokta, sebekede frekans asla dusmez diyenleere de bu yazi bir cevap sanirim.

Ben dünki olay için birkaç bölge demiştim :)

Benim anlamadığım gaziantep neresi KOCAELI neresi oradan burası etkilenene kadar hiç mi otokontrol yok!Bütün türkiye etkileneceğine bir bölge etkilenir ve sadece oradaki arıza giderilir!Şimdi heryer etkilendi iyi mi oldu?

Sayın c.berkan enterkonnekte sistemin bir özelliğidir bu, her yer arızadan aynı oranda etkilenir, bu genelde! iyi bir özelliktir ama büyük bir arızada önlem alınmamışsa bu şekilde sistem oturması meydana gelebilir. İsterseniz enterkonnekte sistem hakkında araştırma yaparak bunu detaylıca öğrenebilirsiniz.

Sayın büyüklerim, meslektaşlarım, yanlış anlaşılmak istemem, kırıcı birşey söylemek te istemem kesinlikle, kusurlu birşey söylediysem affola. Ben sadece ülkemizdeki gerçekleri yazmak istedim, yoksa herhangi bir görüş, taraf vs. belirtmek gibi bir niyetim yok.
Saygılar.

Sevgili arkadaslar... nukluer enerji icin burda kurulumur mu olurmu diye soylenen kardeslerim.. ermenistan sinirimizdan sadece 80 km mesafe cok dandik bir santral aktif ve calisyor...edirneden cikin 120 km sonra bulgaristanda bir santral daha var biz bunlardan enerji aldik aliyor olabilirim.. ve suana kadar o santrallerin maliyetinin kat ve katini onlara odedik.. sadece 80 km ve 120 km mesafeler icin mi...
Benim diyecegim sey su teknolojiyi yakalamak ve maliyetleri indirmek icin gelecek icin bu yapilmali... ayri bir konu daha soylemek isterim
... cin mali diyip ezer geceriz ya... hah iste burda durun.. cinden gordugum bir nukluer santral tipi vardi.. inceledigimde cok sasirmistim... usa in bile cok ilerisinde.. cekirdek tipi denen tip.. ki 2 ve 3 nesil santrallerden cok ku cok ileri.. ne farki var... cinli fizikcilerin buldugu bir yontemle normalde reaktor sogumassa patlar ... bundan ise sistemi aniden kapat soguk su girisini kapat sist kendini sogutmakta... yani fizigi otturmusler ve tam bir sir seklinde sakliyorlar...tam doga dostu...ayrica zenginlenmis uranyum amcamin elindeydi aha bu diyordu gorsen komur dersin...ama bu santral 20 senden sandart tip 8 10 senede kurulmakta......bu nedenle usa li general elektrik bu sistem gereksiz demekte...

Ben botaş da sahadaydım ceyhan silopi boru hattı üzerideyim cumartesi günü fıratın batısı atatürk barajı önü normaldi

pazar günü bozova batı arıgök civarında elektrik 1 saat kesildi

pazartesi bozova hilvan yolu üzerinde sabah 8 den öğlen 2 ye kadar OG kesikti ben rutin zannedip adanaya döndüm bu gün bu olay oldu cuma günü bozova doğuya gideceğim kısmetse gördüğüm izlenimler bu

Biryerde okudum heryerde elektrik yok iken van da varmış.Orayada iran veriyormuş enerjiyi doğrusunu bilen yada van da yaşayan arkadaşlarımız cevaplayabilirmi.

Enerji bakanı bu saatten sonra görevinde durmamalı!

bence durmalı

Benim enerji bakanım japonlar gibi ateist puta tapan değil asla intihar edemez eğer gururdan bahsediyor isek ondan önce intihar ve istifa edecek çok kişi var diğer vekiller

Burada siyaset veya politika polemiği yapmazsak daha iyi olur kanaatindeyim ben burada gezi zekalılar diyemem veya x partiyi atatürk kurdu artık kapansın vakıf olsunda diyemem o insanları millet görevinden sandıkta alır veya yeni görev verir

Taner beyefendin enerji piyasalarinda yapilmasi gereken siyasi atraksiyonlarla..fiyatlari daha rentabil tutmaya calismakta... enerji kesilmesi konusu gelindiginde kesinlikle kendiside bunun yasanmasini istemez diye dusunuyorum..burda onemli olan dersler almak ve olabilecek durumlara karsi planlar hazirlamak. tabi yoruma acik..ama rusya lideri putinin dedigi uzere enerji bakaniniz sadece fiyatlari degil gundemide iyi biliyor...bir diger diuecegim konuda.. istifa soylemi icin... ama genel bi soylem.. sen yaptigin ciddi hatalar icin istifa ediyormusun...::::)))))) kimse uzerine alinmasin.. bu bizim kulturumuzde yok... bizde direnmek ve savasa tek kisi dahi olsa devam etmek var... hatta tum hatayi yuklenip yola devam etmek gibi...

Sevgili arkadaslar... nukluer enerji icin burda kurulumur mu olurmu diye soylenen kardeslerim.. ermenistan sinirimizdan sadece 80 km mesafe cok dandik bir santral aktif ve calisyor...edirneden cikin 120 km sonra bulgaristanda bir santral daha var biz bunlardan enerji aldik aliyor olabilirim.. ve suana kadar o santrallerin maliyetinin kat ve katini onlara odedik.. sadece 80 km ve 120 km mesafeler icin mi...
Benim diyecegim sey su teknolojiyi yakalamak ve maliyetleri indirmek icin gelecek icin bu yapilmali... ayri bir konu daha soylemek isterim
... cin mali diyip ezer geceriz ya... hah iste burda durun.. cinden gordugum bir nukluer santral tipi vardi.. inceledigimde cok sasirmistim... usa in bile cok ilerisinde.. cekirdek tipi denen tip.. ki 2 ve 3 nesil santrallerden cok ku cok ileri.. ne farki var... cinli fizikcilerin buldugu bir yontemle normalde reaktor sogumassa patlar ... bundan ise sistemi aniden kapat soguk su girisini kapat sist kendini sogutmakta... yani fizigi otturmusler ve tam bir sir seklinde sakliyorlar...tam doga dostu...ayrica zenginlenmis uranyum amcamin elindeydi aha bu diyordu gorsen komur dersin...ama bu santral 20 senden sandart tip 8 10 senede kurulmakta......bu nedenle usa li general elektrik bu sistem gereksiz demekte...
komsumuzda olan her seyi biz mi alalim?
oldu olacak atom bombasi da yapalim:)
burda asil o ulkelerin o kirik dokuk istasyonlarini nasil kapatirizi degil biz neden kurmuyoruzu konusuyorsak zaten bir sey demem ben.

Yurt disindan araba oldumu ayni gun alliyosunuz. A3 olsun olmadi golf olsun golf iyidir::)))

Diger konu kapama...Ozaman genel evleri kapatarak baslayin nede olsa santralden once o vardi...oda zararli...ama kapatiliyor mu... hayir...santral ayni genel ev gibi bir gercek bence bu gercegi kabul etmek lazim...bu var ve cok aktif kullaniliyor.. ama nedense buraya gelindiginde ise olmaza donuyor...bir baska cok onemli bilgi...dunyada halki musluman olan ulkerin sadece 1 inde nukluer santral var... oda pakistanda...sen istemeye bilirsin ama senin yani basindaki santralle sana elektrigi satmazlar cakarlar.. sende alirsin...tatli tatli...bide nukluer reaktorun olmasi demek bir temel fizik mekanik (know have ) is tecrubesi olmasi demek..bunun sende olmasini isterler mi....bak usa a ak kuyu icin teklif verdiginde sadece onlarin bilim insanlari ve onlarin ekipmanlari ile yapilma sarti oldugu icin teklifleri geri cevrildi...yani kolay ucuz tecrube satisi yok onlarda...yani nukluer tesis icin zaten bizde sanayi var ama tecrubesi yok..
Yolgezer kardes tum dunya acarken sen neden kapatiyosun onu anlamadim...

Forum istatistikleri

Konular
128,289
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri