İki adet (600mmx600mm) tabla Y ve Z ekseninde bağımsız olarak nasıl çalıştırılabilir?

Merhaba arkadaşlar değerli yorumlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
İki adet tabla düşünün. Sağdaki tabla Y ve Z hareket ediyor ve soldaki tabla da aynı hareket ediyor fakat birbirinden bağımsız. Tablalara iki adet de karşılıklı ayna monte etmek istiyorum. İş parçasının yönünü elimle aynadan söküp tekrar bağlayıp diğer tarafını da işlemek İSTEMİYORUM. İstediğim iş parçasının orta kısımlarının işlenmesi bittikten sonra soldaki aynanın otomatik açılıp tablanın hereket edip (sağdaki tabla veya soldaki tabla farketmez) açık aynanın içine iyice sokup açık aynanın iş parcasını tekrar sıkıştırıp uç kısımları, daha önceden işlenmeyen kısımları işlemek.
Şimdi bu 2 adet 2 eksen oluyor ama 2 eksen kartını araştırdım yok.
3 eksen kart ile yapılırmı? 3 eksen kartın 3. Eksen x ekseninin kablolarını takmasak (iki adet kartında) sadece Y ve Z eksenleri çalışırmı?
Kart çalıstırsa bile mach3 programı ile kodlamada hata verir mi. Veya mach3 programı 2 tablayı bağımsız olarak hareket ettirmek için uygun mu?
Çok teşekkürler.

Belki çizerek veya örnek resimlerle anlatırsanız daha kolay olur.
Ancak Mach3 ile 6 eksenden aşağıya doğru istediğiniz kadar eksiltebilirsiniz, yani 1 eksen bile olur.

Çok eksenli CNC'lerde kullanulan parça aktarma sisteminden bahsediyorsunuz galiba?

Lakin bunun için bir karta gerek var mı? Her iki eksenide manuel kontrol etseniz olmuyor mu yoksa siz belirlediğiniz eksenlerde ve mesafede otomatik haraket edip parçayı diğer aynadan yine otomatik almasını mı istiyorsunuz?

Buna benzer bir şey mi?

Çok eksenli CNC'lerde kullanulan parça aktarma sisteminden bahsediyorsunuz galiba?

Lakin bunun için bir karta gerek var mı? Her iki eksenide manuel kontrol etseniz olmuyor mu yoksa siz belirlediğiniz eksenlerde ve mesafede otomatik haraket edip parçayı diğer aynadan yine otomatik almasını mı istiyorsunuz?

Buna benzer bir şey mi?

Evet bunun gibi. 60-80 cm mili bir kere yerleştirip ufak ufak parcaları işlemek istiyorum. Ama bu fanuc kontrol. Bu tarz CNC yapsam Mach3 programında acaba kullanılabilir mi?
Manuel de uğraştırıcı olur otomatik olur ise daha iyi. Farkında iseniz karşıdaki ayna malzemeyi sıkıstirmadan önce dönüyor hemde yüksek devir de ve dönerken sıkıyor. Bu mumkün mü. Çalışma mantığı nasıl acaba? Bu aynalar acaba kodu ne ne diye geçiyor araştırmam gerek. Bende kafamda aynayı düşünüyordum nasıl yaparım diye nasıl bir mantık. 60 veya 80mm açar mı acaba çeneleri. Ayna yok diye ayna yapmayı düşünüyordum gördüğüm iyi oldu teşekkürler.
Ayrıca benim düşüncem de saçma olmuş. Tek bir ayna nın veya tablanın hareket etmesi yeterli olurdu aslında 😄düşünemedim
Belki çizerek veya örnek resimlerle anlatırsanız daha kolay olur.
Ancak Mach3 ile 6 eksenden aşağıya doğru istediğiniz kadar eksiltebilirsiniz, yani 1 eksen bile olur.
Teşekkürler bir araştırayım. Video daki gibi istiyordum. 2 ayrı tablaya ihtiyaç yok 1 adet yeterli 1 adet 2 eksen gerekli. Söylediklerinize bakacağım

Son düzenleme:
Manuel de uğraştırıcı olur otomatik olur ise daha iyi. Farkında iseniz karşıdaki ayna malzemeyi sıkıstirmadan önce dönüyor hemde yüksek devir de ve dönerken sıkıyor. Bu mumkün mü. Çalışma mantığı nasıl acaba? düşünemedim
Mach 3 ile mümkün mü değil mi bilmiyorum ama oradaki mantık şu. 2. ayna 1.ayna ile aynı devre ulaşmalı ki parça sıkılırken kayarak yüzeye veya parçaya zarar vermesin. İkisi aynı devirde dönünce parça ce ayna duruyormuş gibi sıkar ikinci ayna..

1. ve 2. ayna ayrı eksenler olarak tanımlanacaksa Mach3 ün hızı yetmez,
ancak 1. ve 2. ayna (servo motor ile) Mach3 te aynı "spindle" çıkışına bağlanırsa tam olarak aynı hızda döner.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri