Şofben tesisatı hakkkında yardım?

abdulhey

Üye
3 katlı bir dairede her daire içerisinde banyoda 1890 w gücünde şofben var ve bu şofbenlerin yanında 40 a lik sigortalar var.ancak bu dairelerdeki şofbenler aynı anda kullanıldığında sigorta atıyor.bu şofbenlerin priz linyelerinden ek alınarak kullanıldığını düşünüyorum.benim yapmak istediğim ise bu şofbenlerden 3x4 nym kablo ile direk ana panoya ayrı ayrı çekip ana panodaki sigortalarada 50 a sigorta yerleştirmeyi düşünüyorum ve şofbenlerin yanındaki sigortalarıda 40 a yaptığımda bir sıkıntı olurmu.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
aslında 40a lik sigorta atmaması lazım 1890w 8,6A çeker 3ü aynı anca çalışsa 25,8a çeker hepsi aynı hat üzerinde ise zaten 2,5 luk kablo 25a civartında akım taşır ? başka bi sebeb yoksa sigortalardan veya ısınmadan kaynaklı olabilir.

her şohbene 16A sigorta ve bunların bağlı olduğu hatta 32A sigorta takarsan ve 3x4 (34A) kabloda sorun olmaz diye düşünüyorum

3x4 nym kablo 34A taşıyabilir siz buna girişine 50A bağlarsanız pek mantıklı olmaz
termosifonlarada 16a yeter zira sıfır ürünlerin yanında 16A sigorta çıkar şohbenlerin etiketindeki akım değerine bakın

ozman ana pano kısmındaki sigortalrı 32 lik yapıp şofben yanındaki sigortaları 16 a lik yaparak kabloyuda 3x4 nym kullanırsak sıkıntı olmaz demi.

siz münferit hat yapmıcakmısınız ? o zaman ana panodaki sigorların değerini değiştirmenize gerek yok ?

ana panodaki sigortlar priz hatlarında 25A fazla olmaz aydınlatmadada 10Aden fazla panodaki sigorta değerleri nedir.

ana panoya (sayaç panosu-sigorta kutusu -tali pano..vs)harici bir sigorta koyup 32A şohbenlere 3x4 nym çekeceksiniz ve her sohbeninin 3x4 ile bağlantısı yaparken araya 16A sigorta kayacaksınız

benim anlayamadığım konu her dairenin sayaçları ve kolon hatları ayrı ayrı değilmi yoksa tek bir sayaçmı var öncelikle onu açıklarsanız daha uygun cevaplar verilir.zaten 40a sigorta çok yüksek bir değer ayrıca her daire bağımsızsa birbirlerini etkilemesi zaten imkansız slm

3 katlı bir dairede her daire içerisinde banyoda 1890 w gücünde şofben var ve bu şofbenlerin yanında 40 a lik sigortalar var.ancak bu dairelerdeki şofbenler aynı anda kullanıldığında sigorta atıyor.bu şofbenlerin priz linyelerinden ek alınarak kullanıldığını düşünüyorum.benim yapmak istediğim ise bu şofbenlerden 3x4 nym kablo ile direk ana panoya ayrı ayrı çekip ana panodaki sigortalarada 50 a sigorta yerleştirmeyi düşünüyorum ve şofbenlerin yanındaki sigortalarıda 40 a yaptığımda bir sıkıntı olurmu.

sayın abdülhey senin anlatımında sıkıntı var. Bu şofbenin yanında 40a sigorta nasıl oluyor ya. En fazla bu şeofbein yanında 16a sigorta olması lazım. Bu binaya trifaze mi yoksa monofoze mi geliyor. Senin anlatımına göre 3 katlı binaya monofoze geliyor ve tek sayaç mı var? Böyleyse eğer 3 adet bu şofbeni aynı anda kullanmak zaten sıkıntı meydana getirir. 6000 watt düşünürsek ve bunu 220v bölersek kullanacağımız ortalama sigorta 32 a eder bu da monofozede pek uygun değildir. Biraz daha detaylı anlatırsak yardımcı olabiliriz

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,303
Kullanıcılar
450,143
Son üye
lojis

Yeni konular

Geri