0.02mm hassas cnc yapimi yardim

Ortalıkta "hybrid servo" diye geçen motorlar var. Bunlar enkoderli step motor mu aslında?

valla ilk tercihim her zaman servo ama iste step motor gibi al tak calistir olmadigi icin bulasmak istemiyorum elimde patlar diye korkuyorum. ayar fln yapilmasi gerekiyomus.
Yok hocam yok, Step/servo motorlar, tak çalıştır değildir, Beslemesi var, Driver i var, çözünürlüğü var, rampası var, vida mil adım sayısı var, boş da ilerleme si var, var oğlu var, Servoda,,,220 AC besledin,, gerisi gene var. (Mach3)

Orada konuşan adam "sanki alet pulse'ları cach'liyor" diyor. Yani çevirmeyi bırakınca bile ne kadar çevirmişse alet ekseni o kadar ilerletmeye devam ediyor.

Benim pek hoşuma gitmedi.

Pendant konusunda en iyisi Vista CNC. Çinlilerinki bunların kopyası. Bende yok ama çok araştırdım. Epey kaliteli diyorlar.

Ben kendi makinemde Shuttle Xpress kullanıyorum. Çok başarılı. Tek sorunu elde tutmak için tasarlanmamış olması. Bilgisayarda ses-video programları kullananlar için tasarlanmış ama Mach3'te de mükemmel çalışıyor. Ortadaki tekerleği çevirince ekseni 1 step hareket ettiriyor. Kenardaki çemberi çevirince de çok yavaş, az yavaş, yavaş, orta hız, biraz daha hızlı, hızlı, çok hızlı olarak hareket ettiriyor. Yukardaki videodaki gibi gecikmeler hiç olmuyor.

adam komut verdikden sonra hic durmuyor alet 12. dakkadan sonra
daha önceki mesajımda dediğim gibi adam el çarkını çeviriyor mesela tek tık 1mm ayarlı olsa mach3 de adam epey çevirirse epey yol gitmesi gerek adam elle çevirmeyi bitiriyor ama makinenin gideceği yol daha olduğu için daha devam ediyor makine bence sorun yok. mach3 ayarları ile ilgili

Burada yapılan cnc ler zaten profesiyonel makineler değil ama yaptıkları işlerde küçümsenecek kadar da basit değildir. Hassasiyet dediğiniz tek motorla olacak bir şeyde değildir. Hassasiyetin içine mekanik ve elektrik-elektronik sistemde girer. Mdf saşeli cnc den bile hassas iş çıkaran arkadaşlar var burada stepleri bu kadar küçümsemeyin
Servo da kullansan step te makinenin sınırlarını bilmezseniz hiç bir zaman hassas iş yapamazsınız.
mesela ben :p

Orada konuşan adam "sanki alet pulse'ları cach'liyor" diyor. Yani çevirmeyi bırakınca bile ne kadar çevirmişse alet ekseni o kadar ilerletmeye devam ediyor.

Benim pek hoşuma gitmedi.

Pendant konusunda en iyisi Vista CNC. Çinlilerinki bunların kopyası. Bende yok ama çok araştırdım. Epey kaliteli diyorlar.

Ben kendi makinemde Shuttle Xpress kullanıyorum. Çok başarılı. Tek sorunu elde tutmak için tasarlanmamış olması. Bilgisayarda ses-video programları kullananlar için tasarlanmış ama Mach3'te de mükemmel çalışıyor. Ortadaki tekerleği çevirince ekseni 1 step hareket ettiriyor. Kenardaki çemberi çevirince de çok yavaş, az yavaş, yavaş, orta hız, biraz daha hızlı, hızlı, çok hızlı olarak hareket ettiriyor. Yukardaki videodaki gibi gecikmeler hiç olmuyor.

Yav bu ne güzel bi meretmiş. Elcekli bi kutuya sokuşturulabilir. resim-385.jpg resim-383.jpg

Bir ara içini açıp düğmeler dışarıya alınabilir mi diye bakacaktım unuttum. Eğer içindeki PSB küçükse kutusundan çıkarıp CNC'de yapacağım keni bir kutuya koyabilirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,267
Kullanıcılar
450,087
Son üye
Hsnozer

Yeni konular

Geri