0.02mm hassas cnc yapimi yardim

Step motorlar 360 derece dönüşü açılı olarak döner yani motor mili diğer motorlar gibi dönüş yapmaz.Bu nedenle hassas olacaklarına inanmıyorum.Asenkron motorlar bile dönüşlerini açılı yapmaz!Servo motorların rotor kısımlarında açılı mıknatıslar vardır ve statora enerji verdiğimizde oluşan manyetik alanın karşısında mıknatısların manyetik alan vardır bu nedenle dönüşleri asenkron motor gibi serbest değildir.Motorun arkasına takılan encoder le kontrolü daha sağlıklı yapılır.Ayrıca servo motorlarda hız artıkça tork düşmez.Bu nedenle yapılan bütün profesyonel cnc makinelerde servo motorlar kullanılır.
valla ilk tercihim her zaman servo ama iste step motor gibi al tak calistir olmadigi icin bulasmak istemiyorum elimde patlar diye korkuyorum. ayar fln yapilmasi gerekiyomus.

forumda senin yorumlarini cok okudum baya stepcisin :) bu videoyu izlermisin?
sence sorum stepden mi kaynaklaniyor yoksa pendant mi sorunlu?

Videodaki olay mach3 ayarı ile alakalı motor veya pendant ilgili değil
Servoyu bu kadar gözünüzde büyütmeyin sisteminize uygun motor seçmezseniz ha servo kullanmışsın ha step @asenyurt un dediğine katılıyorum step motorları yapılacak işe göre seçer ve makinenizin sınırlarını iyi bilirseniz servodan farksız olur. Enkoderli olsun dersenizde piyasaya enkoderli steplerde var yada daha sonra sizde takabilirsiniz.

@Yusuf SEYLAN bey yapmayın lütfen!Ben şuan kocaeli-sakarya ve düzce bölgelerinde profesyonel CNC torna ve freze satışı da yapıyorum.Ne benim sattığım CNC lerde nede rakip firmalarda bir tane step motorlu tezgah yok bu kadar firma milyon dolarlık yatırım yapıp neden servo ile uğraşsın?Sürücüsü de motoruda servo motora göre çok ucuz hatta bir cnc router da kullanılan motor ve sürücünün toplamı kadar bir takım servo fiyatı!Ve hatta Fanuc siemens ve mitsubishi de çok pahalı servo takımlar!

forumda senin yorumlarini cok okudum baya stepcisin :) bu videoyu izlermisin?
sence sorum stepden mi kaynaklaniyor yoksa pendant mi sorunlu?
herhangi bir sorun göremedim
videoyu yükleyen arkadaş da bir sorundan bahsetmemiş. home limit switchlerin işlevini video ile anlatmaya çalışmış kendince.
wireless el kontrol cihazı tek tık ilerleme ile eksenler aynı hareket etmiyor diyorsan eğer mach3 de ayarı var tek tık ile 0.0001mm de gidiyor 0.01 de gidiyo 1mm de gidiyo 10mm de gidiyo kademe kademe arttırabilirsin. herhalde arkadaş 1mm falan yapmış ki elindeki manuel kontrol çarkı tek tık yapınca motorun gideceği mesafe bitmiyor adam tık hareketini yapıyor motor hala dönüyor mesafe bitince duruyor. bunda hiç bir sorun yok

@c.berkan bey
size kendimi anlatamıyorum hala fanuc siemens mıç mıç diyip duruyorsunuz..
step motorları kontrol eden bir elektronik sistem yok servoların sürücüleri gibi değiller. o yüzden servo sistemleri daha güvenilir olduğu için bu saydığınız markalar isimlerine laf gelmesin diye seçiyor olmasınlar ??
bu yüzden step motora yapabileceğinden fazla yapmasını istediğiniz hareket verirseniz stall olur.
demek istediğim işleyeceğiniz materyal için gerekli gücü hesaplayıp motoru da bu gücün yüzde 25 gibi güçlüsünü seçerseniz, makineyi de boştaki hızı-işleme hızı gibi limitlerini belirledikten sonra hiç bir sıkıntınız olmaz. umarım anlıyorsunuzdur.
siz hiç MICROSTEP duydunuz mu ??

bu arada aklıma bir şey geldi sayın @c.berkan
manuel frezeleri düşünün
sanayideki çoğu iş yapan esnaflar frezelerine dijital cetvel bağlatırlar ekranlı ;)
kumpas var ya kumpas işte onun dijitali gibi aynı mantık. lineer cetvel de diyorlar.
şimdi aşağıda bir resim paylaşıyorum bu cetvellerin koordinatini gösteren ekran.
dikkat edersen ekrandaki çözünürlük 0.001mm
yani bu kadar hassaslıkta iş yapar bu adamlar.(makineleri düzgün boşluksuz ise..)
eee bu dediğime göre ne step motor kullandım ne servo al sana hassas iş

hatta bunu STEP Motorlu cncnize uygulayın, arduino gibi en basit mikro işlemcili geliştirme kartı ile bir yazılım yazarsınız. mach3 den gelen step döndürme sinyali ile lineer cetvelden gelen veriyi karşılaştırırsınız eşitse sorun yok arada fark varsa eksikse fark kadar fazla adım at dersin bitti gitti. zaten encoder servonun temel mantığı da bu değilmidir.
HTB1e4Q4GVXXXXbzapXXq6xXFXXXH.jpg

Son düzenleme:
Burada yapılan cnc ler zaten profesiyonel makineler değil ama yaptıkları işlerde küçümsenecek kadar da basit değildir. Hassasiyet dediğiniz tek motorla olacak bir şeyde değildir. Hassasiyetin içine mekanik ve elektrik-elektronik sistemde girer. Mdf saşeli cnc den bile hassas iş çıkaran arkadaşlar var burada stepleri bu kadar küçümsemeyin
Servo da kullansan step te makinenin sınırlarını bilmezseniz hiç bir zaman hassas iş yapamazsınız.

herhangi bir sorun göremedim
videoyu yükleyen arkadaş da bir sorundan bahsetmemiş. home limit switchlerin işlevini video ile anlatmaya çalışmış kendince.
wireless el kontrol cihazı tek tık ilerleme ile eksenler aynı hareket etmiyor diyorsan eğer mach3 de ayarı var tek tık ile 0.0001mm de gidiyor 0.01 de gidiyo 1mm de gidiyo 10mm de gidiyo kademe kademe arttırabilirsin. herhalde arkadaş 1mm falan yapmış ki elindeki manuel kontrol çarkı tek tık yapınca motorun gideceği mesafe bitmiyor adam tık hareketini yapıyor motor hala dönüyor mesafe bitince duruyor. bunda hiç bir sorun yok

@c.berkan bey
size kendimi anlatamıyorum hala fanuc siemens mıç mıç diyip duruyorsunuz..
step motorları kontrol eden bir elektronik sistem yok servoların sürücüleri gibi değiller. o yüzden servo sistemleri daha güvenilir olduğu için bu saydığınız markalar isimlerine laf gelmesin diye seçiyor olmasınlar ??
bu yüzden step motora yapabileceğinden fazla yapmasını istediğiniz hareket verirseniz stall olur.
demek istediğim işleyeceğiniz materyal için gerekli gücü hesaplayıp motoru da bu gücün yüzde 25 gibi güçlüsünü seçerseniz, makineyi de boştaki hızı-işleme hızı gibi limitlerini belirledikten sonra hiç bir sıkıntınız olmaz. umarım anlıyorsunuzdur.
siz hiç MICROSTEP duydunuz mu ??
telefonla cevapladim yanlis videoyu atmisim
12. dakkadan sonrasina goz atarmisin?

Servo motorların kabloları hazır gelir step motor gibi kablo bağlamaya gerek yoktur.Hassaslık konusunda stepten daha iyidir.Dünyada bu kadar CNC firması yanılıyor olamaz dimi?

Haklı olabilirsiniz fakat benim gibi diğer arkadaşlarında düşüncesi profesyonel yardım almadan internet ve benzer kaynaklar dan faydalanarak makinelerini ayağa kaldırmak istemeleridir.

Bende o şekilde servo motorlu bir sistemi söküp step motorla çalıştırdım sebebi ise elimdeki sistemi çalıştırabilmeye kaynak bulamadım en basitinden söylenen " o motor ile o sürücü takımdır farklı marka model ürün kullanamazsın"

Forum istatistikleri

Konular
128,264
Kullanıcılar
450,086
Son üye
Lyewor_

Yeni konular

Geri