0-24 volt

elimde 24 volt çıkışlı spms dc güç kaynağı mevcut 2 amperlik dc çıkışı var ben bunun çıkışına nasıl bir devre eklersem 0--24 volt arası ayarlı bir güç kaynağı yapabilirim yani bu konudaki şemalardan farklı olrak benim istediğim 24 volt hazır profosyonel devre elimde mevcut sadece çıkışla işim olacak umarım anlatabildim...

çıkışa potansiyometre yani ayarlı direnç katabilirsiniz.. umarım işinize ayar

lm317 li bir devre ekleyebilirsin google yaz çıkar

elimde 24 volt çıkışlı spms dc güç kaynağı mevcut 2 amperlik dc çıkışı var ben bunun çıkışına nasıl bir devre eklersem 0--24 volt arası ayarlı bir güç kaynağı yapabilirim yani bu konudaki şemalardan farklı olrak benim istediğim 24 volt hazır profosyonel devre elimde mevcut sadece çıkışla işim olacak umarım anlatabildim...

Yapılabilecek pek çok devre var, Lm317 denilmiş, 1.5 Amper'e kadar uygundur, gereken şemayı datasheetinde bulabilirsiniz.
http://www.national.com/ds/LM/LM117.pdf
Daha yüksek akım da dışarıdan bir güç transistörü ilavesiyle çekilebilir, bu da datasheette gösterilmiş. Veya 5 amper'lik lm338 de
kullanılabilir.

Çok küçük genlikte yüksek frekanslı ripple'lar sorun yaratmayacaksa, L4960 ya da LM2575 gibi switching regülatörler de kullanabilirsiniz.

Hatta 7824 fix regülatör bile ayarlı hale getirilebilir.

Forumda arama yaparsanız pek çok şemaya ulaşabilirsiniz, çok defalar verildi çünkü.

Selamlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,389
Kullanıcılar
450,274
Son üye
darnv

Yeni konular

Geri