12v/24v/220v/380v Elektrik Motor Test Düzeneği Yardım.

Ben yapabilirim ama ben kocaeli de yaşıyorum ve çalışıyorum.Sanırım siz izmir de nakliyesi bile çok pahalı olur çevrenizde mutlaka pano yapan birileri vardır.Çevrenizde yoksa internette mutlaka bulabilirsiniz.Panonuz için küçük düşünmeyin 1/0 şalterli prizli sinyal lambalı ve ampermetre ve volt metreli bir sistem kurdurun!Unutmayın ki şimdilik yeter dediğimiz hiç bir şey yetmiyor ve üstüne ekledikçe ekliyoruz ucuz yapalım derken çok daha pahalıya geliyor sonrası!
Cüneyt Bey çok teşekkür ederim beni aydınlattınız.izmirde bulunan 2 firmadan teklif talep ettim cevap bekliyorum. Kesinlikle haklısınız 220v ta amper metre volt metre rahatlıkla bulunuyor fakat 12v 24v ya gelince özel imalatlar söz konusu oldu.

bizde bunu harici el cihazları ile ölçelim dedik. multimetre ve pens multimetre ile.

sinyal lambasıda ilave edebiliriz. 220 volt için hiçbir problem yok. basit bir bağlantısı olduğu bilgisi verildi.

fakat 12v/24v Dc için muhakkak trafo yapılması ve bunun standart bir ürün olmadığı özel olarak yapılacağı söylendi.

Basit,Monofaz bir fişe takıp 220v ve 12v/24v motorları çalıştıracak bir pano sistemi.

Resimlerle anlatmaya çalıştım

1.resim talep ettiğim pano modeli.
2.resim ise talebimden sonra aldığım geri bildirimlere istinaden yapmamız gereken pano
görselidir.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    169.7 KB · Görüntüleme: 20
  • 2.jpg
    2.jpg
    118.1 KB · Görüntüleme: 21
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Temassız takometre ile devir okuyabilirsin ama bağlantıyı sağlam yap krokodili küçük volt düşük akımlarda ancak kullan.
krokodil dedim elektirik fişi ile yapmamı daha uygun olacağını söylediler.O şekilde yapacağım.

teşekkür ederim

İlk resim te tek eksik sinyal lambaları o da o pano için çokta önemli değil!
Sizin test edeceğiniz motorlar çok mu güçlü?Piyasada standart sargılı trafolar mevcut 24VAC ve 12VAC gibi ama burada önemli olan volt değil motorların çektiği amper!Misal 24VDC bir motorunuz var ve 2 Amper çekiyor.2x24=48va BİR TRAFO işinizi görecek.Piyasada hazır olarak 50VA bulabilirisiniz!Bunuda köprü diyotla DC ye rahatlıkla çevirebilirsiniz!24VDC ve 12VDC de en yüksek amper değerinizi bulup(daha önce test ettiğiniz motorlardan çıkan en yüksek amper değerine göre)Trafo ve yüksek amperli köprü diyotla işiniz çözülür.Ayrıca tam doğrultma gerekiyorsa köprü diyottan sonra kondansatör bağlanarak tam doğrultma yapılabilir.Bu devrede önemli olan motorların çektiği maksimum amperdir!Size bu trafolar çok özel buyüzden çok pahalı olur gibi laflara bakmayın!İşinizi görecek trafo ve devreye para verin!

İlk resim te tek eksik sinyal lambaları o da o pano için çokta önemli değil!
Sizin test edeceğiniz motorlar çok mu güçlü?Piyasada standart sargılı trafolar mevcut 24VAC ve 12VAC gibi ama burada önemli olan volt değil motorların çektiği amper!Misal 24VDC bir motorunuz var ve 2 Amper çekiyor.2x24=48va BİR TRAFO işinizi görecek.Piyasada hazır olarak 50VA bulabilirisiniz!Bunuda köprü diyotla DC ye rahatlıkla çevirebilirsiniz!24VDC ve 12VDC de en yüksek amper değerinizi bulup(daha önce test ettiğiniz motorlardan çıkan en yüksek amper değerine göre)Trafo ve yüksek amperli köprü diyotla işiniz çözülür.Ayrıca tam doğrultma gerekiyorsa köprü diyottan sonra kondansatör bağlanarak tam doğrultma yapılabilir.Bu devrede önemli olan motorların çektiği maksimum amperdir!Size bu trafolar çok özel buyüzden çok pahalı olur gibi laflara bakmayın!İşinizi görecek trafo ve devreye para verin!

Cüneyt Bey işten anlasalar sizin gibi bilgili,aydınlatıcı,sorun çözücü olsalar hiç problem değil.İnanın bilgi yetersizliği fazlası ile mevcut "Elektrikçilerde" ki bunlar kendilerini "otomasyoncu" olarak tanımlıyor.

(12v DC /24v Dc) 0,2 kw dan 4,5kW ya (220v AC) ise0,37kW dan 2,2 kW ya değişen güç gruplarında motorlarımız mevcut.

Bunların çektiği amper değerleri mevcut değil.

Talep etmiş olduğum panoyu toplayacak beni yönlendirebileceğiniz birisi varmıdır? İlla firma olmasına gerek yok hiç fark etmez problemimizi çözmek istemekteyim.
Bana mesaj atabilirseniz iletişime geçeriz. İzmirde ikamet ediyoruz. fakat hiç sorun değil şehir.İhtiyaçları doğru anlamak Sorunumuzun çözülmesi önemli.

izmir bunu temin etmek çok kolay
bulunduğun şehrin organize sanayisine git. orada büyük toptancılar pano da yapmaktalar.

eskişehirde olsan bir kaç yer yazardım. ama dediğim gibi hiç sorun değil 1 günde bulursun yarım günde hazırlarlar ancak biraz pahalı gelir
bence forumda bir kumanda devresi yardımı al ve malzemeleri kendin topla sonra ister yaparsın ister bir elektrikçi çağırır toparlatırsın inan 2. method ile fiyat yarı yarıya farkedecektir.

Cüneyt Bey işten anlasalar sizin gibi bilgili,aydınlatıcı,sorun çözücü olsalar hiç problem değil.İnanın bilgi yetersizliği fazlası ile mevcut "Elektrikçilerde" ki bunlar kendilerini "otomasyoncu" olarak tanımlıyor.

(12v DC /24v Dc) 0,2 kw dan 4,5kW ya (220v AC) ise0,37kW dan 2,2 kW ya değişen güç gruplarında motorlarımız mevcut.

yukarıda 12 vdc 24 vdc için 4.5 kW ya kadar demiş. Basit hesapla

4500 / 12 = 375 amper gerekiyor. Keza 24 voltta bunun yarısı demektir. Bu güçler için oldukça kalın kablolar güç bağlantı soket yada pabuçlarla bağlantı olmalı..

Motorlar küçük olsaydı yardımcı olurduk ancak bu akımları ölçecek ampermetreler v.s. trafolar özel olmak zorunda. Her yerde bulunmaz.

Kolay gelsin.

izmir bunu temin etmek çok kolay
bulunduğun şehrin organize sanayisine git. orada büyük toptancılar pano da yapmaktalar.

eskişehirde olsan bir kaç yer yazardım. ama dediğim gibi hiç sorun değil 1 günde bulursun yarım günde hazırlarlar ancak biraz pahalı gelir
bence forumda bir kumanda devresi yardımı al ve malzemeleri kendin topla sonra ister yaparsın ister bir elektrikçi çağırır toparlatırsın inan 2. method ile fiyat yarı yarıya farkedecektir.
Kesinlikle Haklısınız yardım beklemekteyim Halen sorunu çözemedik.

12-24vdc motorlarda 4,5kw güç varsa adamlar haklı @fatih87 o voltajlar için o kw lar çok yüksek kabloları bile çok kalın olmalı 4,5kw varsa!

Forum istatistikleri

Konular
128,315
Kullanıcılar
450,149
Son üye
yusuf_19034

Yeni konular

Geri