18650 lityum pil ile 3w power led nasıl çalıştırılır

bavenes

Üye
arkadaşlar merhaba kız kardeşimin proje ödevi var yardımcı olmam lazım ailede kimse elektronikten anlamıyor.
forumu biraz okudum bu ürünler lazımmış bunları tedarik ettim ama bağlamayı bilmiyorum ne neye bağlanıyor rica etsem aydınlatır mısınız?
WhatsApp Image 2024-04-26 at 15.43.20.jpeg

1 tane lm317
1 tane type-c şarj modülü
1 tane lityum pil
1 tane 3w power led
bu malzemelerle ışık ısınıp bozulur mu? plastiğe yappıştıracağım plastiği eritip yangın çıkartır mı?

Akşam size bir şema çizerim.

Ancak led hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacım var.

Birde size bir tane daha direnç lazım olacak.

Led ısınır ama plastiği eriyecek kadar ısınmaması lazım. Önce devreyi kurup deneyin. Led ısınıyor ise bir parça alüminyum soğutucu edinip onun üzerine tutturmanız daha iyi olacaktır.

3W'lık standart power led (3.6V 700mA) kullandığınızı varsayıyorum. TP4056 type-c modülü kullanın. Çıkışına 2R 1W direnç bağlayın yeterli olur. Bu sayede LM317 ve voltaj ayarı için çevresine 2 direnç bağlamak zorunda kalmazsınız. İlla voltaj regülatörü kullanacağım derseniz; AMS1117 3V3 entegresi kullanın çıkışına 1R 0.25W akım sınırlama direnci bağlayın. Kullandığınız led ısınacaktır, plastik yerine alüminyum zemine bağlamanız daha iyi ancak elinizde illa plastik varsa, plastikle ledin alüminyum soğutucu arasına hava boşluğu bırakın.

değerli yorumlarınız için teşekkürler. 3w power led dedim bunu verdiler bende detaylı bilgisini bilmiyorum.
fotoğrafını attığım malzemelere ek ams1117 3v3 mü almalıyım? LM317 o görevi görmüyor mu? AMS1117 daha mı kalitelisi. basit sorular soruyor olabilirim kusura bakmayın elektronikle uzaktan yakından alakam yok elektrikcilere götürüyorum biz anlamayız diyorlar elektronikcilere götürüyorum teknik bilgi bilmiyoruz sadece malzeme satıyoruz diyorlar o yüzden iş başa düştü kız kardeşimin ödevi olduğu için uğraşıyorum

Led ısınır ama plastiği eriyecek kadar ısınmaması lazım. Önce devreyi kurup deneyin. Led ısınıyor ise bir parça alüminyum soğutucu edinip onun üzerine tutturmanız daha iyi olacaktır.
çok teşekkürler attığım resimdeki malzemelere sadece direnç mi lazım? daha parça almam gerekiyorsa alırım. keşke 1-2 saat yanması yeterli olsaydı ama uzun ömürlü olması lazım sistemin ısınmaması lazım

değerli yorumlarınız için teşekkürler. 3w power led dedim bunu verdiler bende detaylı bilgisini bilmiyorum.
fotoğrafını attığım malzemelere ek ams1117 3v3 mü almalıyım? LM317 o görevi görmüyor mu? AMS1117 daha mı kalitelisi. basit sorular soruyor olabilirim kusura bakmayın elektronikle uzaktan yakından alakam yok elektrikcilere götürüyorum biz anlamayız diyorlar elektronikcilere götürüyorum teknik bilgi bilmiyoruz sadece malzeme satıyoruz diyorlar o yüzden iş başa düştü kız kardeşimin ödevi olduğu için uğraşıyorum

çok teşekkürler attığım resimdeki malzemelere sadece direnç mi lazım? daha parça almam gerekiyorsa alırım. keşke 1-2 saat yanması yeterli olsaydı ama uzun ömürlü olması lazım sistemin ısınmaması lazım
LM317'yi kullanmak için ayar direnci gerekiyor. Bu dirence göre çıkışında verdiği voltaj değişiyor. AMS1117-3V3 ise çıkışında sabit 3.3V veriyor. Herhangi bir ayar direncine gerek kalmıyor. Daha az parça montajlanacağı için bunu öneriyorum. Yoksa ikisiyle de aynı iş yapılabilir.

LM317'yi kullanmak için ayar direnci gerekiyor. Bu dirence göre çıkışında verdiği voltaj değişiyor. AMS1117-3V3 ise çıkışında sabit 3.3V veriyor. Herhangi bir ayar direncine gerek kalmıyor. Daha az parça montajlanacağı için bunu öneriyorum. Yoksa ikisiyle de aynı iş yapılabilir.
tamamdır teşekkürler. led için direnç almama gerek var mı?
AMS1117-3V3
3w power led
on off düğmesi
korumalı sarj modulu
18650 pil
sistemin uzun ömürlü olması için bunlar yeterli midir?

serkan bey merhabalar iyi günler dilerim. boş vaktinizde sizden bağlantılar için şema çizmenizi rica edebilir miyim
ilk yorumumda görsel var görsele ok çizmeniz yeterli olacaktır. arkadaşın önerisi üzerine LMS317Yİ değiştirdim AMS1117-3V3 aldım görselde lms317 yerine ams varmış gibi hesap yaparsanız sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
128,289
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Geri