3.6 V Telefon Bataryasını 2.4 e İndirme Hakkında.

rockerbilo

Üye
Arkadaşlar, elimde 3.6V telefon bataryası var. Bunu başka bir telefonda kullanmak üzere 2.4V' a indirmek istiyorum. Çünkü bataryası piyasada bulunmuyor. Bunu bir iki kompanentle (direnç vs.) nasıl indirebilirim. En kolay yolunu ve kompanent değerlerini yazabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.:rolleyes:

Aslında 3.6 volt dediğin batarya ya li-poly yada li-ion bataryadır bu bataryalar teknolojisi gereği yada standart üretim şekli açısından bakıldığında yapısı şu şekildedir; 3.6 volt olanın içinde 1.2 voltluk üç tane seri bağlı pil vardır örneğin 7.2 volt olanda 6 tane seri bağlı pil vardır bu 1.2 volt temel pile hücre (cell) denir. Bu noktadan hareketle sen 3.6 voltluk bataryanın içindeki 1 tane hücreyi sökebilirsen bu batarya 2.4 ve 1.2 volt luk iki bataya haline gelir böyle birşey yapanı hiç duymadım tabi hiç araştırmadımda sen bir araştır yapılabiliyor mu yapan varmı diye yapan varsa bizede haber ver belki birgün lazım olur :) Şimdi bu yolla olmazsa işin zor buck converter yada dc dc converter (dc dc çevirici) devre ile 3.6 voltu 2.4 volta düşürebilirsin bunun için hazır entegrelerde var maxim in internet sitesine yada lineertech in sitesine bakıp yada direnç.net, bluemavi gibi internetten elektronik malzeme satan sitelere bakıp uygun entegre varsa bulursun hazır entegre yoksa yada pahalıysa dediğim devreleri araştır yapabilirsen onları yap. Birde ikinci aşama var pili bu 2.4 v luk telde sarj edeceksen bu sefer telden sarj için gelen yaklaşık 2.6 voltu 3.8-4 volt civarına çıkaracaksın onlar içinde step up veya boost concerter yapman lazım ki bu kadar uğraşmaya değer mi bu telefon için bilemem.
Bunlardamı olmadı hafıza pili diye bir pil var bu saat pillerinin sarjlı olanı bunlardan 2 tane seri bağla 2.4 volt olur bu serilerden 2 3 tane parelel bağla akımı yükselt uygun boyutta bir pil yap bu yapacağın pilin akımı düşük olur yani bataryan çabuk biter ama ben pek ilgilenmediğim için fazla araştırmadım internetten pil satışı yapan sitelerde 1.2 voltluk sarjlı pillerin küçük boyutta yüksek akım verebilenlerinin uygun botlusu varsa iki tane alıp seri bağla yine işini görür örneğin iki tane ince kalem pil senin bataryanın olduğu yere sığıyorsa hiç uğraşma bunları seri bağla kabını yap fıstık gibi batarya işte.

arkadaşım karaapak.
aaa serisi piller çıktığında yani kumanda pili çok pahalı satardı bakkallar.ben de 9 voltluk pili açarsan görürsün.içinde 6 adet 1.5 voltdışı metal minik piller çıkardı.ancak aaa pilin boyutlarında kısaydı.yuvadaki yayı açar gerek uydururdum.o arkadaş dediğin gibi aradaki bağlantıyı değiştirebilir.aklıma gelmişken 6 volt portatif müzik setini pikniğe gittiğimde pil yetişmezdi.araba aküsün +sından + yı tam ortadaki baplantı yerine minik çivi çakar eksiyide orda alır bangır bangır çalardık
kolay g.

Paralel bağlama yapsan pilleri?

deneme yanılma yoluyla 10 omluk bir direnci 2.4 v zenere bağla. zener uçlarındaki gerilimi ölç. 3,6 v + ucuna direncin boştaki ucu zenerin çizgili tarafı ile direnç lehim yerine 2,4 v pilin + ucu, Zenerin diğer ucu ile iki bataryanın - uçlarını birbiri ile birleştir. İstediğin değeri bulana kadar direnç değeriyle oyna. Ya da hangisi varsa 100-500 omluk potla da buluncaya kadar oyna çıkan değer yerine tek direnç olabiliyorsa onu tak. Teşekkürü unutmayalım:)

Arkadaşlar cevaplar için çok sağolun. İstemediğimden fazla bilgi var. Karaapak dediğin gibi bataryanın içini çıkarınca bir tanesini eksiltebiliriz. Fakat pil devresini de işe katmak lazım. Dediğiniz gibi devrelerle uğraşmaya değmez. Bataryasının voltajını düşürmeyi düşündüğüm telefonun mici bozuktu. Bu telefonun mici söküp bir şekilde ona taktım. Fakat telefonun da lityum bataryalarda kontol açısından aktif olduğunu okudum. Altta adaptör giriş yuvası bozuk olduğundan telefonun üstünde şarj ediyorum. Adaptör 5.2 volt veriyor. Tellerle telefonda bataryanın değdiği kısımlara bağlayıp hem telefonu açık turup hem de şarj ediyorum. 1 saat kadar tutup sonra çıkarıyorum. Lityumlar 4.2 ye kadar şarj edilmeliymiş aslında. Aslında kendi telefonum var da. Bir hat var arkadaşımın, bende açık durması lazım. Ondan bu kadar uğraştım. Diğer telefonu bu ölünce tekrar kullanmaya başlayınca bilgileri deneyeceğim.

arkadaşım karaapak.
aaa serisi piller çıktığında yani kumanda pili çok pahalı satardı bakkallar.ben de 9 voltluk pili açarsan görürsün.içinde 6 adet 1.5 voltdışı metal minik piller çıkardı.ancak aaa pilin boyutlarında kısaydı.yuvadaki yayı açar gerek uydururdum.o arkadaş dediğin gibi aradaki bağlantıyı değiştirebilir.aklıma gelmişken 6 volt portatif müzik setini pikniğe gittiğimde pil yetişmezdi.araba aküsün +sından + yı tam ortadaki baplantı yerine minik çivi çakar eksiyide orda alır bangır bangır çalardık
kolay g.
Bu şu anki 9 voltluk piller içinde geçerli mi yoksa kaç yıllarında yapardınız bunu ? İlğinç birşey.

Bu şu anki 9 voltluk piller içinde geçerli mi yoksa kaç yıllarında yapardınız bunu ? İlğinç birşey.

ben aynı şeyi internette gördüm ve 2 tane farklı marka 9v pili parçaladım içlerinden sadece kömür çıktı.. sanırım duracell gibi kaliteli (tabiki pahalı) pillerde oluyor onları da parçalamak hayal kırıklığı olabilir...

Merhaba,

Zener diodlu bir devre ile yapabilirsin? yalnız piyasada bildiğim kadarı ile 2,7V zener diodun daha altında çalışma gerilimine sahip diod yok yinede bir araştırırsın?
Yada 2 adet 1N4007 i pilin + ucuna seri bağlıyarak 0,7V dan 1,4V bir gerlim düşümü elde edebilirsin buda 3,6V - 1,4V = 2,2V yapar.
benden bu kadar. Kolay gelsin! Ama bu işlemlerin hepsi akımıda bir miktar sınırlar bilginize...

Lityum iyon pillerin 1 tanesi 3.6 volttur arkadaşlar. Öyle 3 tane bağlama filan yok içinde. Tek hücresi 3.6 volt. Max şarj ise 4.2 volt

Bunun çözümü 7805 gibi bir regulatordur arkadaşlar. LM2937 Çıkışı 2.5volt. Bu kadar basit.
http://www.direnc.net/main/lm2937_dpack2_smd-8633-0-425.html

Tabi bunun 2.5Volt olanından alacaksın 5 Volt değil

Forum istatistikleri

Konular
128,399
Kullanıcılar
450,290
Son üye
Lowery

Yeni konular

Geri