3 Faz asenkron motor sağlamlık kontrolü

Resmi inceleyiniz:

Ekli dosyayı görüntüle 21168
Birinci bobin giriş ucu: U
Birinci bobin çıkış ucu: X

İkinci bobin giriş ucu: V
İkinci bobin çıkış ucu: Y

Üçüncü bobin giriş ucu: W
Üçüncü bobin çıkış ucu: Z

Her zaman giriş uçları bir tarafta, çıkış uçları karşı tarafta olur.
Motor sadece yıldız çalışıyorsa, köprülerle birleştirildiği için çıkışlar sıralı olmayabilir.

Ama genel yerleştirme biçimi resimdeki gibidir.
resmi incelerseniz doğru bağlantıyı görürsünüz

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
yanlışınız var U'nun karşı ucu X-V nin karşısında V nin karşı ucu Y W nun karşısında yani çapraz olur klemenste tam karşısında olmaz eğer tam karşında olursa üçgen bağlantıda motor çalışmaz!eğer motorun yanık olduğundan şüpheleniyorsanız motor bobin uçlarıyla gövdenin kısa devre olup olmadığına bakın eğer motor gövdesiyle bobin uçları kısa devreyse bobinler yanıktır.ayrıca bobin uçlarını buzzer kontrol ederken ohm değerine de bakmanız gerekli!sarıgıların ohm değeri bir birinden çok farklı ise yine motor yanmıştır!

Sayın arkadaşım,

aslında aynı şeyi söylüyoruz,
sadece cümlelerimiz farklı.:)

Hepinize çok teşekkür ederim. Ama anlamadığım bir konu var.
Sayın bayro0 sarım şemalarına baktım bobin giriş çıkış uçlarını anladım. Mesela motoru bobinajcıda sardırdık geldi işletmede kullanılmaya başladı. Motor yandı. Yıldız380 Üçgen 220 2Kw bir motor. Motor sağlamken bobin giriş çıkış uçlarını bulabiliyoruz. Fakat motor arızalandı klemens kutusunda bobin giriş çıkışları karışık sıralı değil. Bobinler erimiş kısa devre olmuş. Buzzer konumunda ölçüyoruz. Aralarında kısa devre olanlar var. Ben bunların bobin giriş çıkış uçları olduğunu nasıl anlayacağım. U,X - V,Y - W,Z bunları yanmış motorun içinde nasıl bulacağım. Yani aslında kısa devre olması gereken uçları nasıl ayıracağım. kısa devre olmaması gereken uçları nasıl ayıracağım. Biraz uzun ve karışık olmuş olabilir kusura bakmayın.

Bu motor yalnız yıldız çalışır xyz uçları birleşir ve sıranın önemi yoktur.

Sayın @YaşlıUzman,
Yıldız çalışınca sıranın önemi olmadığını anladım köprü var sonuçta sıra farketmez. Üçgende farkeder bunuda anladım.
Fakat benim anlamadığım konuyu size anlatamadım :)
Motorun klemensinde köprüleri söktük ve motor yanmış. Bobin uçlarının tümü kısa devre gövdeyede veriyo diyelim.
Klemensin içindeki bobin uçlarından hangisi U,X - V,Y - W,Z bu bobinleri nasıl bulacaz diyorum.
Motor sağlam ama çalışmıyo ben arızalı diye söktüm ve ölçümlere başladım U,X - V,Y - W,Z bu uçlar kısa devre ben bunlar kısa devre diye motoru bobinaja yolladım(Örnek veriyorum) :).
Yani demek istediğim Bobin giriş çıkış uçlarını nasıl bulacam. O uçlar kısa devre diye motor yanmış olduğunu düşünebilirm bu uçların hangisi olduğunu nasıl anlayacağım. İnşallah anlatabilmişimdir. Yardımlarının için çok teşekkürler.

Yanan sargılar kısmen kendi aralarında kısadevre, belli noktalarada da açık devre olabilir,gövdeye devre verebilir. Böyle bir durumda uçları ölçerek tespit edemezsiniz. Bobinajcı sargıları sökerken tespit edip size belirtir.

Sayın @YaşlıUzman,
Yıldız çalışınca sıranın önemi olmadığını anladım köprü var sonuçta sıra farketmez. Üçgende farkeder bunuda anladım.
Fakat benim anlamadığım konuyu size anlatamadım :)
Motorun klemensinde köprüleri söktük ve motor yanmış. Bobin uçlarının tümü kısa devre gövdeyede veriyo diyelim.
Klemensin içindeki bobin uçlarından hangisi U,X - V,Y - W,Z bu bobinleri nasıl bulacaz diyorum.
Motor sağlam ama çalışmıyo ben arızalı diye söktüm ve ölçümlere başladım U,X - V,Y - W,Z bu uçlar kısa devre ben bunlar kısa devre diye motoru bobinaja yolladım(Örnek veriyorum) :).
Yani demek istediğim Bobin giriş çıkış uçlarını nasıl bulacam. O uçlar kısa devre diye motor yanmış olduğunu düşünebilirm bu uçların hangisi olduğunu nasıl anlayacağım. İnşallah anlatabilmişimdir. Yardımlarının için çok teşekkürler.
en iyi çözüm bir usta elektrikçi çağırman.yok ben bu işi öğrenmek istiyorum diyorsan:bobinajcı sana klemens uçlarını doğru bağlamıştır zaten ama sen o uçları söktüysen bütün uçları klemensten sök ondan sonra bir biriyle kısa devre uçları bul ve onlara sırasına göre u-x v-y w-z etiketleri ver sonra yukarıda arkadaşımız bayro0 ın paylaştığı resime göre sırala motor sorunsuz çalışır.

Motor içinde sargılar böyle;

AC_3Phase_Motor_Tester_5.png

koyun koyuna yatar :). Gövdeye karşı da kısadevre kontrolü yapmalısın.

sargı grubları ohm kademeinde eşit çıkmalı örneğin bir sargı grubu 5 ohm ise diğerleride buna yakın çıkmalı çıkmıyorsa direnci daha duşuk çıkan sargı yanmıştır..
birde buzer konumunda sargıların gözdeylede kaçağını kontrol etmek gerek..
yıldız sargı için çıkışlar fark etmez ama uçgen klamensi atılacaksa sargılar çapraza alınır.

Forum istatistikleri

Konular
128,405
Kullanıcılar
450,310
Son üye
amele01

Yeni konular

Geri