3 fazlı motora frenleme yardım..

06kdr23

Üye
Elimizde 380 le çalışan 4 kw 3000 dv bir motor var.. Biz bunun durma süresini kısaltmak istiyoruz yani frenleme yapacağız.. Bunu nasıl yapabilecegimizi acıklayanlar olursa sevinirim..ne tür malzeme kullanmalıyım? Ne tür baglantı yapmalıyım?istediğimiz zamanı ayarlıyabilirmiyiz? Şimdiden tesekkür ederim..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
yumuşak yolverilerciler ve sürücü ile belli zaman aralıklarında kalkış ve duruş zamanlarını ayarlayabilirsiniz
yolverilerciler ve sürücüleri inceleyiniz

Softstart veya sürücü kullanıp, yavaşlama sürelerini azaltarak duruş sağlayabilirsin. Yeterli yavaşlamayı sağlayamazsan (motor üzerindeki yükten dolayı) sürücü parametrelerinden DC frenleme yaptırınız.

Hocam yalnız sürücü kullanmıyacaz.. Dc frenleme olabilir.. Nasıl yapıldığını bilmiyorum..motor etiketi resimde..amacımız maliyeti düşürmek.. ImageUploadedByKontrolKalemi.Com Mobil1385559474.618321.jpg

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

bu iki devreden birini kullanarak cebri yada istege bağlı olarak frenleme yapabilirsiniz.kumanda elemanları dısında sadece dc gerilim için bir rectifier kullanman gerek. Cebri frenlemedeki zaman rölesi ters zaman rölesi bu arada bobini enerjisiz kaldığı anda saymaya baslayan yani...

Kolay Gelsin

Ekli dosyalar

• istege_baglı_dinamik_frenleme.jpg
    istege_baglı_dinamik_frenleme.jpg
    94.1 KB · Görüntüleme: 79
  • dinamik frenleme.jpg
    dinamik frenleme.jpg
    97.2 KB · Görüntüleme: 61
Hocam bu işte yeni yeni açılıyorum.. İşaretleri bilmiyorum malesef:(

frenleme yapacağınız motor vinç ise dc frenleme yanında ,balatalı frenlemede kullanmanız gerekebilir çünkü dc frenleme uzun süre yapılmaz motorun bobinlere uzun süre dc voltaj verilmesi arızaya sebep olur

aşagıdaki firma ile irtibata geçin size yardımcı olacaklardır.
EMF

Normal dairenin bu motor. Sunta kesmek için kullanılıyor.. İstediğimiz stopa basınca motorun hızını 7-8 saniyede tamamen durdurmak

7-8 saniyeye bile gerek yok aslında. mekanik DC frenler var. motorun soğutma fanı yani arka tarafına monte ediliyor. 220V AC akımı diyot köprüsü ile DC ye çevirip fren bobinlerine bağlıyorsunuz. yaylı bir mekanizması var siz gerilimi uygulamadıkça yay kendini salarak motoru kampana gibi sabit tutuyor. ne zaman ki 220 volt bobinlere geliyor o zaman manyetik alan kuvveti yay kuvvetini yenip motorun dönüşünü serbest bırakıyor. birçok bobinajcı bu işi yapabiliyor. sadece motoru gönderip 220v fren takılmasını istiyorum demeniz yeterli.

Forum istatistikleri

Konular
128,395
Kullanıcılar
450,280
Son üye
sıdıç45

Yeni konular

Geri