3 fazlı motorları 1 fazlı olarak çalıştırmak

profesyonel olmayarak konuya girmek istiyorum yukarıda arkadaşımızın koymuş olduğu şemadan yola çıkarak bir bağlantı şekli söylemek istiyorum mesela v1 w1 efaz nötr görünüyor sen birde u1 w1 faz nötr yapıp kondansatör ü v1 le u 1 i veya u1 w1 i bağlayrak deneye bilirsin. şahsi görüşüm kesin bilgi deil.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
sevgili arkadaşlarım,elimde A/Y 220/380 1400 R.P.M AGM 100L_48 Hz 50 Motor mevcut bu motor kompresörde kullanılan motordur. lakin tüm denemelerime ragmen çalıştıramadım yıldız baglatı yaptım olmadı.kullandıgım kondansatör 220/250 200/227mf tır.tek kondansatörü direk baglarsam hem kalkışı saglıyor.Fakat %80 kayıp ile zorlanarak çalışıyor artı ısınıyor ne yapmam lazım bana yardımcı olabilirmisiniz şimdiden tşk eder çalışmalarınızda başarılar dilerim..............................

denedim heriki denememdede başarı orano 100;0 oldu motor ilk kalkışı iniltili oldu ve motoru yakmamak için başka bir güne erteledim

evettt 1 hp nin altındaki 380 motoru 220 değerde çalıştırmayı başardım motorda ısınma falan yok dahasonrasını bilemem şimdilik çalışıyor fakat en iyisi gidip 220 motor almak ve güvenle kullanmak bence

Arkadaşlar sizlere önemli bir not 3 fazlı motora 1 fazlı gerilim uygulamak için motorun etiket değerlerinde eğer üçgen bağlantıda fazlar arası 220 ise motoru üçgen bağlayıp 2 faz arasına kondansetör bağlanır ve yıldız bağlatıda 220 ise o zaman motoru yıldız bağlayıp fazlar aarsına kondansetör bağlamamız gerekir ve hiç de öyle 7.5 kw kadar motorlarda ses falan yapmaz ve %70 verim alabilirsiniz insallah yardımcı olabilmişimdir.
tahsin hocam elımde 380 motor var fakat etıketı yok degerlerı bılınmıyor bunu 220 ıle calıstırmak ıcın ucgen bagladım ama kondastor henuz baglayamadım ne tıp bır kondastor almam gerek yada suerklı deneme yanılma ıle mı bulucaz

acil cevap beklıyorum yukardakı yazıların bır cogunu okudum ama aradıgım cevabı bulamadım .benım elımde 1,5 bg 1,1 kw bır asenkron motor var ben bunu şebekede kullanmak ıstıyorum ve bu motor bır komprosör motoru bu konuda bılgılı bırı varsa acıl paylaşım beklıyorum.

acil cevap beklıyorum yukardakı yazıların bır cogunu okudum ama aradıgım cevabı bulamadım .benım elımde 1,5 bg 1,1 kw bır asenkron motor var ben bunu şebekede kullanmak ıstıyorum ve bu motor bır komprosör motoru bu konuda bılgılı bırı varsa acıl paylaşım beklıyorum.

İlk mesajınız son mesajınız olmaz inşallah. Gelip sorusunun cevabını alıyorlar sonra lütfedip cevap bile yazmadan kayboluyorlar. Bu da bizim toplumumuza hiç yakışmıyor.
Gelelim sorunuza. Elinizde 3 fazlı motor var fakat 3 fazlı Şebeke yok ise kondansatör kullanarak 3 fazlı motorlar 1 fazlı şebekede kullanılabilirsiniz. Genelde 3 kw 'a kadar motor sargıları 220 volt sarılırlar. Daha büyükler ise 380 volt sarılırlar bu yıldız üçgen yol vermeler v.s. için yapılır. Kompresörün orjinal motoru ise bunu 1 fazlı şebekede kullanamazsınız. Yani 3 fazlı sistemi 1 fazda kullanamazsınız (sistem olduğundan). Kondansatörlü 1 faz kullanımda motor gücü yarıya yakın düştüğünden aynı işi göremezsiniz. Sizin örneğinizde 1,1 kw motordan yaklaşık 0,5 kw alacağınızdan bu güç işinizi görebilirse kullanabilirsiniz. Kararı kendiniz verin piyasadan 1,1 kw 1 fazlı motor almanız gerekebilir.
Başka bir soru sormak isterseniz alıntı yaparak sorun mesajları göremeyebiliyorum.

soruyu soran arkadaşımız motorun amma gücünün en fazla yarısı kadar olacağını bildiğini varsayarak
elinizdeki motorun durumuna göre yıldız yada üçgen bağlantınızı yaptıktan sonra kullana bileceğiniz
Bir fazlı şebekede çalıştırılacak üç fazlı motor için gerekli kondansatör pratikte genellikle aşağıdaki gibi seçilir. güzel kardeşim

* Vantilatör,taşlama vb. gibi kolay harekete geçen motorlar için, KW başına 55-60mf,
* Kompresör vb. gibi kalkınma momenti büyük motorlar için, KW başına 95-110mf,
* Çamaşır makinası ve sıkma presi motorlar için, KW başına 130mf, kondansatör kullanılmalıdır.

umarım anlata bilmişimdir videolu yada resimli anlatım yapa bilirim anlamayan arkadaşlarımız için ve pratikte performansını görmüş olursunuz ...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,317
Kullanıcılar
450,151
Son üye
YunusTuncel

Yeni konular

Geri