40 W/cm2 gücünde ısıtıcı

arkadaşlar yardımcı olabilecek biri var mı? çok yüksek bir ısı ısı istiyorum farkındayım ama benden de bu isteniyor aslında daha önceleri çok daha fazlası isteniyordu ama yapamayınca hocanın insafıyla bu kadara düşürebildim

30mm*30mm düz bir yüzeyi ısıtmak için 40 W/cm2 gücünde bir ısıtıcı lazım parayla alsam bile olur ancak bulamıyorum malesef yardımlarınızı bekliyorum...:( çok acil

40 / 220 = 0,1818 A
220 / 0,1818 = 1210 ohm.
ince telli bir rezistansı 30*30 içerisine bir kaç tur dolaştırırsan rahatlıkla elde edersin gibi gözüküyor.
Keşke hocan daha yüksek güç isteseydi o zaman daha kolay olurdu.. :)

Not: Hangi gerilim için istediğini belirtmediğin için 220 V. aldım... Aslında düşük gerilimlerde daha kolay olurdu.
Örn.: 24 V. için
40 / 24 = 3,33
24 / 3,3 = 7,2 ohm...

40 / 220 = 0,1818 a
220 / 0,1818 = 1210 ohm.
Ince telli bir rezistansı 30*30 içerisine bir kaç tur dolaştırırsan rahatlıkla elde edersin gibi gözüküyor.
Keşke hocan daha yüksek güç isteseydi o zaman daha kolay olurdu.. :)

not: Hangi gerilim için istediğini belirtmediğin için 220 v. Aldım...

aslında hocam 790 w/cm2 olarak istedi ve nasıl bir telle yapacam her telin ısı direnci farklı değil mi ve homojen olur mu bu ısı

arkadaşlar yardımcı olabilecek biri var mı? çok yüksek bir ısı ısı istiyorum farkındayım ama benden de bu isteniyor aslında daha önceleri çok daha fazlası isteniyordu ama yapamayınca hocanın insafıyla bu kadara düşürebildim

30mm*30mm düz bir yüzeyi ısıtmak için 40 W/cm2 gücünde bir ısıtıcı lazım parayla alsam bile olur ancak bulamıyorum malesef yardımlarınızı bekliyorum...:( çok acil

Hocanızın istediği 1 cm2'de 40 watt'lık güçle yapılan ısı;30 mm*30 mm=900 mm2=9 cm2'ilk yüzeyde uygulayacağınız ise,tam 9 katı yani,9*40=360 watt olacaktır.Bu 9 cm2'lik alanı 360 watt.'lık gücündeki bir rezistansla ısıtmanız gerekecektir.Her telin öz-direnci farklıdır,ama satın aldığınız 360-400 watt.lık bir direnç teli de standart olarak 220 volt ac. ile kullanıldığında 360-400 watt.lık ısı enerjisini üretip verecektir.Saç kurutma makinelerindeki ısıtıcı rezistans gücü kadar bir gücü,bu yüzeye dikkatlice,ısının tamamını bu yüzeye verecek şekilde uygulayan bir konstrüksiyonla,220 volt ac.(Şebeke) elektriğiyle ısınmasını sağlayacaksınız.Yani benzetmek gerekirse,360 watt.lık bir havya ucundan elde edeceğiniz bir ısıyı,siz bu 30*30 mm2'lik yüzeye uygulayıp,bu yüzeyin ısıtmasında kullanacaksınız.Kolay gelsin.

Hocanızın istediği 1 cm2'de 40 watt'lık güçle yapılan ısı;30 mm*30 mm=900 mm2=9 cm2'ilk yüzeyde uygulayacağınız ise,tam 9 katı yani,9*40=360 watt olacaktır.Bu 9 cm2'lik alanı 360 watt.'lık gücündeki bir rezistansla ısıtmanız gerekecektir.Her telin öz-direnci farklıdır,ama satın aldığınız 360-400 watt.lık bir direnç teli de standart olarak 220 volt ac. ile kullanıldığında 360-400 watt.lık ısı enerjisini üretip verecektir.Saç kurutma makinelerindeki ısıtıcı rezistans gücü kadar bir gücü,bu yüzeye dikkatlice,ısının tamamını bu yüzeye verecek şekilde uygulayan bir konstrüksiyonla,220 volt ac.(şebeke) elektriğiyle ısınmasını sağlayacaksınız.Yani benzetmek gerekirse,360 watt.lık bir havya ucundan elde edeceğiniz bir ısıyı,siz bu 30*30 mm2'lik yüzeye uygulayıp,bu yüzeyin ısıtmasında kullanacaksınız.Kolay gelsin.

ewt bunuda düşündüm ama doğru diyorsunuz gayet mantıklı ama burada da şöyle bir sıkıntı çıkıyor yanılıyorsam düzeltin lütfen 360 wattlık bir rezistans tel aldığınız zaman oldukca uzun bir tel oluyor ve teli satan firma diyor ki 3 cm aralık olması lazım ama üzerindeki kılıfı sökerseniz daha yakın yapabilirsiniz diyor ama sökseniz bile sığdıramıyorsunz o kadar dar alana bu seferde sıkıntı alan oluyor düz mantık ya alan büyüyecek ya da güç küçülecek hep karşılaştığım problem bu malesef:( buna çözüm bulamıyorum malesef:(

Evet,sn.abdullaharslan43; ben size yardım edebileceğim sanırım.Uygulama şekliniz ayni elektrikli bir semaverdeki rezistansın, ısı enerjisini homojen olarak tencere tabanına,yani termik tabanına verdiği şekliyle olabilecektir,en iyi konstrüksiyon(yapılandırma) şekli de bu olabilr kanımca.Kısaca bundan bahsedeyim.

Sağolsun arkadaşlarım,ben yıllık izindeyken susuz bırakıp yakmışlardı da bu şekilde grupça bu konuda bilgi sahibi olabilmiştik.18/10 paslanmaz çelikli semaver tenceresinin termik tabanında,bu kısma termal bir malzemeyle(Termal macun) tutturulmuş,yuvarlak,alaşımlı bir metal yapının içinde,sargıların sarılması,sonra elektrik izolasyonunun bu metal yapıdan sağlandığı,içi reflakter(Yüksek ısıya dayanıklı)bir toz,kum,vb.bir malzeme ile doldurulmuş ve kapalı olarak çalışabilen kombine bir yapısı bulunur.Biz iç rezistans teli yandğında,bu yapıyı sökmüş ve benzerinin ancak Ankara(Ostim'de) da olabildiğini öğrenebilmiştik.Tabi oraya ayrıca gidilemediğinden,tamir de doğal olarak hiç gerçekleşemedi.Homojen bir ısı iletimi için bu tür bir yapıyı tasarlayıp düşünebilirsiniz.

Sizin sınırlı alanınızdaki uygulamada,homojen ısı dağılımının da her noktada gerçekleşebilmesi amacıyla,bu şekliyle yapılabilir.İçinde sargıların metraj olarak oyuk olabildiği metal alaşımlı bir ocak sarım malzemesi,(Normalinde pişmiş şamot çamurundan yapılan ateş tuğlası yapısında olan reflakter malzemedir) bulup,içine 360 watt.lık rezistansın tellerini düzgün aralıkla,metale tam temas etmeyecek şekilde,araya izolasyon sağlayan reflakter kum,toz,vb. yerleştirip,üzerini de ayni reflakter malzeme ile iyice düzleyerek kapatacaksınız.Tam kapalı olan bu alt yüzeyini(Sizin yeteneğiniz,gücünüz asıl olarak bu noktada devreye girecektir,sonuçta bu uygulama noktasında,mükemmel bir adaptör yapabilmenizi bekliyoruz sizden),araya termal bir macun(Pc işlemcilerde kulanılan termal macun gibi)sürerek,adaptörden mükemmel,kayıpsız geçebilen bu ısının,bu sınırlı olan yüzeye,tam ısıl bir teması için yapışmasını bekleyeceksiniz.Ama asıl yeteneğiniz ise,9 cm2'lik sınırlı bir alana bunu iyi bir şekliyle adapte edebilmek olacaktır.Bu ödev size verildiği için,bunun nasıl olabileceğini tasarlayıp,beyin gücüyle sizin bulabilmeniz de ayrıca çok büyük önem taşıyor tahmin edersiniz.Biz sadece bir kılavuz,yol göstericiliğini,ancak belirli bir noktaya kadar yapabiliriz,çünkü hem bu projenizden biraz uzakta,hem de gece gündüz bunu düşünecek bir lüksümüz de mevcut olmayabilir.Başarılar diliyorum.Kolay gelsin.

Evet,sn.abdullaharslan43; ben size yardım edebileceğim sanırım.Uygulama şekliniz ayni elektrikli bir semaverdeki rezistansın, ısı enerjisini homojen olarak tencere tabanına,yani termik tabanına verdiği şekliyle olabilecektir,en iyi konstrüksiyon(yapılandırma) şekli de bu olabilr kanımca.Kısaca bundan bahsedeyim.

Sağolsun arkadaşlarım,ben yıllık izindeyken susuz bırakıp yakmışlardı da bu şekilde grupça bu konuda bilgi sahibi olabilmiştik.18/10 paslanmaz çelikli semaver tenceresinin termik tabanında,bu kısma termal bir malzemeyle(Termal macun) tutturulmuş,yuvarlak,alaşımlı bir metal yapının içinde,sargıların sarılması,sonra elektrik izolasyonunun bu metal yapıdan sağlandığı,içi reflakter(Yüksek ısıya dayanıklı)bir toz,kum,vb.bir malzeme ile doldurulmuş ve kapalı olarak çalışabilen kombine bir yapısı bulunur.Biz iç rezistans teli yandğında,bu yapıyı sökmüş ve benzerinin ancak Ankara(Ostim'de) da olabildiğini öğrenebilmiştik.Tabi oraya ayrıca gidilemediğinden,tamir de doğal olarak hiç gerçekleşemedi.Homojen bir ısı iletimi için bu tür bir yapıyı tasarlayıp düşünebilirsiniz.

Sizin sınırlı alanınızdaki uygulamada,homojen ısı dağılımının da her noktada gerçekleşebilmesi amacıyla,bu şekliyle yapılabilir.İçinde sargıların metraj olarak oyuk olabildiği metal alaşımlı bir ocak sarım malzemesi,(Normalinde pişmiş şamot çamurundan yapılan ateş tuğlası yapısında olan reflakter malzemedir) bulup,içine 360 watt.lık rezistansın tellerini düzgün aralıkla,metale tam temas etmeyecek şekilde,araya izolasyon sağlayan reflakter kum,toz,vb. yerleştirip,üzerini de ayni reflakter malzeme ile iyice düzleyerek kapatacaksınız.Tam kapalı olan bu alt yüzeyini(Sizin yeteneğiniz,gücünüz asıl olarak bu noktada devreye girecektir,sonuçta bu uygulama noktasında,mükemmel bir adaptör yapabilmenizi bekliyoruz sizden),araya termal bir macun(Pc işlemcilerde kulanılan termal macun gibi)sürerek,adaptörden mükemmel,kayıpsız geçebilen bu ısının,bu sınırlı olan yüzeye,tam ısıl bir teması için yapışmasını bekleyeceksiniz.Ama asıl yeteneğiniz ise,9 cm2'lik sınırlı bir alana bunu iyi bir şekliyle adapte edebilmek olacaktır.Bu ödev size verildiği için,bunun nasıl olabileceğini tasarlayıp,beyin gücüyle sizin bulabilmeniz de ayrıca çok büyük önem taşıyor tahmin edersiniz.Biz sadece bir kılavuz,yol göstericiliğini,ancak belirli bir noktaya kadar yapabiliriz,çünkü hem bu projenizden biraz uzakta,hem de gece gündüz bunu düşünecek bir lüksümüz de mevcut olmayabilir.Başarılar diliyorum.Kolay gelsin.

ewt çok iyi bir fikir peki bu konuya gerçekten çok yabancıyım bu benim ödevim değil aslında sadece bir ısıtıcı almam gerekiyordu ama olmadığı için imal edip öyle kullanacağım neyse görev benim bu kesinde bilmediğim için birsey daha soracağım bana bir resistans teli önerir misin?

ayrıca yardımın için çok teşekkürler...

peki arkadaşlar titanyum plaka kullansam ısıtıcıda sizce nasıl olur deneyen oldu mu hiç?

Forum istatistikleri

Konular
128,384
Kullanıcılar
450,270
Son üye
beratasd

Yeni konular

Geri