400 watt Peltier araç soğutma sistemi

Merhaba yaz başında su soğutmalı 360 w lık bir peltier sistemi kurmuştum , çok da verimli olduğunu düşünmüyorum. Ben uğraşırım dersen topladığım fiyata sana verebilirim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Nasıl bir sistem kurdunuz detaylı yazarmısınız yada foto ekleyebilirmisiniz ? Testi nasıl yaptınız kısaca biraz bilgi gerekiyor.

Merhaba yaz başında su soğutmalı 360 w lık bir peltier sistemi kurmuştum , çok da verimli olduğunu düşünmüyorum. Ben uğraşırım dersen topladığım fiyata sana verebilirim.

Eğer deneyimlerinizi bizimle paylaşırsanız bizlerde bilgilenmiş oluruz. Bende peltier işini merak ediyorum ancak somut testlerim olmadığı için net bir bilgim yok.

Araçlarda kullanılan klimaların gücü öğrenilip bir değerlendirme yapılabilir fakat bana çok verimli olacak gibi gelmiyor. Şunu da belirtmek isterim deneme imkanım olsaydı kesinlikle denerdim.

Klima sistemleri ile mukayese edilirse bende cok verimsiz yetersiz kalacagini dusunuyorum hatta tum arastirmalarimda bu yonde gelisiyor fakat en azindan yarisi kadar bir verim alabilirsem denemek isterim en azindan.

Arac buzdolaplari peltierin sogugunu fan yardimiyla havasirkulasyonu yaparak degerlendiriyor ben bu isi su ile yapacagimdan biraz umitliyim cunku peltier ile su bayagi dusuk isilara cekilebiliyor ne kadar zamanda sogutur orasi muamma bu yuzden kaybi en aza indirmek icin bakir kap dusunuyorum ve kullanacagim suyun hacmi dusuk olacak yarim litre mesela ve tum bunlarin akabininde guclu bir peltier kullanirsam hizli ve etkili bir sogutma elde ederim diye dusunuyorum.

Malum bu sistemde en etkili eleman soguk su olacak.

Son düzenleme:
2014-05-08 16.00.31.jpg
Yardımcı olmaya çalışayım. Notlarım yanımda yok ama hatırladığım kadarıyla bilgi vermek isterim. Sistem bu tam çalışmada smps kullandım 32 a çekiyor. 6x60 w peltier, dış ortam 26c su soğutucunun yüzeyi 26 C su deposundaki suyun sıcaklığı 40 C motor 38c civarı, peltier çıkış ağzının 1-2 cm içi -27 c ya kadar indi zaten orası komple buz oluyor bolcada su çıkışı:) Daha sonra 0,125 m3 lük bir karton kutu içerisine sistemi kurdum malum karton kutunun yalıtımı oldukça iyidir

Son düzenleme:
Dostum Mrb,
Konuyu güncel tutmak için işe yara bir cevap iyi olur diye düşündüm. Tüm çalışmaların sonunda asıl amacına ulaşamadığın kesin. Peltierle otomobil kabin içini soğutmak istiyorsanız en etkili denenmiş yöntem şudur; Ülkemizde hatta iddia ediyorum dünyada ilk ben yaptım. kalorifer radyatörüne motor soğutma soğuyu giriş ve çıkış hortum giriş yerleri var. Motordan gelen/su soğutma radyatöründen gelen hortumlar hortum adaptörü ile birbirlerine bağlanarak kalorifer radyatörüne su giriş ve çıkışları iptal edilir. Bu yaz modudur. Bu işlemi oto radyatörcüye gidip 15-20 TL ye çözebilirsin. Kalorifer radyatörün boşta kaldı. Kalorfier radyatörüne su giriş ve çıkış sağlayan yere bilin bakalım ne bağlıyoruz? :) Tec1 12715 model peltieri çift fanlı (3 bakırborulu) işlemci soğutucu üstüne konuşlandırıp soğuyan yüzeyine ise alüminyum su soğutma bloğu konuşlandırılır. Bu sistemin şuan 150W olarak hazırlanmış hali hazırda yurt dışı satışı var. İster hazır alırsınız ister kendiniz alümniyum su soğutma bloğu alarak hazır hale getirirsiniz. 1 adet Dc Su devirdaim pompası ilede iş çözülür. Detayları var ancak olay şudur. Kalorifer radyatörü içerisindeki su miktarı oldukça azdır en fazla 1-1.5 litre. Bu soğutma sıvısı dc pompa yadırımıyla soğuyan alümniyum bloktan geçerek kalorfier radyatörüne gider gelir devir daim olur. Araç içerisinde sadece fanı açtığında içeriye kalorifer radyatöründen soğuk hava girecektir. Doğal hasta etmeyen ve Dışarıda hava 35 derece iken içeride soğutma sisteminin kaput içi sıcaklıktan en uzak bölgeye konumlandırman, hortum uzunluğunu münkün olduğu kadar kısa tutman ve hortumların yalıtımını sağlayarak dış ortam sıcaklığından koruman neticesinde 18-20C arasında 150W lık bir sistem sonuç alırsın. bu sistemden 4 adet yapıp talep eden arkadaşlara verdim. Bakın daha detayları vardır. Akım 12voltu geçmemeli yukarı yönde ani akım değişmesi olmalı yani 12v iken bir anda 14Volta çıkıp gelmemeli . Neyse ben uzattım sorun kısa kısa o şekilde detaylandırayım.

150 wattlik bahsettiginiz Tec1 12715 termoelektrik sogutucu kac kalorilik sogutma saglayacak ki? Bir araci sogutacak?

Bu is bir peltierle olmaz. Adetli peltier kullanmak icinde ne aku nede standart alternator yeter diye dusunuyorum.

Su donemde 15 - 30 lt lik soguk muhafaza dolaplarinda ancak peltier kullaniyorlar. Daha buyuk arac dolaplarinda hala kompresorlu sogutma sistemi keza klimalarda da motordan tahrikli konpresorlu klimalar kullaniliyor.

Bu is peltierle olsa idi buncs otomobil devi hala neden kompresorlu klima kullaniyor ? Diye sormazlarmi?

150 wattlik bahsettiginiz Tec1 12715 termoelektrik sogutucu kac kalorilik sogutma saglayacak ki? Bir araci sogutacak?

Bu is bir peltierle olmaz. Adetli peltier kullanmak icinde ne aku nede standart alternator yeter diye dusunuyorum.

Su donemde 15 - 30 lt lik soguk muhafaza dolaplarinda ancak peltier kullaniyorlar. Daha buyuk arac dolaplarinda hala kompresorlu sogutma sistemi keza klimalarda da motordan tahrikli konpresorlu klimalar kullaniliyor.

Bu is peltierle olsa idi buncs otomobil devi hala neden kompresorlu klima kullaniyor ? Diye sormazlarmi?

İşin püf noktası kalorfier radyatöründeki suyu soğutmak ve bahsettiğim 150W sistem yeterlidir. Daha fazlası Alternatöre/aküye yüklenir. Sistemi yani peltierin ısısını emerek uzaklaştıran işlemci soğutucuyu motorun sıcaklığından mümkün olduğu kadar uzaklaştırman, alümniyum bloğa bağlı hortumların ısı yalıtımını sağlayarak kısa tutman. Atmosfer basıncı dış ortam sıcaklığı, soğutulacak suyun hacmi, peltierin ısınan yüzeyinin 35C sıcaklığı geçmemesi gibi bir çok unsur var

Sayın diafm yaz ortasında Güneş altında duran her tarafı sac ve camdan Oluşan bir otomobilin ısı Kazancı sizce kaç Watt dır ? Ki siz 150watt ile soğutuyorsunuz ?

Forum istatistikleri

Konular
128,226
Kullanıcılar
450,017
Son üye
melike.gkck1

Yeni konular

Geri