5V u nasıl verebilirim

obur entegreleri bilmem de 555 12 voltta bile calisir. ilk resimdeki jygulama satndart 78xx serisi uygulamasi. eger 2 numarali pin ile sase arasina bir trimpot vs koyarsaniz ayarli guc kaynaginiz olur. amfark buyudukce voltaj yukselir.
evet isinize yarayacak. ama 78xx serisinde gurultu biraz fazladir. pille bile besleseniz de 100 uf kutupsuzu giris ve cikisina baglayi. cektiginiz akima bagli 1*1 cm lik bir sogutucu ise yarayabilir,

Çok teşekkürler.Kondansatörün kutuplu veya kutupsuz olmasının önemi var mı ? Birde iki ayrı pil iki ayrı 7805 kullansam daha mı iyi olur devrede.

iki pilden kasit ne bilemem.
9 voltluk pil mi?
paralel mi anlatmadiniz pil var pil var:)
eger yuksek akim istiyorsaniz 7805k kullanabilirsiniz ya da bd243 ile amper yukselttirebiirsiniz.
devrede zaten kutupsuzlar var.
bir de iki tane 100 uf takin ki o da mecburi kutuplu olacak kutupsuzu cok pahaliya gelir:)

iki pilden kasit ne bilemem.
9 voltluk pil mi?
paralel mi anlatmadiniz pil var pil var:)
eger yuksek akim istiyorsaniz 7805k kullanabilirsiniz ya da bd243 ile amper yukselttirebiirsiniz.
devrede zaten kutupsuzlar var.
bir de iki tane 100 uf takin ki o da mecburi kutuplu olacak kutupsuzu cok pahaliya gelir:)
Pilden kastım 9V luk pil seri paralel değil ayrı ayrı. maksat fazla akım çekmesin entegreler yarı yarıya paylaştırıyım pilleri diye düşündüm yanlışmı düşündüm bilemiyecem :)

ayri devre yapmaya gerek yok. ve madem 5 volt seviyesi lazim, bence 6 volt ya da 12 volt aku alin, bir kerede 20 lira verin hem daha uzun sure kullanirsiniz:)
6 volt 4 amper aku 20 tl, bir de diyot koyarsiniz olur 5.3 volt. bir de 100 ohm civari sanirim 5 e indirecektir. 7805 ile de ugrasmayin bence.

Forum istatistikleri

Konular
128,289
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Geri