7805 entegresi ile bilgi talebi

ben de yaptım çok yavaş şarj ediyo öyle yavaş ki telefon açılırken kapanıyo. amperi mi düşük geliyo 9v pil bağladım 11liralık pil marka vermiyim

aynı işlemleri 2800mah 5adet şarjlı kalem pil ile de denedim yine aynı yavaşlıkta.
seri bağlı 2tane9v pili araba çakmak aparatından telefon şarj eden cihaza bağlayarak da denedim yine aynı şarj ediyor fakat telefon pilini bitirip yaptığım devrelerle telefonu şarj ettiğimde inanılmaz yavaş şarj ediyor

telefon n8

Bari buzlama yapsaydın fotoda o vermediğin pil markası var :)

ben de yaptım çok yavaş şarj ediyo öyle yavaş ki telefon açılırken kapanıyo. amperi mi düşük geliyo 9v pil bağladım 11liralık pil marka vermiyim

aynı işlemleri 2800mah 5adet şarjlı kalem pil ile de denedim yine aynı yavaşlıkta.
telefon n8

Bu işlemde bazı arkadaşlar telefonun bataryasının dolmak yerine boşaldığından bahsetmişler. benim anlamadığım şey ise bu 7805 denilen entegre 5 v nin altındaki gerilimde bir şey yapmıyor. telefonun bataryası zaten 3,4 veya 3,7 v gerilime sahip ve arkasında bağlı olan resimdeki gibi şarjlı olmayan tek kullanımlık pil. burada ters akım zaten olamaz ki. aksa nereye gidecek? Zaten pil şarjlı değil tek kullanımlık. bende bunu anlayamıyorum.

Bu arada aynı resimdeki gibi bir sistemi bende kardeşimin bisikletine yaptım. foto çekmemiştim aklıma geldi. gördüğümde çekeyim burada paylaşırım. bisikletin dinamosundan gelen kabloya bir diyot bağladım ve akım ac den dc ye dönüşmüştü. sonrasına 7805 ve arkasına da resimdekinin aynısı usb uzatma kablosunun ucunu kullanarak bir usb dişi fişi bağlamıştım. yolda giderken usb ile telefonunu veya mp3 çalarını şarj ediyordu. çok sevinmişti. umarım fazla akım gelerek cihazlarına zarar vermemiştir. sormam lazım. :)

Bu arada aynı resimdeki gibi bir sistemi bende kardeşimin bisikletine yaptım. foto çekmemiştim aklıma geldi. gördüğümde çekeyim burada paylaşırım. bisikletin dinamosundan gelen kabloya bir diyot bağladım ve akım ac den dc ye dönüşmüştü. sonrasına 7805 ve arkasına da resimdekinin aynısı usb uzatma kablosunun ucunu kullanarak bir usb dişi fişi bağlamıştım. yolda giderken usb ile telefonunu veya mp3 çalarını şarj ediyordu. çok sevinmişti. umarım fazla akım gelerek cihazlarına zarar vermemiştir. sormam lazım. :)
Hocam ac akımı iyi filtrelemek gerkir bence aksi halde cihazlara zarar verebilir.Tabi bu benim yorum.Sızin yaptığınız yarım köprü doğrultmaç.

Forum istatistikleri

Konular
128,316
Kullanıcılar
450,150
Son üye
Sqnax

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri