ag de kuplaj kompanzasyonu etkilermi

Fahri abi ben A.G'de her iki devredede süzmede olsa sayaç vardır mantığıyla yaklaştım olaya son çizdiğim tek hat şemasında.Esas bilgileri engineerfire35 arkadaşımız vermesi lazım ihtimaller üzerinden değerlendirme yapmaya çalışıyoruz  ;)

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sayın Zeum ep1 ve ep2 olarak 2 adet dağtım merkezi var 6 adet 1600 kva ep1 de 2 adet 630 kva ep2 de bu iki trafomerkezi enerji dağıtı merkezinden besleniyor (9mva lık trafodan)ve tüm sistem 6,3 kv ring hattıtla birbirine bağlı ölçüm 34,5 tarafından yapılıyor.ayrıca her trafoya ait değerleri(reaktif,kapasitif,cos q)kendi analizöründen (umg 503 )görebiliyorum

Hocam sizin şema-1 üzerinden ve Sn.engineerfire35 arkadaşımızın mesajındaki bilgiler ışığında değerlendirirsek konuyu:

1- Üç adet TR ile birlikte sabit kondansatörleride servis harici kaldı.(Trafolar tesis edilirken seçilen sb.grup kondansatörleri pratikte tr.lara büyük gelmektedir.Örneğin 1600 KVA'ya 60 kVar fazladır.Trafo markasına göre değişşede 30-40 kVAR arası yetmektedir."Bu ne demek Trafo boşta iken primerden ölçtüğünde trafonun reaktifinin( 0 ) olmasının temini."

2-Her TR'nun kompanzasyon panosunun ayrı ayrı serviste iken TR bazında CosQ yi 0.98 olarak tutması ile Üç TR'nun ve kompanzasyon panolarının artı sb.Gr.kondansatörlerinin servisten çıkması , diğer üç TR'da CosQ'yi 0,98 de tutmak
3-Pratik olarak reaktif oranını bir miktar artırır.
4-Serviste olan Tr'ların (yük durumları göz önüne alınarak) Sb.kondansatörleri geçici olarak büyütülebilir.
5- Kompanzasyon panolarının CosQ değerleri 1 olarak set edilerek yaklaşık aynı değerlere ulaşılabilir.

Saygılar..

Teknikadam_41 ' Alıntı:
Fahri abi ben A.G'de her iki devredede süzmede olsa sayaç vardır mantığıyla yaklaştım olaya son çizdiğim tek hat şemasında.Esas bilgileri engineerfire35 arkadaşımız vermesi lazım ihtimaller üzerinden değerlendirme yapmaya çalışıyoruz ;)

Bu noktada belirleyici olan unsur servisten çıkan sabit kondansatörler ve tüm panolar çalışırkenki grupların zaman zaman kısmende olsa kapasitif bölgede kalmalarının azalmış olmasıdır.

Sayın Hakan bey,Zeum bey ve Mehmet95 önerilerinizi değerlendiricem .İlgilendiğniz için çok teşekkür ederim.

arkadaşlar selam ,
benim çalışmış olduğum işletmede 1600 kva 2 adet trafo mevcuttur kuplaj otomasyonu nasıl olmalı şimdiden tşk

Forum istatistikleri

Konular
128,395
Kullanıcılar
450,280
Son üye
sıdıç45

Yeni konular

Geri