Akımların ayrılması

manyeto

Üye
Merhaba arkadaşlar

Forum kullanıcılarına bir danışayım dedim.
Şekilde ki devrede L ve R akımlarının ayrı ayrı ölçülmesi gerekiyor fakat tek ölçüm noktası A noktası.
Ayrıca herhangi bir dijital cihaz veya analog elektronik cihaz kullanma şansı yok.
L ve R akımlarını A noktasından bildiğimiz skalalı amper metrelerle ölçebilir miyiz?
Yardımlarınız için şimdiden teşekürler.

sekil.JPG

F

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
devre üzerinde akım iki kola ayrılıyor. L ve R devrede ise belirttiğiniz A noktasından devrenin ana akımını ölçersiniz.

L nin bacagini acarsin R akimini olcersin. Sonra R nin bacagini ayirir L akimini olcersin.

Formül işi görür. Volt ve akım belli olduğuna göre her iki koldaki toplam direnç hesaplanır. R bilindiğine göre paralel direnç formülünden bobinin direnci de hesaplanabilir. Burada emk ile etkilenme de dikkate alınabilir(?). Ya da R direnci olan kol akımı belli ise A noktasından farkı alınarak bobin üzerinden geçen akım belirlenmiş olur.

Elektomekanik elektrik sayaçlarında bir mantık vardı şimdi hatırlayamadığım.

Sayaç iç yapısındaki sanırım gerilim bobini bağlantısı değiştirilerek aktif sayaç reaktif sayaç haline dönüştürülüyordu.

Belki soruyu soran o mantıkla ilgili bir cevap istiyordur.

Ancak bunu gerçek ortamda ölçen bir ampermetre ne gördüm ne de duydum. (Ben görmedim diye yoktur demiyorum tabii)

Soruda verilen şekle bakarak simülasyon programında gerçekleştirilecek bir ölçümden bahsediliyor olabilir mi acaba?

Forum istatistikleri

Konular
128,238
Kullanıcılar
450,048
Son üye
guney oral

Yeni konular

Geri