Analitik düşünen ile düşünmeyen arasındaki somut farklar? Analitik ortam...?

elek

Profesyonel Üye
...bu farklar nelerdir?Bu özellik genelde istihdam edilecek kişilerde aranır..adeta bir moda oldu!!
analitik düşünmek( artık neyse bu düşünce biçimi..) tek başına işleri hallediyor mu..
analitik düşündük diyelim!... "analitik" bir ortam yoksa , düşünmenin anlamı nedir!

"Analitik düşünen personel alınacaktır." Terimi gerçekte biz bu işten pek anlamıyoruz demektir. Genelde "hap yap para kap" dusturunu benimsemiş bir kurum kimliğinden kurtulmak için ilgili şahısların kıçından uydurduğu bir elementtir.
Allah aşkına kaç kişi aldığı maaşa karşılık ekibin tüm yükünü sırtlanmak ister.
Herkeze işi öğretirseniz aç kalmasanızda maskara olursunuz.
Devir "bir kişiye dokuz pul dokuz kişiye bir pul" (Necip Fazıl beyi rahmetle anıyoruz.) durumundayken ve iş sahipleri hiç de analatik düşünmezken (BKNZ: Karşılıklı analitikleşmek) neden siz herşeyi düşünmek zorundasınız ki?

Saygılar...

bunu mit kriterlerinde göörmüştüm anlayamadım sanırım çözümcül düşünen insanlardan bahsediyorlar

Analitik düşünen bir insan bir nevi Einstein'dır. Bir nebze kafayı sıyırmış bir kişidir. İşin garibi bu ilanlarda takım çalışmasına yatkın ve ne bileyim sosyal ilişkileri kuvvetli filan da yazar ki bu mümkün değil öyle bir insan yok. Herkesle kakara kikiri yapabilecek biri analitik olamaz.

Güzel bir konu daha açılmış. Analitik düşünme demek, sadece problemlere çözüm üretmek değil, karşılaşılan problemlerle süreci geliştirmek ve daha ileriye götürmektir. Çok yönlü olabilmektir. Biz teknik adamlar çoğunlukla problemlere dar bir perspektifte bakarız. Bu forumu bile bu güne kadar hiç görmemiş, adını duymamış teknik adamların görenlerden çok daha fazla olduğunu çevreme baktığımda görebiliyorum. Bu forumda olmak bile bize biraz analitiksel düşünme yeteneği kazandırıyor. Sorarım size google gibi bir büyük bilgi okyanusunu kaç kişi düzenli olarak kullanıyor. Kaç kişi kişisel gelişim kitapları okuyarak hayatına yön veriyor. Bu sorulara verilecek yanıtlarda bile kullanmayanlar kullananlardan, okumayanlar okuyanlardan kat be kat fazladır. Çoğu arkadaş analitik olmak çok kolaymış gibi, olalım ama bunun sonunda kazancımız ne olacak, işimiz gücümüz artacak düşüncesinde. Arkadaşlar bir vasat teknik adam olmak var, birde sıradışı olmak var. Kim sıradışı olmak istemez ki? Teknik adam çok yönlü olmalıdır. Hayatta hiç hata yapmayan insanlar hiç bir iş yapmayan insanlardır. Hepimizin çok iyi tanıdığı Edison bile ampulü icat ederken 1000 kez hata yaptığını itiraf etmiştir. Peki sonuçta Edison 1000 kez hata yaptığı için başarısız olmuştur, diyebilirmiyiz? Sonuçta herkesin günümüzde de kullandığı ve ilelebet kullanacağı ampulü icat etmiştir. Eğer umutsuzluğa kapılıp 999.ncu denemede pes etmiş olsaydı bu gün ampulümüz olmaz ve karanlık bir devirde yaşamaya devam etmiş olurduk. Kendinizi sınırlamayın. İyinin daha iyisi, doğrunun daha doğrusu var. Bir tarafta sorumluluk almayan, hata yapmaktan korkan, çalışmayı sevmeyen ve çalışmayı kazanç/yorgunluk bağıntısına indirgemiş, basit bir teknik adam olmak var; bir tarafta da analitiksel düşünebilen, doğru ve hızlı kararlar alabilen, sorumluluk alabilen, ben yapabilirim diyen, kendine güveni fazla, ampulü icat etmiş herkesin tanıdığı Edison gibi bir teknik adam var. Sizce hangisi olmak daha iyi? Seçim sizin.

Güzel bir konu daha açılmış. Analitik düşünme demek, sadece problemlere çözüm üretmek değil, karşılaşılan problemlerle süreci geliştirmek ve daha ileriye götürmektir. Çok yönlü olabilmektir. Biz teknik adamlar çoğunlukla problemlere dar bir perspektifte bakarız. Bu forumu bile bu güne kadar hiç görmemiş, adını duymamış teknik adamların görenlerden çok daha fazla olduğunu çevreme baktığımda görebiliyorum. Bu forumda olmak bile bize biraz analitiksel düşünme yeteneği kazandırıyor. Sorarım size google gibi bir büyük bilgi okyanusunu kaç kişi düzenli olarak kullanıyor. Kaç kişi kişisel gelişim kitapları okuyarak hayatına yön veriyor. Bu sorulara verilecek yanıtlarda bile kullanmayanlar kullananlardan, okumayanlar okuyanlardan kat be kat fazladır. Çoğu arkadaş analitik olmak çok kolaymış gibi, olalım ama bunun sonunda kazancımız ne olacak, işimiz gücümüz artacak düşüncesinde. Arkadaşlar bir vasat teknik adam olmak var, birde sıradışı olmak var. Kim sıradışı olmak istemez ki? Teknik adam çok yönlü olmalıdır. Hayatta hiç hata yapmayan insanlar hiç bir iş yapmayan insanlardır. Hepimizin çok iyi tanıdığı Edison bile ampulü icat ederken 1000 kez hata yaptığını itiraf etmiştir. Peki sonuçta Edison 1000 kez hata yaptığı için başarısız olmuştur, diyebilirmiyiz? Sonuçta herkesin günümüzde de kullandığı ve ilelebet kullanacağı ampulü icat etmiştir. Eğer umutsuzluğa kapılıp 999.ncu denemede pes etmiş olsaydı bu gün ampulümüz olmaz ve karanlık bir devirde yaşamaya devam etmiş olurduk. Kendinizi sınırlamayın. İyinin daha iyisi, doğrunun daha doğrusu var. Bir tarafta sorumluluk almayan, hata yapmaktan korkan, çalışmayı sevmeyen ve çalışmayı kazanç/yorgunluk bağıntısına indirgemiş, basit bir teknik adam olmak var; bir tarafta da analitiksel düşünebilen, doğru ve hızlı kararlar alabilen, sorumluluk alabilen, ben yapabilirim diyen, kendine güveni fazla, ampulü icat etmiş herkesin tanıdığı Edison gibi bir teknik adam var. Sizce hangisi olmak daha iyi? Seçim sizin.

Kendi sektöründe çalışan sıradan adam olmak istiyorum.
Edisonun o flamanları nereden ve nasıl bulduğunu araştırmak gerekiyor !
Ben sıradan işini yapan ete süte karışmayan ve aynı zamanda evinin bahçesinde dev fasulye yetiştiren adam olmak istiyorum.
Gerçekten imrendim varmı böyle arkadaşlar içimizde ne mutlu onlara.....

Saygılar...

Birde patron gözünden bakalım; sana 99 deneme zamanı verecek mi, anında kapıya kor? Bi de analitik düşünen adam aldık diyecek! Bizim topraklarda edison, veya başkası bu sebeplerden çıkmıyor çıkamaz. Batman bile o servete sahip olmasa batman olabilir miydi? Bi düşünün arkadaşlar :)

Analitik düşünme teoride var olan bir problemi küçük parçalara ayırıp her bir paçayı ayrı ayrı çözüp sonra onları birleşirerek asıl problemi çözmek demektir. Bir teknik adamın amacı problem çözmek olduğuna göre analitik düşünceye sahip olması gerekli.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,277
Kullanıcılar
450,102
Son üye
amatour777

Yeni konular

Geri