Anfi için adaptör hesabı

_ahmet

Üye
El yapımı transistörlü ve entegreli anfilerde adaptörün kaç amper olacağını nasıl hesaplarız ? Şu anda elimde 50w transistörlü mono anfi var 50v ile çalışıyor ancak kaç amper adaptör kullanmalıyım bilmiyorum nasıl bulabilirim?

El yapımı transistörlü ve entegreli anfilerde adaptörün kaç amper olacağını nasıl hesaplarız ? Şu anda elimde 50w transistörlü mono anfi var 50v ile çalışıyor ancak kaç amper adaptör kullanmalıyım bilmiyorum nasıl bulabilirim?

MERHABA amfiniz kac watt sa okadar kullanmaniz gerekir 50 eatsa 50 watlik adaptor kullanmaniz gerek yani I×U= w akim U gerilim, W de guç 1×50=50 Watt yani

kardeş sen öyle bir soru sormuşsun ki. ben şimdi 540 watt amfiye 50 watt kullan dersem saçmalamış olurum.
birincisi transistörler en ideal durumda kendi başına 0.7 v iletim elentrüğü yer. bu durumda da her geçen amper başına 0.7xa hesabından bu kadar ekleme yapmalısın. yani ideal olarak 1 amper çekse makinen 0.7*1=0.7 watt fazla koymalısın. ama hiçbir amfi bu kadar verimli çalışmaz. çift yönlü yükseltme nedeni ile.
en verimli amfi olarak sınıflandırılan class d amfiler %80 teorik verim ile çalışır. bu durumda da 10 watt daha eklersin 60 watt trafo kafi gelecektir.
ama sen class ab ya da b hatta a yapacaksan bu durumda verim hesabı daha da değişecektir. en babası class a dır. teoride %50 verimli. yani a class ise 100 watt trafo gereklidir. ya da şöyle diyeyim. amfini beslemesine ampermetreyi seri bağla. kaç amper çektiğini öğren. dc watt hesabından da kaç watt istediğini anla.

Forum istatistikleri

Konular
128,372
Kullanıcılar
450,247
Son üye
moonshine07

Yeni konular

Geri