Basit Kaynak Makinesi Yapımı

emodiyator

Profesyonel Üye
selam elinizde işe yaramayan regülatör trafosu varsa 1-2 KVA lık onu kaynak makinesine çevirebilirsiniz ben 1 KVA trafoyu söküp sekonder sargısını değiştirdim aynı sargıyı kullanarak 60 sipirde 21 volt gerilim elde ettim sekonder sargısı bitinceye kadar 4-5 kat sardım ve uçlarını birbirine bağladım yaklaşık olarak 21 volt 40-45 amper civarı bir trafo elde ettim elektrot olarakda toplu iğne kullandım küçük metalleri gayet güzel eritip birbirine yapıştırıyordu evinizde ufak tefek tamir amaçlı kaynak makinesi yapmak isterseniz deneyebilirsiniz

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
selam elinizde işe yaramayan regülatör trafosu varsa 1-2 KVA lık onu kaynak makinesine çevirebilirsiniz ben 1 KVA trafoyu söküp sekonder sargısını değiştirdim aynı sargıyı kullanarak 60 sipirde 21 volt gerilim elde ettim sekonder sargısı bitinceye kadar 4-5 kat sardım ve uçlarını birbirine bağladım yaklaşık olarak 21 volt 40-45 amper civarı bir trafo elde ettim elektrot olarakda toplu iğne kullandım küçük metalleri gayet güzel eritip birbirine yapıştırıyordu evinizde ufak tefek tamir amaçlı kaynak makinesi yapmak isterseniz deneyebilirsiniz

Kaynak makinesinin trafosunun en önemli özelliği empedansıdır. Çünkü çalışırken çıkış gerilimi hep kısa devrede kalacaktır. Dolayısıyla normal bir trafonun sekonder sargısını sökerek primer sargısının üzerine sarım yaptığınızda trafonun kaçak empedansı çok küçüleceğinden dolayı belki saçları değil ama özellikle bobini aşırı ısınarak yangın tehlikesi ortaya çıkacaktır. Bu tadilatı yapmak isteyenlere duyurulur.

Sn. tossun2008 dediğiniz doğru makine aşırı ısınıyor uzun süreli çalıştırırsam büyük ihtimalle yanacaktır birşey sormak istiyorum bu tür makinelerin özel bir sarım şeklimi vardır veya normal trafoya göre ne gibi farklılıkları vardır teorik olarak

Tossun bey'e katılıyorum, ayrıca trafo yangınını ve eve sinen o kokusunu hiç tavsiye etmem! Evden elektronikle uğraşmaktan men cezası alabilirsin :)

Sn. tossun2008 dediğiniz doğru makine aşırı ısınıyor uzun süreli çalıştırırsam büyük ihtimalle yanacaktır birşey sormak istiyorum bu tür makinelerin özel bir sarım şeklimi vardır veya normal trafoya göre ne gibi farklılıkları vardır teorik olarak

Bu tip kaynak makineleri içinde kullanılan trafo kabaca akım trafosuna benzer. Tam anlamıyla aynısı demiyorum sakın yanlış anlamayın. Trafonun sacı normal bildiğimiz gibi değilde değiştirilebilecek bir hava aralığı olan bir şok gibidir. Trafo çıkışı genelde hep kısa devrede çalışacağı için (kaynak anında) hem kısa devre akımı, hemde oluşan ark anında şebekeye aşırı derecede harmonik basmaması için bu yöntem kullanılır. Tabiki sadece bu yöntemlede kalmayıp Trafonun sargılarından primeri sacalardan bir kola, sekonderini ise diğer kola sarılırki kaçak kapasite iyice artsın. Aksi taktirde üst üste sarılan trafoların empedansları sarım şekline göre de değişmesine rağmen diğer hallerden daha düşüktür.

Umarım kaynak makine trafosu üretmek için bu bilgileri sormuyorsunuzdur. eğer üretirseniz de kırışalım.:D:D:D:D:D

Tossun bey'e katılıyorum, ayrıca trafo yangınını ve eve sinen o kokusunu hiç tavsiye etmem! Evden elektronikle uğraşmaktan men cezası alabilirsin

bizim forumun üyeleri hatundan korkmaz bence !!!! evde bedava tadilat işleri yapıyoruz, onun hatırı bile yeter

bizim forumun üyeleri hatundan korkmaz bence !!!! evde bedava tadilat işleri yapıyoruz, onun hatırı bile yeter

Hatundan korkmayız lafı ettiğimize göre bekarız anlaşılan! Gerçi ben valideyi kastetmiştim ama insan evladı bu gocunuyo işte ;)
Diğer yandan evde tadilat olayını açarsan çağır o zaman tamirci, sen de otur bak ders alırsın derler. Sakın haa!!!

Selamun aleyküm
Evde bu tip işler uygun olursa yapılablir. İnsanın kendsini geliştirmesine , boş zaman geçirmemesie de vesile olur. Kötü etkileri bertaraf etmek gerekir.
Verilen bilgilere çok teşşekkürler ederim; verilmiş olan teknik bilgilerin detaylandırılıp iyi açıklanması izleyenlere faydalı olıur. Mesela mümkünse elde çizilmiş veya bilgisayarda çizilmiş veya hazır olan şekillerle anlatmayı desteklemek güzel olur.
Elektrot cinsinin boyunun kaplamasız olmasının kalınlığının da etkilerinin kouşulup sistemin ayarlanmasına etkisini inceemek gereir.
Hayırlı günler dilerim.

Forum istatistikleri

Konular
128,269
Kullanıcılar
450,093
Son üye
plmkenan

Yeni konular

Geri