Bu kartın secimi dogrumudur sizce

Hobi amacli yapmak istedim ama hurda mil uzun olunca dedimki büyük olsun bugün 3. Gün milleride takacagim agac oyma icin kullanmayı planlıyorum.

Hİmm ,, malzeme hakketten ağır görünüyor, nema34 motor var üstünde, denedinmi, çalışıyormu?
Bu düzenekte 2.2 Nm motorun dönüşünü değilde sesini belki dinleyebilirsin
:rolleyes:

Kolay gelsin. CNC'nin toparlanması epeyce uğraştıracak gibi görünüyor.

Masa rijit gözükmüyor sanırım çapraz bir parça esnemeleri epeyce azaltabilir. Masanın üst parçalarının arasına (veya altına) ilave metal parça kaynatılabilir.

Boydan boya bir çapraz veya aynı yükseklikte olsun derseniz orta bölümün iç kısmına bir çapraz rijitliğini artıracaktır. Küçük kesitli de olsa kutu profil daha uygun. Ayakları desteklemişsiniz umarım yeterli olur.

Pas ve kir tamamen temizlenip yağlanmadan hareket ettirtmek malzemelerin çizilmesine, zarar görmesine yol açabilir.

Son düzenleme:
Kolay gelsin. CNC'nin toparlanması epeyce uğraştıracak gibi görünüyor.

Masa rijit gözükmüyor sanırım çapraz bir parça esnemeleri epeyce azaltabilir. Masanın üst parçalarının arasına (veya altına) ilave metal parça kaynatılabilir.

Boydan boya bir çapraz veya aynı yükseklikte olsun derseniz orta bölümün iç kısmına bir çapraz rijitliğini artıracaktır. Küçük kesitli de olsa kutu profil daha uygun. Ayakları desteklemişsiniz umarım yeterli olur.

Pas ve kir tamamen temizlenip yağlanmadan hareket ettirtmek malzemelerin çizilmesine, zarar görmesine yol açabilir.

Allah razi olsun :)) teşekkürler verdigjniz bilgiler icin şimdilik tam toplamadım hala dediginiz gibi temizlemeye calışıyorum raylar güzel ama millere daha hic başlamadım. Motor ve kart ne kullanmamı önerirsiniz

Şunu kullansanız iyi olur diyebilecek deneyimim yok. Bir diğer konu ise sizin nasıl bir kalite hedeflediğiniz ve bütçeniz. Yine de aklımdan geçenleri aktarayım.

Fotoğraflardan görünen adam edene kadar masraf ve uğraşı çok olacak gibi. Makinanın büyük olması da etkileyecek.

Arkadaşların dediği gibi kontrol kartı ile motor sürücülerini ayırmak daha sorunsuz çalışmasını sağlayabilir. Bir sürücü bozulduğunda yenisi ile değiştirirsiniz.

Seçtiğiniz kart USB olduğu için biraz pahalı. Eski tip olanlar paralel port üzerinden bağlanıyor ve daha uygun fiyatlı. Yine pahalı ve forumda önerilen AKZ250 gibi USB kontrol kartları var. İnternette gördüğüm ucuz USB tiplerin kalitesi konusunda ise bir fikrim yok. Paralel portlu seçerseniz en yüksek Win 7 32 bit yüklenmiş bir PC'ye bağlı kalmanız gerekecektir. Gözünüzde canlanması için paralel portlu ve tanımadığım bir örnek;

http://www.aliexpress.com/store/pro...r-Motor-Driver-MACH3/1414081_32224581839.html

TB6600 entegre içeren sürücü kartları var. 3A'lik Nema 23 motorlar için uygun. 4.2A Nema 34 motorlara için biraz zayıf kalsa da sanırım kullanılabilir. Bu sürücülerle 36-40 volt civarı bir güç kaynağı kullanabilirsiniz. 24 volta düşerseniz gücünüz ve hızınız da azalacaktır. Bir örnek;

http://www.aliexpress.com/store/pro...-Step-CNC-1-Axis-NEW/1762258_32612622749.html

Forumdaki önerileri inceleyip, arkadaşlar tarafından denenmiş olan ürünleri seçmek sorunları azaltabilir.

Yerli malzeme temini için sanırım en uygun fiyatlı adres Şahin Rulman.

CNC'de kullanılan hareket elemanlarının hassasiyeti ve kalitesi önemli. Eğer vidalı mil yeterince sorunsuz hale getirilemezse mil değiştirilebilir ve somunun (çok kötü durumda değilse) bilyaları değiştirilerek çalıştırılabilir diye düşünüyorum.

Satın almaya geçmeden önce eldeki malzemenin ne kadar kullanılabilir olduğunu görmek iyi olabilir. Herşey temizlendiğinde ve motorlar bağlanmadan önce eksenler düzgün hareket edecek mi? Malzeme iyi bile olsa yeterince hassas bağlanmazsa yine çalışmayacaktır.

X yönünde açıklık fazla olduğu için tek vidalı mil ve motor ile Y ekseninin düzgün hareket etmesi zor görünüyor. Genel uygulama çift olması. Eğer bu büyüklüğe ihtiyacınız yoksa makinayı küçültmeniz de sıkıntıları önemli oranda azaltacaktır.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,491
Kullanıcılar
450,465
Son üye
iro

Yeni konular

Geri