CNC Router Tasarımım İçin Bilgi Eksikleri

Merhabalar tasarimimi gözden geçirdiğim şu günlerde aklimda bir soru var.
Bildiğimiz linear arabalar altinda destek olduğunda yük taşımada sıkıntı yaşamıyor. Peki altinda deatek olmadan yani ters bir şekilde yük taşıma kabiliyeti nedir?
daha önceki tavsiyelerime ek olarak sana tavsiyem youtube da cnc tasarımlarına bakıver..
çünkü rayları arabaları ters de taksan dikine de taksan tasarlasan gene aynı değişmeyecektir.
çünkü arabaların içindeki bilye tasarımı ve rayın tasarımı x şeklinde 4 köşeden baskı yapar bilyalar o 4 köşe üstünde yürür.
o yüzden farketmez.
ama cnc yi cnc yapan şey zaten arabalar raylardır. sakın vidalı millerde hareket ettireyim deme

daha önceki tavsiyelerime ek olarak sana tavsiyem youtube da cnc tasarımlarına bakıver..
çünkü rayları arabaları ters de taksan dikine de taksan tasarlasan gene aynı değişmeyecektir.
çünkü arabaların içindeki bilye tasarımı ve rayın tasarımı x şeklinde 4 köşeden baskı yapar bilyalar o 4 köşe üstünde yürür.
o yüzden farketmez.
ama cnc yi cnc yapan şey zaten arabalar raylardır. sakın vidalı millerde hareket ettireyim deme

Çok teşekkür ederim tavsiyelerin her zaman kiymetli, hepsi kulağıma küpe. Her daim araştırıyorum okuyorum karşılaşmadığım şeyleri sizlere soruyorum. Vidali mil üzerine eksen olayı senin aşınır yorumundan sonra açılmamak üzere kapandı. 3 4 yorum uzadı konu çünkü sadece olmaz yorumları beni tatmin etmedi, nedenini öğrenmek istedim.

Ben de zamanında "hazırı 8.000 liraya var, hem uğraşacağım hem de 6-7 bin lira vereceğim" diye düşünerek hazırını alıp almama konusunda çok gidip gelmiştim. Fakat detayına girip çizimlere başladıktan sonra ucuz olan birçok makinanın vidamilinde rulman olmadığını, kızakların araba-linear şeklinde olmadığını, her motora ayrı power olmadığını, powerın watt'ının yetersiz olduğunu, sigmacıda satılan hazır şasenin yan aluminyumlarının 10mm olduğunu görünce kendim yapmaya karar vermiştim.

Ben de zamanında "hazırı 8.000 liraya var, hem uğraşacağım hem de 6-7 bin lira vereceğim" diye düşünerek hazırını alıp almama konusunda çok gidip gelmiştim. Fakat detayına girip çizimlere başladıktan sonra ucuz olan birçok makinanın vidamilinde rulman olmadığını, kızakların araba-linear şeklinde olmadığını, her motora ayrı power olmadığını, powerın watt'ının yetersiz olduğunu, sigmacıda satılan hazır şasenin yan aluminyumlarının 10mm olduğunu görünce kendim yapmaya karar vermiştim.

Piyasa beş para etmez tezgahlarla dolu. Aynı paraya bi kaç gömlek yukarı tezgahlar yapilabiliyor.

dykem.png

Metali daha rahat işaretleyip çalışmak veya yüzeydeki düzgün olmayan kısımları bulabilmek (düzgün bir yüzeye sürterek) için kullanılan yukarıdaki boya TR'de satılıyor mu veya benzeri var mı?

Adında mavi geçse de farklı renkleri de var.

"Engineers blue" diye geçer. Ben ebay'den almıştım. Sanayide hiç kullanana rastlamadım.

TR'de satan yer görmedim ama videyolarda yaygın kullanıldığını görüyorum. Marker tipi kalın uçlu kalemler iş görebilir, Steel Blue çok kullanıldığına göre bir bildikleri vardır.

Sıvı maddelerin uçakla gelmesi sorunlu, "Engineers blue" ise gelebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,383
Kullanıcılar
450,266
Son üye
Ggungorur

Yeni konular

Geri