CNC Router Yapımı - Fotoğraf Video ve Açıklamalı anlatım.

9.JPGn6lym.jpgn6lz3.jpgn6lzf.jpg

Spindle neden eksenden uzakta? Özel bir sebebi mi var?

Spindle mümkün olduğunca Z eksenine yaklaştırmanda fayda var.
Mümkünse direkt eksene yasla bence.

Birde Spindle yi ya daha uzun bir bağlantı ile tuttur yada yukarıdan bir bağlantı daha yap.

Daha sağlıklı olur.

son hali bu şekilde? mert ölçüler yaklaşık olarak doğrumudur ?

Valla bilemem doğrumudur :D ağırlıkları sen biliyosun, yamuk bişey göremedim amma...
bir ağırlık merkezi hesabı yaptın (umarım) ve Kazım hocam'ın tavsiyesi üzerine tüm hesap değişti 30mm geride kaldı CG, şimdi önemli olan burda 30mm daha fazla kesim alanı mı dengeli bir köprü mü. eğer dengeli köprüyse öncelik ve ilk fotoya göre hesabını yapıp agırlık merkezini oturttuysan şekle, şu anda köprün dengesiz, şimdiki hesaba göreyse ağırlık merkezin önceden dengesizdi (antr parantez şimdikinde daha dengeli duruyor)
ayrıca ramerturk hocam da söylemiş ben de 3 sayfa önce söylemiştim,

birde spindle'ı mümkün olduğunca Z eksenine yakınlaştır. yukarıdaki şekilde gereksiz uzak duruyor,
(Bu da ağırlık merkezini etkileyen önemli bi faktör),

sen bence boşver ağırlık merkezini falan artık kes gitsin. NASA ya proje hazırlamıyoruz...

y ekseni motor yerlerini de işaretle dışarda kalmasın nema23 lerin bi bacağı.

İdeal ağırlık merkezli cnc işte böyle olur :

Valla bilemem doğrumudur :D ağırlıkları sen biliyosun, yamuk bişey göremedim amma...
bir ağırlık merkezi hesabı yaptın (umarım) ve Kazım hocam'ın tavsiyesi üzerine tüm hesap değişti 30mm geride kaldı CG, şimdi önemli olan burda 30mm daha fazla kesim alanı mı dengeli bir köprü mü. eğer dengeli köprüyse öncelik ve ilk fotoya göre hesabını yapıp agırlık merkezini oturttuysan şekle, şu anda köprün dengesiz, şimdiki hesaba göreyse ağırlık merkezin önceden dengesizdi (antr parantez şimdikinde daha dengeli duruyor)
ayrıca ramerturk hocam da söylemiş ben de 3 sayfa önce söylemiştim,

(Bu da ağırlık merkezini etkileyen önemli bi faktör),

sen bence boşver ağırlık merkezini falan artık kes gitsin. NASA ya proje hazırlamıyoruz...

y ekseni motor yerlerini de işaretle dışarda kalmasın nema23 lerin bi bacağı.

aslında tam olarak bi agırlık merkezi hesaplamış degilim cünkü elimdi hiç bir malzeme yok yataklar kızaklar vidalar ne kadar agırlık tutacak bilmiyorum onları sonrasında hesaba dahil edicem ve deliklerde biraz oynama yapıcam. kazım abinin, spindle tabladan dısarı cıkmasın uyarısını dikkate alıp ölcüleri degiştirdigim için yaklaşık olarak ağırlık merkezini belirledigim yer değişti ve tek tek agırlıklar hesaba dahil olunca tamamen degişecek haliyle. üç asagı bes yukarı hesaplar dogru gibi. dedigin gibi yaklasık 25 cm işleme alanı daralıyor ama saglam ve dengeli bir köprü olacak sanırım bu şekilde.

spindle nin ölcülerini bilmedigim için görmek acısından gecici olarak o şekilde cizim yaptım. @prontobasso senin bağladıgın şekilde bağlamayı düşünüyorum spinleyi ama elimde spindlenin hiç bir ölcüsü yok. onuda aldıktan sonra ölçülere göre yerini belirlicem. aslında @asenyurt un aldıgı spindle güzel fiyatıda makita ile aynı sayılır sadece sürücü ilave ama ilerisi için ondan alsam daha mantıklı mı olur diye düşünüyürum. bu arada @asenyurt sürücü ve spinle ayrı ayrı fiyatları neler yazarmısın?

Spindle neden eksenden uzakta? Özel bir sebebi mi var?

Spindle mümkün olduğunca Z eksenine yaklaştırmanda fayda var.
Mümkünse direkt eksene yasla bence.

Birde Spindle yi ya daha uzun bir bağlantı ile tuttur yada yukarıdan bir bağlantı daha yap.

Daha sağlıklı olur.

@amerturk abi aslında bir sebebi var önceki resimlerede baktıysan 4 ekseni ekledigimde işlem alanı daralıyor onun için spinle cok ucta olması gerekiyor. bu tasarımı bozmadan 4. eksenide bir kaç degişiklikle kullanmayı amaclıyorum ama ne kadar dogru olur görücez artık. am ilkten @prontobasso yaptıgı sekilde baglıcam sonrasında kücük bir aparatla daha uca ekleyip güclendirip kullanabilirm heralde.

...

@amerturk abi aslında bir sebebi var önceki resimlerede baktıysan 4 ekseni ekledigimde işlem alanı daralıyor onun için spinle cok ucta olması gerekiyor. bu tasarımı bozmadan 4. eksenide bir kaç degişiklikle kullanmayı amaclıyorum ama ne kadar dogru olur görücez artık. am ilkten @prontobasso yaptıgı sekilde baglıcam sonrasında kücük bir aparatla daha uca ekleyip güclendirip kullanabilirm heralde.

Uçta olması 4. eksen için hiç birşeyi değiştirmezki! Uçta olması 4.eksende nasıl bir avantaj sağlayabilir anlamadım!.

4.ekseni makinanın önüne koyup spindle tabladan dışarı çakartacaksan o ayrı tabi, ama tabla üzerinde iken hiç bir farkı olmaz bence Z ye yakın yada uzak olmasının.

Uçta olması 4. eksen için hiç birşeyi değiştirmezki! Uçta olması 4.eksende nasıl bir avantaj sağlayabilir anlamadım!.

4.ekseni makinanın önüne koyup spindle tabladan dışarı çakartacaksan o ayrı tabi, ama tabla üzerinde iken hiç bir farkı olmaz bence Z ye yakın yada uzak olmasının.

anladım abi, spindleyi aldıgımda ölçülerine göre en yakın baglayabilecegim şekilde bi aparat yaparım oraya.

adamlar yapmış..

merhaba. verdiğiniz bilgileri okuyarak ben de makita aldım. yalnız bir sorum olacak. 6 mm yi 3mm ye çeviren aparatı nerden aldınız acaba. bana da lazım ?

Forum istatistikleri

Konular
128,389
Kullanıcılar
450,274
Son üye
darnv

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri