Dafmak Plasma: Model IBQ

Videodaki takım değiştirme sistemini nereden temin ettiniz ve fiyatı nedir acaba detaylı bilgi alabilirmiyim ?

İş miline sonradan takılabilen bir şey gibi geldi ama acaba detaylı bilgi alabilirmiyim ?

Merhaba, hazır alınan herhangi birşey yok. Spindle görevi gören kalıpçı taşlama denilen ürünün mili boydan boya tornada delindi. Bu deliğin içinde de ucu çıkartmaya yarayan mekanik bir rot var. Ucun sıkışması içinse mandren kısmı konik olarak yine manuel tornada yapıldı. Yazılımını da ben yaptım

Yıllar önce Hacettepe den Alper Yıldırım ' Maximus ' adını verdiği bir proje paylaşmıştı.
Dril dosyalarını alıp derliyor ve rs232 den pic877 li bir arabirime gönderip pcb deliyordu.
Pc arayüz ve mcu dosyaları tamamen paylaşılmıştı.
O yıllarda değil Türk yabancı forumlarda dahi paralel port harici zor bulunan paylaşılmayan bir şeylerdi.
Onu hatırlattınız bana.

majouo.png

--------

Anlaşılan daha yolun başındasınız , sonra zor olur şimdiden arm li bir borda geçin.
Yazılım geliştikçe hıza ihtiyacınız olacak.

Videoyu izlerken sevindim.
Koca dünyada tek kendim var sanıyordum pano yapmasını bilmeyen. :rolleyes:

1z2prnr.png

Merhaba.

Videoda gözüken makina arkadaşıma ait. Ve size hatırlattığı Maximus projesi çok isabetli bir tahmin olmuş. Zira arkadaşım bu makinayı 7 sene kadar önce, paylaşılan o planlara göre yapmış. Yazılım bilmediği için çok zorlanmış ve Alper beyle iletişime geçip telefonlaşarak beraber yapmışlar uzaktan da olsa. Pano(!) da kendisine ait, ne kadar ısrar etsem de sürekli müdahele edip yeni bişeyler eklediğimizden dolayı güzel bir pano yapamadık :D. Çok da yeni sayılmayız ama işleri yeni yeni dijitalleştiriyoruz, zira kendisiyle tanışalı 2 sene kadar anca oldu.

Arm konusuna gelince, şuan 80 mhz 5 eksene kadar işimizi görüyor gibi, ama bir yandan beaglebone gibi 1ghzlik platformları da inceliyoruz. Esinlenerek kendi boardumuzu yapmayı planlıyoruz.

Yanlış anlaşılma olmasın , benim kartlarda neredeyse 20 senedir öyle bir kontrplak üzerinde durur.
Gerektiğinde değiştirmesi kolay oluyor.
Üst tarafında bir delik var çivi ile asılı kolayca indiriyorum.

2qxn8zt.jpg

Evet hız gerekecek .
Delik işi kolaydır ama planladığınıza göre ilerde interpolasyon işleriniz karmaşık olacak ve hız gerekecek eksen çoğalacak ve en az 20 satır sonrasını hesaplıyor olacaksınız.
Sonradan platform değiştirmek zor olur diye anmıştım.

Özellikle pcb işi deryadır.
Günü gelir parçaları görüntü işleme ile kontrol etmeniz gerekir , eliniz alışık olsun. :)

Böyle güzel projelerin takipçisiyiz Allah CC kolaylıklar versin.

İşleriniz rast gitsin amacım köstek olmak değil belki fikir verir diye paylaşım yapayım, otomatik takım değiştirme yanında bunun gibi geniş yelpazed çok yönlü yapın geliştirin http://www.diyouware.com/.
Konuyu izlemeye aldım takipçinizim.

Merhaba, hazır alınan herhangi birşey yok. Spindle görevi gören kalıpçı taşlama denilen ürünün mili boydan boya tornada delindi. Bu deliğin içinde de ucu çıkartmaya yarayan mekanik bir rot var. Ucun sıkışması içinse mandren kısmı konik olarak yine manuel tornada yapıldı. Yazılımını da ben yaptım
Türkiyede lazer kesim yapmak mümkün değil mi?plazma kesim yapılıyor demiştiniz türkiye de.Lazer kesimler de çok pahalı ve bildiğim kadarıyla Türkiye de üretilmiyor.Bunu üretmenin bir yolu yok mu?Devlet yeni proje yapan firmalara KOSGEB ve TÜBİTAK aracılığıyla maddi destek veriyor.Böyle bir projeye destek vermez mi?

Neden vermesin ?
Hazırla projeni sunumunu yap.
Youtube de CO2 laser i nasıl yapabileceğin videoları bulabilirsin.

Öncelikle başarılar diliyorum. Bayağı sıkı hedefleriniz var.
G-code üretme, yorumlama gibi konularda hobi düzeyinde benim de uğraşmışlığım var.
Açık kaynak kodlu, script destekli cad/cam platformu tasarlamak, farklı tiplerde makinalara entegre etmek kolay bir iş değil. Kolaylıklar diliyorum.

Bende çok delikli PCB leri g-code çıkartıp cnc de deliyorum.
Uç takıp çıkartma işini otomatikleştirmeyi de hep istedim ama öyle bi dünya paralar vererek değil.
Şu anda sürekli uç değiştirmemek için tüm çapları 0.4 freze ucu ile deliyorum. Sizin video daki gibi çeşit çeşit karbür matkap uçlarımda var. Ama tool changer im yok. :( Freze ucu ile de oluyor ama delik kalitesi matkap ucu gibi değil. Hemde yavaş.

Yaptığınız bu takım tutucunun Mandren kısmını tam anlamadım. Ucun sıkışması için vakum mu kullanılıyor. Uç ile birlikte değişen özel pensler olmadan, ucun, pens/mandren ile döndürerek sıkıştırmadan-sıkmadan içeride dönmemesini nasıl sağlıyorsunuz. ? Uçların herhangi bir konikliği de yok. Sadece sıkı geçme mi. ? Yuva yukarıya doğru konik ise, alt kısmı bol, bu durumda uç azda olsa salınım yapmaz mı?.

Bunun dışında @KAZIMUGUR hocanın dediği gibi ARM vs. de kullanılabilir, ARM tarafında seçeneklerde fazla ama Microchip tarafında da MZ serisi gibi güzel gelişmeler var.

Nacizane görüşüm Beaglebone, raspi gibi platformlar baremetal yazmıyorsanız bu işe çok uygun değil. Özellikle de görüntü vs. ile uğraşmayacaksanız.
Şahsi görüşüm, üzerinde uygun donanım olan bir mikrodenetleyici ile üretilen sinyalin kalitesi, İşletim sistemi kullanan bir sistemle yakalanamaz diyebilirim. Mach3 bile AV kapatılacak, başka prog. çalışmayacak, vs.vs. şartlara uymayınca sorun çıkarabiliyor. Bence mikrodenetleyici seçiminiz gayet makul.

Tekrar kolay gelsin.

İşleriniz rast gitsin amacım köstek olmak değil belki fikir verir diye paylaşım yapayım, otomatik takım değiştirme yanında bunun gibi geniş yelpazed çok yönlü yapın geliştirin http://www.diyouware.com/.
Konuyu izlemeye aldım takipçinizim.

Türkiyede lazer kesim yapmak mümkün değil mi?plazma kesim yapılıyor demiştiniz türkiye de.Lazer kesimler de çok pahalı ve bildiğim kadarıyla Türkiye de üretilmiyor.Bunu üretmenin bir yolu yok mu?Devlet yeni proje yapan firmalara KOSGEB ve TÜBİTAK aracılığıyla maddi destek veriyor.Böyle bir projeye destek vermez mi?

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Sürekli araştırma yapıyor ve yeni gelişmeleri takip etmeye çalışıyoruz. Her ne kadar plazma kesim tezgahları ülkemizde irili ufaklı bir çok firma tarafından yapılıyor olsa da, 1-5 cm metali kesebilen laser tezgahlar ancak Ermaksan ve Baykal gibi büyük firmalar tarafından yapılabiliyor. Yapılabiliyordan kasıt, onlar da lazer ışının oluşturulduğu kısmı yine dışarıdan satın alıyorlar.
80-400 watt arası lazer başlıkları birkaç yüzbinden aşağı satın almak ne yazık ki mümkün değil gibi, en azından denedik beceremedik diyebilirim şahsen. Bu gücün daha aşağısındaki lazer diyotlar zaten metal kesim de işe yaramıyor. Pleksi vs bunları konunun dışında tutuyorum. Belki ucuzladıkça veya daha başka yollar öğrendikçe biz de bu işi kovalamaya devam edeceğiz.

Destek konusunda ise umutluyuz. 2 projemiz için başvuru yaptık, henüz ses seda yok. Gelişmeleri burdan paylaşacağım KOSGEB hakkında.

Öncelikle başarılar diliyorum. Bayağı sıkı hedefleriniz var.
G-code üretme, yorumlama gibi konularda hobi düzeyinde benim de uğraşmışlığım var.
Açık kaynak kodlu, script destekli cad/cam platformu tasarlamak, farklı tiplerde makinalara entegre etmek kolay bir iş değil. Kolaylıklar diliyorum.

Bende çok delikli PCB leri g-code çıkartıp cnc de deliyorum.
Uç takıp çıkartma işini otomatikleştirmeyi de hep istedim ama öyle bi dünya paralar vererek değil.
Şu anda sürekli uç değiştirmemek için tüm çapları 0.4 freze ucu ile deliyorum. Sizin video daki gibi çeşit çeşit karbür matkap uçlarımda var. Ama tool changer im yok. :( Freze ucu ile de oluyor ama delik kalitesi matkap ucu gibi değil. Hemde yavaş.

Yaptığınız bu takım tutucunun Mandren kısmını tam anlamadım. Ucun sıkışması için vakum mu kullanılıyor. Uç ile birlikte değişen özel pensler olmadan, ucun, pens/mandren ile döndürerek sıkıştırmadan-sıkmadan içeride dönmemesini nasıl sağlıyorsunuz. ? Uçların herhangi bir konikliği de yok. Sadece sıkı geçme mi. ? Yuva yukarıya doğru konik ise, alt kısmı bol, bu durumda uç azda olsa salınım yapmaz mı?.

Bunun dışında @KAZIMUGUR hocanın dediği gibi ARM vs. de kullanılabilir, ARM tarafında seçeneklerde fazla ama Microchip tarafında da MZ serisi gibi güzel gelişmeler var.

Nacizane görüşüm Beaglebone, raspi gibi platformlar baremetal yazmıyorsanız bu işe çok uygun değil. Özellikle de görüntü vs. ile uğraşmayacaksanız.
Şahsi görüşüm, üzerinde uygun donanım olan bir mikrodenetleyici ile üretilen sinyalin kalitesi, İşletim sistemi kullanan bir sistemle yakalanamaz diyebilirim. Mach3 bile AV kapatılacak, başka prog. çalışmayacak, vs.vs. şartlara uymayınca sorun çıkarabiliyor. Bence mikrodenetleyici seçiminiz gayet makul.

Tekrar kolay gelsin.

Merhaba, bu uç değiştirme işlemi bizde bir takıntı haline geldi ve üzerinde yaklaşık 3 ay kadar hiç durmadan uğraştık. Universal tornada sarı-pirinç malzemeden yaklaşık 40-50 adet konik tutucu yaptık hiçbiri işe yaramadı, vakumlu tutma, basınçlı çıkartma, mıknatıslı tutma - bırakma, elektro mıktanıs, bobinli hareket pimi vs herşeyi denedik.

Son olarak yaptığımız mandrenin çizimini aşağıda ekledim. Çizimde olmayan tek şey, ucun delerken mandren içinde kendine yer yapıp konik yuvasını bollaştırmaması için, yaylı ve bilyalı bir kilit mekanismazı yaptık. Matkap ucu yaptığımız parçanın içine girince önce konik yuvada sıkışıyor, ve devamında yaylı bilya tanesi onu iyice sıkıştırıyor. Ucu bıraktırmak içinse matkabın içi komple delik olduğu için yukardaki bi manyetik bobine elektrik verilince, delik spindle'ın içinde olan 3mm metal çubuk ucu aşağıya kaktırıyor. Uçların dizildiği yerde de buzdolabı motoru vakum yaparak uçların dimdik durmasını sağlıyor.

Bu deneme yanılmalar sonucu yaklaşık 1000 liralık bi harcama yaptık ama değdi gibi. Şuan sistem kullanılıyor ve çalışıyor. Yuvada henüz bi aşınma yok, olsa da 2-3 ay da bir kere yeni bir konik tutucuyu tornada yapmak sıkıntı değil gibi. 3000 $ sadece takım değiştirmeli spindle'a vermektense...

Şuan Microchipin PIC32MX serisi kullanılarak yapılmış arduino benzeri chipkit adlı kartlarla soft pwm oluştururak step motorlarla işi götürüyoruz. 80mhzi kendi yazdığım motor motion kontrol yazımıyla sonuna kadar kullanıyoruz. PCB dalında uğraştığımız 2 adet proje var, biri videoda gördüğünüz delme makinası diğeri de smd dizgi makinası. Bunların her ikisinde de kameralı inceleme ve offsetleme işlemlerine geçeceğiz 1-2 hafta içinde. Gelişmeleri yine buradan paylaşacağım.

BeagleBone Black Rev C kartıyla yaklaşık 2-3 hafta oynadım. Ancak şahsi görüşlerim hiç olumlu değil. 1ghzlik bir gücü olmasına rağmen, pinlere direkt canlı bağlanamıyorsunuz linux işletim sistemi yüzünden. Bit-bang işleri için entegrede PRU diye bölümler ayırmışlar ancak o kısımları 0'dan assembly ile kodlamanız gerekiyor güçlü bir soft-pwm üretebilmek için. Ayrıca bu pruların kendi memory location'ı var ve ana işlemcinin memorysine kolay kolay erişemiyorsunuz. Açıkçası bu kartı satmayı düşünüyorum.

Bu aralar kablosuz bir balya paketleme sayacı ile uğraşıyoruz, balya toplama sezonu yaklaşıyor ve bu ürünü yetiştirmemiz lazım, o yüzden gelişmeleri yazamıyorum ancak en kısa zamanda fotoğraf ve videolarla buradayım =)

Sağlıcakla

Ekli dosyalar

• Cnc Uç - 1.png
    Cnc Uç - 1.png
    51.7 KB · Görüntüleme: 32
  • Cnc Uç - 2.png
    Cnc Uç - 2.png
    60.6 KB · Görüntüleme: 30
Açıklamalar için teşekkürler.

Elimdeki uçların bir kısmı 3mm bir kısmı 1/8" vs. Birde kazıma için V bitler vs. var ve aralarında çok ufakta olsa çap farklılıkları var. Sizin çözüme göre herbirine ayrı mandren ucu gerekecek. Birde kazıma da olabildiğince az salınım olması gerek. Şimdilik delme için freze ucuna devam görünüyor. Bu kadar hassas çalışacak torna ustası bulmak da ayrı dert.

Yazılım kısmına gelirsek, soft pwm ürettiğinizi yazmışsınız. Soft PWM hazır sürcüler için mi yoksa Motorları direkt siz mi sürüyorsunuz merak ettim. G-code ların ne kadarını destekliyorsunuz vs.