Dalgıç pompayı inverter kaldırmıyor. Çözüm önerisi ?

Mekanik bir sistemde zaman kayışı arızası
olmuştu.Tam o günlerde,ellerinde bu cihazla
İzmirden bir arkadaş pazarlama için geldi.
Ondan kapıp bağladım.Arıza olması halinde
tamir için yedekleme istediğimde,içindeki en-
tegreleri renklerle boyamışlar,mavi/sarı/ye-
şil yaparsınız ! diye gırgır olmuştu.Daha son-
ra,makina kurucusu İtalyan firmasından bir
Makina Mühendisi geldi.Uygulamayı görün-
ce ağzı bir karış açıldı.Demekki,30-40 yıl ön-
ce,kafası çalışan mucitlerimiz ! daha çok-
muş .Bu konu 30-40 yıl önce çözülmüşse şimdi olmaması büyük ayıptır.
Bahsettiğiniz ürün sürücü olmaktan daha çok büyük ihtimal tristörlü bir gerilim kiyicisidir. Üzerine birde aşırı akim koruma koyarsan al sana bir fazli sürücü [emoji3]

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otmu tavsiye ediyorsunuz yani :rolleyes:1 aydır
evde oturmaktan yeşerdik zaten .;)Yeşil-
likleri gördükçe möö diyesim geliyor :oops:

Son düzenleme:
Dalgıç pompayi diyorsaniz yerin derinliklerinde o şu an :D
Aksa marka aap5500 modeli max guc 4.5 kw olan model pompayı sorunsuz çalıştırdı onunla kullanacağız artık. Pompa çalıştığında sesinde cok az bir degisiklik oluyor zorlanmiyor jeneratör yani

Pardon 2000 watt mis benim gördüğüm değer.
Ekli dosyayı görüntüle 63878
Bu elektrikli süpürgeyi 3000 watt tam sinus inverter kaldırıyor

Ekli dosyayı görüntüle 63879
Dandik o etiket yav ... kim itibar eder :oops::rolleyes:. Sizin model bu mu? DC 4300 Üzerinde kocaman 2200W yazan?

Teknik verileri karşılaştrın, olmadı kitapçığına göz atın o da yazarsa ...
https://www.guncelsepet.com/u/fantom-4-ceker-dc-4300-yatik-elektrikli-supurge-2200-w-/114
https://www.hepsiburada.com/fantom-...att-elektrikli-supurge-kirmizi-pm-evfandc4300

Bariz fark var ... 2200W - 850W?

Dandik o etiket yav ... kim itibar eder :oops::rolleyes:. Sizin model bu mu? DC 4300 Üzerinde kocaman 2200W yazan?

Teknik verileri karşılaştrın, olmadı kitapçığına göz atın o da yazarsa ...
https://www.guncelsepet.com/u/fantom-4-ceker-dc-4300-yatik-elektrikli-supurge-2200-w-/114
https://www.hepsiburada.com/fantom-...att-elektrikli-supurge-kirmizi-pm-evfandc4300

Bariz fark var ... 2200W - 850W?
Kitapçık kayboldu gitti bir de bu süpürge yeni bir model değil ki en az 6-7 yıllık 1000 watt alti olacağını sanmıyorum.
Konumda da bana cevaptan çok başka şeyler tartışılıyor bu arada :D Ama zaten jeneratör işimizi görüyor artık.

Merhabalar 50 metre derinlikte 2 beygir 1.5 kw impo marka dalgic pompa var.
3000 watt tam sinus inverter (150 amper full dolu aküye bağlı) dalgıç pompa çalıştığı anda kapanıyor. Ayni inverter tam boy buzdolabini saatlerce çalıştırabiliyor. Dalgıçlar çalıştığı anda çok yük çekiyormuş bunun için ara devre elemanı çözüm olur mu ? Aksa'nın 5500 modeli (5.5 kva) bunu alacağız yeterli olur mu ?
Jeneratör yerine daha uygun yöntem var mı sormak istedim. Bu arada 2.2 kw jeneratör de var ama cok aşırı zorlanıyor büyük ihtimal de ceviremiyordur pompayı.

İnternette soft starter, sürücü vs. bunları gördüm ama anlayamadım.
Kaçlık kaç ad panel var

Merhabalar 50 metre derinlikte 2 beygir 1.5 kw impo marka dalgic pompa var.
3000 watt tam sinus inverter (150 amper full dolu aküye bağlı) dalgıç pompa çalıştığı anda kapanıyor. Ayni inverter tam boy buzdolabini saatlerce çalıştırabiliyor. Dalgıçlar çalıştığı anda çok yük çekiyormuş bunun için ara devre elemanı çözüm olur mu ? Aksa'nın 5500 modeli (5.5 kva) bunu alacağız yeterli olur mu ?
Jeneratör yerine daha uygun yöntem var mı sormak istedim. Bu arada 2.2 kw jeneratör de var ama cok aşırı zorlanıyor büyük ihtimal de ceviremiyordur pompayı.

İnternette soft starter, sürücü vs. bunları gördüm ama anlayamadım.

* Güneş enerji panellerinde akülü sistem derin kuyu çalıştırılması yapılmaz. Gün ışığında alınan enerji sürücü yardımıyla direk olarak derin kuyu dalgıç pompasına aktarılır. Akülü sistem düşük enerji gerektiren temel ihtiyaçlarda uygulanabilir (buzdolabı, tv, radyo, aydınlatma,)
1,5 kw derin kuyu dalgıç pompası nominal çalışma akımı 9.2 amper dir, 9.2 amper çeken demerajlı monofaze dalgıç pompayı çalıştırmak için gerekli olan jeneratör gücü 10kw ( 12.5 KVA ) olmalıdır.
Eyüp KILIÇARSLAN
www.dalgicpompaservisi.com

Derin kuyu dalgıç pompaları ve drenaj atık su uygulamaları hakkında tüm sorularınız için yazabilirsiniz.
Wilo, Grundfos, İmpo, Alarko, Cri, Coverco, Pedrollo , Franklin Electric ve mevcut Dünyadaki tüm derin kuyu dalgıç pompa ve motorları için....
Eyüp KILIÇARSLAN

Son düzenleme:
* Güneş enerji panellerinde akülü sistem derin kuyu çalıştırılması yapılmaz. Gün ışığında alınan enerji sürücü yardımıyla direk olarak derin kuyu dalgıç pompasına aktarılır. Akülü sistem düşük enerji gerektiren temel ihtiyaçlarda uygulanabilir (buzdolabı, tv, radyo, aydınlatma,)
1,5 kw derin kuyu dalgıç pompası nominal çalışma akımı 9.2 amper dir, 9.2 amper çeken demerajlı monofaze dalgıç pompayı çalıştırmak için gerekli olan jeneratör gücü 10kw ( 12.5 KVA ) olmalıdır.
Eyüp KILIÇARSLAN
www.dalgicpompaservisi.com
Merhaba yorumunuz için teşekkürler. 1.5 kw impo marka dalgıç pompayı 5.5KVA (max 4.5 kw güç veren) aksa aap5500 jeneratör ile çalıştırıyoruz. Üstelik çalışırken 2000 watt basınçlı araba yıkama makinesi de kullandik sorun olmadi hiç.

Akü 12,6 volt x 150ah = 1.890 watt yapar full dolu iken.
dalgıç sürekli 1.500 watt çeker.
Akü de watt 1.499 watt olduğu anda sistem çöker.
Yani siz aslında 391 watt lık bir güçle dalgıç pompayı çalıştırıyorsunuz.
işin mantığı bu şekilde.
inverter 3.000 watt diye 1.890 wattı alıp size 3.000 watt yapmaz.
391 watt lık güçle de o pompayı çalıştırmanız da imkansız.
Dalgıç ilk kalkış anında akünün bütün enerjisini çeker.
en az 4.000 watt ile deneyin.

Bazı kavramlara "kendimce-bildiğimce" açıklama yapmak isterim.

1. 12V 150Ah akünün depolayabileceği güç hesaplandığı üzere teorik olarak 1890Wh etse de bu hangi koşullarda talep edilerek alınabilir bilmek gerekiyor! Hiç bir zaman bu kadar gücü geri almak mümkün değildir. Diyelim yüzde seksenini alabildiniz 1500Wh civarı yapar. Yine olmadı. Bu defa kaç amper-saat ile almaya çalıştınız? Yani yüksek amperde deşarj etmeye çalıştığınızda akünün durumuna bağlı olarak belki hesapladığınız değerin yarısını bile alamayacaksınız!

2. Motorlarda boşta çalışma, ilk kalkış-demeraj ve yük altında çalışmada farklı güç ihtiyaçları oluşacaktır. Mesela ilk kalkışta normal çalışma için etikette belirtilen gücün 10 katına kadar güç ihtiyaçları olabilir.
İnverter 3Kw, motor 1.5Kw olduğunda daha kalkışta invertörün akımı kesmesi bu yüzdendir. Soft starter veya devir kontrol devreleri ile bu durumun önüne geçilebilir.

3. İnverter 3Kw demek teorik olarak 3Kw, daha doğrusu bu değerin yüzde 70-80'ine kadar sürekli güç çekilebilir anlamındadır. Fakat bunun için çok daha önemli olan bir parametre daha vardır. Aküler ve aradaki kablolama bu akımı (12V bir sistem için 2500w/12=208Ah teorik olarak çıkış için gerekli akım. Kayıplarla 240-250Ah anlık) sağlayabilir mi?
Yani inverter yüksek değerde diye motorunuz çalışacak diye bir durum yok. Bunu besleyecek akülerin ve tesisatın o akımı sağlayacak özellikte olması gerekiyor. Akülerde normalde 10HR veya 20HR değerleri kapasitelerini kaç saatte deşarj edebileceklerini ifade eder. Arabalarda kullanılan starter akülerde ise yapıları gereği anlık 400-740Ah akım sağlanabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,312
Kullanıcılar
450,148
Son üye
AİŞTAR

Yeni konular

Geri