değişken voltajlı ısıtıcı

kural

Üye
Sürekli dalgalanan akım ve voltajdan, mümkün olan en yüksek verimi alabilecek bir ısıtıcı nasıl yapılabilir.? mesela 1-100volt 0-10 amper değişken DC :confused:

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
üstadım tam olarak ne demek istediğini anlamadım ama rezistanslar sürekli çalışmayı sever aşırı dalgalanma telin ömrünü azaltır verilerin çok enteresan biraz daha açarmısın

Karşılıklı tepkime oluşturacak ve birnin ürünü diğer tepkimenin yakıtı olacak bir malzeme oluşturarak düşük harcamalı bir ısıtıcı yapılabilir.

Ayrıca enerji harcamasında rezistansları ince telli çoklu hale getirirsen istediğin frekansa rahatlıkla dayanırlar, frekans basarak istediğin tasarrufu sağlarsın. Öncelikle şeeke elektriğini bir kondansatörde biriktir, ardından dalgalanmayı ve voltajı devre aracılığı ile ısıtıcıya aktar. Rezonans değerlerinde oyna. Rezistansın farklı sarımları ile manyetik rezonansa sokup frekans aralığında aşağı yukarı sürekli gezindir. Rezonansta tam kalmayınca devre üzerinde yük tüketimi azalır, ısıtıcı üzrinden ısı alımı artar.

Herhangi bir biçimde bir rezistans lara ac gerilim vermen demek her hangi bir şekilde doğru akımdan alternatif akıma cevirmek demektir ki herhangi bir enerji şeklini diğer bir şekle çevirmek için mutlaka bir kayıp ortaya çıkar ki bunların genelde en fazla kayıpların oluşturuldu biçin doğru akımdan alternatif akıma çevrilmesidir. bu işlemde frekansın arttırılması demek o çevirme işlemini yapan cihazın kaybının artması demektir. Rezonans devreleri ise dahada karışık ve komplikedir.

üstadım tam olarak ne demek istediğini anlamadım ama rezistanslar sürekli çalışmayı sever aşırı dalgalanma telin ömrünü azaltır verilerin çok enteresan biraz daha açarmısın
Sayın ilhan haklısınız, mesela 50v 1a dc sabit olsa ona göre rezistans kullanılır ama 30v 0.5ampere düşünce telden akım ıstımadan boşa geçecek, tersine yükselirse tel yanacak,
Olayı şöyle basitleştireyim ; bir rüzgar türbüni var ve akü kullanmadan ben bunu ısıtmada kullanmak istiyorum, temel prensip rüzgar artarsa hava daha soğur , öyleyse artan kaybı türbünden karşılarım

Karşılıklı tepkime oluşturacak ve birnin ürünü diğer tepkimenin yakıtı olacak bir malzeme oluşturarak düşük harcamalı bir ısıtıcı yapılabilir.

Ayrıca enerji harcamasında rezistansları ince telli çoklu hale getirirsen istediğin frekansa rahatlıkla dayanırlar, frekans basarak istediğin tasarrufu sağlarsın. Öncelikle şeeke elektriğini bir kondansatörde biriktir, ardından dalgalanmayı ve voltajı devre aracılığı ile ısıtıcıya aktar. Rezonans değerlerinde oyna. Rezistansın farklı sarımları ile manyetik rezonansa sokup frekans aralığında aşağı yukarı sürekli gezindir. Rezonansta tam kalmayınca devre üzerinde yük tüketimi azalır, ısıtıcı üzrinden ısı alımı artar.

Fikriniz temel olarak induksiyon ısıtmaya dayanıyor sanırım, güzel fikir ama başlangıçta , mesala 50v 10a dc akımı kondansatöre depolamakta zorlandığımız için uygun durmuyor, akü kullanamıyorum çünkü çok sık şarj desarja girecek sistem dolayısıyla akü ömrü çok kısa olacak..maliyetli.

Kimyasal olarak buna uygun bir madde varmı bilemiyorum, yani ne verirsen onu ısıya çevirecek bir sıvı madde gibi..HIM olabilir mi?

Herhangi bir biçimde bir rezistans lara ac gerilim vermen demek her hangi bir şekilde doğru akımdan alternatif akıma cevirmek demektir ki herhangi bir enerji şeklini diğer bir şekle çevirmek için mutlaka bir kayıp ortaya çıkar ki bunların genelde en fazla kayıpların oluşturuldu biçin doğru akımdan alternatif akıma çevrilmesidir. bu işlemde frekansın arttırılması demek o çevirme işlemini yapan cihazın kaybının artması demektir. Rezonans devreleri ise dahada karışık ve komplikedir.

Bencede son derece basit olması lazım ki kayıplar az olsun , sistem ucuz ve uzun ömürlü olsun.İsteyen vatandaş kendi kurabilsin.
Bir dizi rezistans dizilimiyle olabilir mi diye düşündüm, mesela pramit gibi veya tel kafes gibi veyahut depo kondansatördeki voltaj seviyesine göre devreye giren kademeli rezistans dizilimi gibi , kısmen başarılı oldum ama daha verimli fikirler olabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
üstat şöyle olabilir tek rezistans değilde 5 tane rezistans yapsan ürettiğin elektriğin değerlerini akım ve gerilim olarak okuyup ürettiğin elektiriğe dayanabilecek olan minimum sayıda devreye soksan maks ısı alırsın

rezistansla bu pek mümkün görünmüyo ama induksiyon ısıtmada hem tasrruf sağlanır hem verimli çalışır gibi görünüyor zira invertör sistemli ısıtıcılar yıllardır verimli kullanılıyor forum da indiksiyon ısıtma diye anlatılıyor

üstadım indiksiyon çok yüksek frekans ister voltaj dalgalanıyor frekans yok zaten dc bu ancak rezistas gurupları oluşturup voltaja göre rezistansları devreye sokarak olur fakat dc voltaja rezistanslar nasılbir tepki verirr hiç bi bilgim yok indüksiyon ile sürekli çalışmada sağlamak zor vede ancak metal çekirdeklerini ısıtabilirsin die biliyorum indiksiyon maliyeti ve yapımıda zorlu

bu arada kural üstadım elektriği ürettiğin sistem hakkında bilgi verebilirmisin bende elimdeki dc motorlardan basit bir rüzgar tirübünü hesabı birşeyler yapacağım ilk işim ısıtmda denemek olacak

İndüksiyon ile ısıtma sistemlerindeki en önemli işlem, ısıtmak istediğiniz metalin (indüksiyon sistemleri sadece metalleri ısıtabilir) rezonansa getirmeye çalışmaktır. Metalleri indüksiyon ile ısıtmak yada eritmek istendiğinde çalışma frekansı ile ısının dalma derinliği(penetrasyon derinliği yada skin efect de denilebilir) ile verim orantılıdır. Rezonans ise kondansatör ve bobin ile sağlanır. Rezonans devreleri iki çeşittir.
1. Paralel Rezonans
2. Seri Rezonans
Eğer Rezonans tiplerinide açarsak;
1. Paralel rezonans: manyetik alanı oluşturan bobine paralel kondansatör bağlanması ile gerçekleşir. Rezonansın oluşmasını sağlamak ve devamını sağlamak için gereken güç üniteside sisteme paralel bağlanır. Paralel rezonansın çalışması salıncağa benzer. Salıncak sallanmaya başladığında paralel rezonans sistemlerde sadece uygun zamanda itme kuvveti uygulanır ki buda rezonans devresinin gerçek gücünün yaklaşık 1/10 u kadardır.
2. Seri Rezonans Adından da anlaşılacağı gibi manyetik alanı oluşturan bobine hem kondansatörler hemde güç ünitesi seri bağlıdır. Yine salıncak örneğinden gidecek olursak salıncağın sallanması için gerekli güç sadece itme ile yeterli kalmayacak ve hareketin tamamında devreye güç verecektir. akımın %100 ü güç elemanlarından geçecektir.

İndüksiyon ocaklarının genel olarak kayıpları %5 ila %35 arasında değişebilmektedir. Bundan dolayı indüksiyon ocaklarının yada ısıtma sistemlerinde tasarruf görecelidir. Yapılan işe göre değişir.

sayın tosun bu acıklamanız için teşekkür ederim ama arkadaşın sorununa bir çare olacağını sanmıyorumm arkadaşımız bununla benim anladığım kdarıyla metal ısıtmayacak

Forum istatistikleri

Konular
128,389
Kullanıcılar
450,274
Son üye
darnv

Yeni konular

Geri