Dimmer devresi hakkında?

devre nerde kullanılacak hangi cihazda ve Şebeke gerilim stabilitesi nasıl. sürekli voltajlarda oynama oluyormu?

devreyi korumaya gerek yokta rezistansın bağlı olduğu yerleri korumak gerek yangın ihitimaline karşı. 150-200 derecelik bir "bimetal" termostat gerekecek. olası bir triyak arızası,devrede kısa devre, vs durumunda rezistans alıp başını gittiğinde rezistansa seri bağlı bir termostat olmalı çok çok önemli. kontrolsüz yükselen sıcaklıkta bu termostat atıcak ve rezistans aşırı ısınmayacak.

Hocam kendim bga rework cihazı yapıyorum devreden 2 adet yapıp alt ve üst ısıtıcıyı kontrol etmek için kullanıcam. Şebekenin gerilimi stabil şimdiye kadar hiç voltajın düştüğünü falan görmedim.

tamam bir sorun yok vdr yerini boş bırakıyosun.
cep telefoncu yada araç beyin tamircisimisin?

Tamam hocam ben bilgisayarcıyım. Rezistansın alıp başını gitmesi sorun değil işim bitince kapatıcam.

İşlerimden fırsat buldukça uğraşıcam yapımı biraz uzun sürecek ama bitince mutlaka paylaşıcam :)

Merhaba arkadaşlar bu devreyi yaptım fakat çalıştıramadım. Devre yükte ve pot tam açıkken çıkışta 130V var potu 2mm kadar kısınca çıkışı komple kesiyor. Devre yükte değilken çıkışta 230V var potu kıssamda çıkış değişmiyor. Devreden 3 tane yaptım hepsi aynı. MAIN_LOOP hocam bi bakabilirseniz sevinirim dediğiniz gibi varistör takmadım diyak olarak DB3 kullandım.

Pcb yi ters basmalısın bu şekilde değil üstten görünüm verilmiş. Resim yükle.

Buyrun hocam.
DSC_0257.jpg DSC_0258.jpg DSC_0259.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,036
Son üye
murki

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri