Dizüstü bilgisayar ekran renk sorunu.

koraycannn

Üye
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Benim sorunum dizüstü bilgisyarımla ilgili. Bilgisayarın ekranında siyah olması gereken renkler mavi görünüyor. Kendi teşhislerim.
1- Bios ekranından itibaren mavi yani işletim sistemi ile ilgili bir sorun ya da virüs vs. degil.
2- Harici monitöre bağlayınca görüntü normal yani ekran kartı ile ilgili değil.
3-Aynı bilgisayardan birtane de sağlam var elimde ekranı ona bağladıgımda görüntüde sorun yok yani ekran da sağlam. Ekran kablosunu oynatınca bozulma yok.
4-Anakart üzerindeki soketi değiştirdim ama yine aynı mavi gösteriyor. Acaba sorun nedir? Tamirciye götürmeye korkuyorum. Tamir edeyim derken mahvediyorlar.

Ekli dosyalar

• IMG_20231103_194450.jpg
    IMG_20231103_194450.jpg
    120.9 KB · Görüntüleme: 20
  • IMG_20231103_194555.jpg
    IMG_20231103_194555.jpg
    139.3 KB · Görüntüleme: 19
  • IMG_20231103_194645.jpg
    IMG_20231103_194645.jpg
    141.2 KB · Görüntüleme: 23
  • IMG_20231103_193529.jpg
    IMG_20231103_193529.jpg
    126.9 KB · Görüntüleme: 22
  • IMG_20231103_193748.jpg
    IMG_20231103_193748.jpg
    120.9 KB · Görüntüleme: 22
  • IMG_20231103_194127.jpg
    IMG_20231103_194127.jpg
    118.3 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_20231103_194153.jpg
    IMG_20231103_194153.jpg
    138.1 KB · Görüntüleme: 22
Grafik kartının çıkışında RGB sinyallerini iletildigi kablo yada renkler üzerindeki komponentlerde sorun:var gibi görünüyor.

Ekrani başka bir makinada denediğinize göre ve bios ekrani da aynı olması işletim sistemi hatasını elimine ettiğine göre sorun donanımsal gorunuyor. Grafik kartının çıkışında sorun gorunuyor.

Grafik kartının çıkışında RGB sinyallerini iletildigi kablo yada renkler üzerindeki komponentlerde sorun:var gibi görünüyor.

Ekrani başka bir makinada denediğinize göre ve bios ekrani da aynı olması işletim sistemi hatasını elimine ettiğine göre sorun donanımsal gorunuyor. Grafik kartının çıkışında sorun gorunuyor.
Teşekkürler üstad. Ben de sizin gibi düşünüyorum. Diğer laptopta ekranı denerken kabloyu da test ettim parmağımla ekran kablosunu her yöne oynattım ama en ufak bir değişiklik olmadı. Yani kablo da sağlam. Bu durumda bir tek komponentler kalıyor. Sizden ricam en son resimde ekran soketi ve VGA çıkışın olduğu kısmın fotoğrafı var. Ona bakarak bana bir fikir verebilir misiniz. Sıra ile hangilerine bakmalıyım. Veya nasıl bakılır? En azından bir yorum bile yapsanız benim için çok faydası olur. En azından o yoruma göre yolumu çizmiş olurum.

Teşekkürler üstad. Ben de sizin gibi düşünüyorum. Diğer laptopta ekranı denerken kabloyu da test ettim parmağımla ekran kablosunu her yöne oynattım ama en ufak bir değişiklik olmadı. Yani kablo da sağlam. Bu durumda bir tek komponentler kalıyor. Sizden ricam en son resimde ekran soketi ve VGA çıkışın olduğu kısmın fotoğrafı var. Ona bakarak bana bir fikir verebilir misiniz. Sıra ile hangilerine bakmalıyım. Veya nasıl bakılır? En azından bir yorum bile yapsanız benim için çok faydası olur. En azından o yoruma göre yolumu çizmiş olurum.

Bu bilgiyi verebilmek için cihazın şeması olması lazim. Birde rgb çıkışları biliniyor olmali. Oradaki komponentlerin değerlerinin semada görülüyor olmali.

Mesela c5 kapasitoru semada bulacaksınız değerini öğreneceksiniz sonra aşağıda çizdiğim yerdeki c5 i olceceksiniz aynı değeri veriyormuş bakacaksınız.

Sela olmadan çok zor kör atışı yapmanız lazım. Bu nedir kapasitorleri ve direncleri multimetre ile ölçüp değerlerini olması gereken ile yada olabilecek değer ile karsilastiracaksiniz.

Görüntüden anladığım pc mavi rengi kapatamıyor. Bundan dolayı monitör sürekli mavi rengi veriyor. Bu renk çıkışı neresi ise oraya yoğunlaşmak lazim.

Eger yanık yada kisadevre var ise teknik olarak termal kamera ile tespit edilebilir.

Yada bu soketin önündeki sürücü entegre ise yani renk bilgilerini monitöre Gönderen entegre ise o bozulmuş olabilir.
Screenshot_20231105-125840_Chrome.jpg

Bu bilgiyi verebilmek için cihazın şeması olması lazim. Birde rgb çıkışları biliniyor olmali. Oradaki komponentlerin değerlerinin semada görülüyor olmali.

Mesela c5 kapasitoru semada bulacaksınız değerini öğreneceksiniz sonra aşağıda çizdiğim yerdeki c5 i olceceksiniz aynı değeri veriyormuş bakacaksınız.

Sela olmadan çok zor kör atışı yapmanız lazım. Bu nedir kapasitorleri ve direncleri multimetre ile ölçüp değerlerini olması gereken ile yada olabilecek değer ile karsilastiracaksiniz.

Görüntüden anladığım pc mavi rengi kapatamıyor. Bundan dolayı monitör sürekli mavi rengi veriyor. Bu renk çıkışı neresi ise oraya yoğunlaşmak lazim.

Eger yanık yada kisadevre var ise teknik olarak termal kamera ile tespit edilebilir.

Yada bu soketin önündeki sürücü entegre ise yani renk bilgilerini monitöre Gönderen entegre ise o bozulmuş olabilir. Ekli dosyayı görüntüle 102617
Üstad çok teşekkür ederim yardımlarınız için. Malesef korktuğum başıma geldi. Laptopu bilgisayarcıya teslim ettim. Yukarıda saydıklarımı teker teker tane tane anlattım. Adama ekranda, kabloda, sokette, veya ekran kartında sorun olmadığını söyledim. O da kanaat getirdi. Ama hepsi söylediğimle kaldı. Ben gidince adam laptopun üzerine etiket yapıştırıp tek kelime bile söylemeden bak diye suriyeli bir çalışanının önüne atmış.Çalışan da tutup LCD ekranı açmış. Sonuç bu. 18.4 inçlik ekranın içine etmiş afedersiniz. Ben şimdi ne yapacağım? Sözüm meclisten dışarı bu memlekette hiç bir ustaya güvenemeyecek miyiz? Hiç kimse mi işine, müşterisine saygı duymaz? Hiç kimse mi yaptığı işin kusurundan utanmaz? Adam şimdi ben yapmadım diyor. Bir utanmadan arıza tespit ücreti istedi.

Ekli dosyalar

• IMG_20231104_121233.jpg
    IMG_20231104_121233.jpg
    123.7 KB · Görüntüleme: 18
Anakartin detaylı fotoğraflarını eklerseniz anakart modelinden sema bakayim
Eğer ekran kartlı bir modelse ekran kartı arızası olma ihtimali de var

Eğer ekran kartlı bir modelse ekran kartı arızası olma ihtimali de var
Data kablo soketinin içini kontrol edin yamulan kırılan pin olabilir

Forum istatistikleri

Konular