Doğrultmaç Devresi Nasıl Yapabilirim?

baykansana

Üye
arkadaşlar ben elektrik 1.sınıf okuyorum doğrultmaç devresi yapmam gerekiyor ama nasıl yapacağımı hangi malzemeleri kullanacağımı bilmiyorum yardımcı olabilirmisiniz?

4tane diyotdan köprü diyot oluşturacaksın veya öprü diyot alacaksın sonra kondansatör bağlayacaksın ve sabit çıkış isdiyorsan 12v gibi zener diyot bağlayacaksın kolay gelsin

slm

kaç voltluk doğrultma devresi 12v 5v 9v yada dğişkenmi yani ayarlımı önce onu belirt

sabit bir voltajda kullanıcam teferruata gerek yok dersen ; bir köprü diyot ve voltajına göre bir kondansatör yeterli

giriş 220 v çıkışta 5 volt görülecek hangi parçalar lazım?

voltaj deyerini belirtmeden olmaz ona göre kondansatör kullanman lazım

1.220/9v trafo işini görür
2.köprü diyot veya köprü diyot yapacagın 4 adet diyot
3.1000microF 16v kondansatör
4.7805 regüle entegresi

sanırım 4.8 volt gibi bir çıkış alırsın

illaki net 5 volt alacam dersen regüle enegresinin 2 nolu ucu ile şase arasına ayarlı direnc yardımıyla cıkıs voltajını ayarlıya bilirsin

arkadaş merhaba, Milli eğitim MEGEP derslerinde bu konu ile ilgili bir kitap var ve onu indirip okursan çok rahat oradaki örnekleri de yapıp öğrenirsin.

slm arkadaşlar.köprü tipi tam dalga doğrultucu ile telefon şarj aleti yapabilirmiyim.burda kullanacagım kondansatör kırpma görevi görecekse değeri nasıl olacak. sadece 4 adet diyot ve bir kondansatör.birde direnç işimi görürmü. görürse direnç ve kondansatörlerin değerleri nasıl hesaplanmalı ve ne olmalıdır

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,229
Kullanıcılar
450,021
Son üye
eimqoeL

Yeni konular

Geri