Dogru Elektrik Motoru Secimi kW hesabı

Sorum şu,

Bir kompresörüm var. Bu kompresörün performans değerlerine göre
2500 devirde 8.8kW sağlıyor güç sağlıyor.

Kompresörün performansını düşürmeyecek bir elektrik motoru seçmek için
neleri göz önüne almalıyım? Örn. 3000 devirli bir elektrik motoru alacaksam
gücü min. kaç kW olmalıdır?

Kafama takılan bir soruda şu

X kW'lık bir elektrik motoru Y devirde dönüyorsa, Z devirde dönen bir kompresörden kaç kW elde edebilirim? Bunların direk bir orantısı var mı?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Öncelikli olarak motoru nasıl akuple edeceksiniz.Doğrudan kaplinle ise 2800d/dk motor kullanmanız gerekecek.Bu durumda gücünüz bir miktar artacak.Bu durumda gerek duyulan torku hesaplayıp Örneğin gamak listesinden en yakın torklu motoru seçebilirsiniz(11Kw)
2500d/dk yı korumalıyım bu yüzden kasnak sistemi kullanacağım diyorsanız yine aynı yöntemi kullanıp gerekli torku hesaplamalısınız

Benim asıl amacım şu,

Bir araç kliması var elimde 24 V ile çalışan.
Bunu 380 V'la çalışır hale getirmek istiyorum.
Ne performans kaybı ne de maliyetin artması işime gelmez.

Şimdi, kompresörüm 2500 devirde 8.8kW ise torkum 33 Nm olmalı.
Sadece bu tork değerine bakıp, bu torku sağlayan bir elektrik motoru
seçmem yeterli mi olacak mıdır?
Bilgi eksiğim olduğu için kusura bakmayın, emin olmak için tekrar soruyorum.
Bir de bana biri 5,5 kW 3000 devir bir elektrik motoru işini görür demişti.

Gamak listesinde 11kw motor torku 36Nm gözükmektedir.Sizin 33Nm güce gereksinmeniz varsa kullanacağınız motor budur5,5kw motor zaten 8,8kw lık iş üretemez

Çok ilginç bir şekilde 3000 devir 5,5 kW lik bir elektrik motoru benim yaklaşık 34 Nm'lik Torka sahip kompresörümü 2500 devirde döndürmeyi başarıyor.

Sonuçta kompresörün dönüşünü ölçüyorum ve gerçekten 2500 çıkıyor, sorun yok yani.
Fakat mühendislik hesabı olarak benim, ya 11 kW 3000 devirlik ya da 5,5 kW 1500 devirlik bir elektrik motoruna ihtiyacım olmalı.

Acaba kompresörün dönüşünün 2500 RPM olması, kontrol etmem gereken tek değişken değil midir? yani kompresör 2500 ile dönüyordur fakat başka bir sebeple (benim bilmediğim) tam performans alamıyorumdur.

Ya da kompresör firmasının verdiği tablodaki değerler doğru değil mi? böyle durumlarla karşılaşır mısınız? Yani kompresörü güçlü göstermek için abartılı rakamlar yazılı olabilir mi?

Motor şaftı boşta çevirebilir.Bu basınçlı havayı üretebilir anlamına gelmez.Komprasörün valf -klepe düzenekleri de önemli ama 2500devirde uygunu 11kw

Not :

Elektrik motorunun üzerinde 12 cm çapında bir kasnak var
Kompresörün üzerinde ise 14,5 cm çapında bir kasnak var

Bu sayede elek. motorundaki 3000 devri kompresörde 2500 devre düşürüyoruz
Bunun bir etkisi olacağını sanmıyorum ama yine de belirteyim. sonuçta kompresör 34 Nm torka ihtiyaç duyuyor.

Ben yine de 11kw derim.Dediğiniz uygulama sayesinde motor biraz daha rahat çalışır

kompresörlerde verilen motor değeri işletme basıncında calışan kompresör için gecerlidir
1 düşük basıçta çalışıyorsan motor kw'sını düşürebilirsin

2- devir yönünü kontrol et

Forum istatistikleri

Konular
128,299
Kullanıcılar
450,130
Son üye
akınfarad

Yeni konular

Geri