Elekrik çarpıldım fakat kaçak akım atmadı

alpernbugra ustamızında söylediği gibi uygun şartlar sağlandığında (Vücut nemli-ıslak, çıplak ayakla zemine temas) kontrol kalemi bile kendini hissetirir derecede çarpabiliyor.
Birkaç defa ben de kaçak akım rölesi bağlı olan tesisatta (30mA) çarpıldım fakat röle açmadı. Acı var, ama rölede açma yok :)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Supurgede faz-notr arası carpildigin icin KAR atmaz rolenin atmasi icin giden ve donen akim arasinda 30mA yada daha fazla fark olmalidir.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

alpernbugra ustamızında söylediği gibi uygun şartlar sağlandığında (Vücut nemli-ıslak, çıplak ayakla zemine temas) kontrol kalemi bile kendini hissetirir derecede çarpabiliyor.
Birkaç defa ben de kaçak akım rölesi bağlı olan tesisatta (30mA) çarpıldım fakat röle açmadı. Acı var, ama rölede açma yok :)

O halde 30 ma hayat koruma rolesini biraz daha düşürsünler...:)

Supurgede faz-notr arası carpildigin icin KAR atmaz rolenin atmasi icin giden ve donen akim arasinda 30mA yada daha fazla fark olmalidir.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.
Kakr muhasebeci gibi davranır, girene çıkana bakar eşitse ses çıkarmaz, açık varsa basar yaygarayı :)

Hocam öyle sanıyorum ki üzerinden o anki vücut direncim ve merdivende çalışıyor olmam sebebiyle çoz az bir kaçak akım aktı. Rölede bu kadar kaçaktan sıkıntı olmaz diyerekten açma yapmadı :)
Belki de o gün çok tembeldi kakr "az daha dişini sıksın 1-2 sn dayanmazsa açarım" dedi :D

Belki de o gün çok tembeldi kakr "az daha dişini sıksın 1-2 sn dayanmazsa açarım" dedi :D

Aslında kullanıldığı yer itibariyle sık açma yapan bir kaçak akım rölesiydi. Tembellik yapmış olma ihtimali de yüksek :)
Yaklaşık 0.5-1 Amper kaçaklara maruz kalıyordu, benim üzerinden geçen 20-30 mA kaçağı umursamamış olabilir :D

Forum istatistikleri

Konular
128,381
Kullanıcılar
450,262
Son üye
EminFurkan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri