En Doğru Defrost yöntemi nasıldır ?

üstadım buz demek sogutmanın ve kapasitenin düştügü anlamına geliyor neden buz demek fanların evaptan ısıyı transfer edemmemesi anlamına gelir
aynı zamanda kompresöre likit gelir kompresör yagsız kalır gibi çünki sogutma evaptan taşıyor
birde buz kalınlıgına göre sistem devreye giriyormuş öyle yazmışsınız o kalınlık neyse birde evapta -5 te defrost u kesen sensör varmış
su sıfırın altında donar yaniiii siz -5 te defrost devreden çıkıyor diyorsunuz
sogutmada benim bildigim asıl amaç BUZ un olmaması
muhtemelen o evapların yarısı hep buzlu kalıyor ve hemen hemen yarı kapasitede çalışıyor diye düşünüyorum
tabi bu benim düşüncem sizin işiniz görülüyorsa sorun yoktur
şuda bir gerçek su donma sıcaklıgı
demek ki sizin su -5 derecede donmuyor NE GÜZEL
siz yanlış anlamışsınız:
evap lamellerine 5 mm uzaklıktaki 1nci sensör buz ile temas ettiğinde sistem :
fanları durduruyor
evaparatördeki gazı boşaltıyor
reistans ları devreye alıyor
lamel arasındaki sensör + 10C yi gördüğünde resistanslar devreden çıkıyor
sistem 5 dk evaptaki erimiş suyun süzülmesi için bekliyor
5 dk tamamlandıktan sonra sadece soğutma başlatılıyor( fanlar çalışmıyor çünkü evaptaki sıcaklık oda içerisine verilmesini istemiyoruz)
evap ın içindeki sensör- 5C yi gördüğünde fanlar devreye giriyor vs

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
siz yanlış anlamışsınız:
evap lamellerine 5 mm uzaklıktaki 1nci sensör buz ile temas ettiğinde sistem :
fanları durduruyor
evaparatördeki gazı boşaltıyor
reistans ları devreye alıyor
lamel arasındaki sensör + 10C yi gördüğünde resistanslar devreden çıkıyor
sistem 5 dk evaptaki erimiş suyun süzülmesi için bekliyor
5 dk tamamlandıktan sonra sadece soğutma başlatılıyor( fanlar çalışmıyor çünkü evaptaki sıcaklık oda içerisine verilmesini istemiyoruz)
evap ın içindeki sensör- 5C yi gördüğünde fanlar devreye giriyor vs

birincisi hocam siz yazdıgınızı bir okuyun derim
iki siz rezistansla defrost yapıyormuşsunuz biz o sistemi bırakalı 10 yıl oldu
rezistans lokal eritme yapar boşu boşunu enerji harcarsınız ki bu konunun başında dogru ve ekonomik defrosttan bahsediliyordu
sizinki enerjiyi hemen hemen boşa atıyor
bu sebeplerden dolayıda hep BUZ dan bahsediyorsunuz
buzlanma mutlaka olacak ama öyle buzun kalınlıgı falan olmaz
sistem defrostunu ben mi nasıl yapıyorum
kompresör bilirsiniz gazı sıkıştırırken ısıtır bu sıcak gazı defrost zamanı gelince direk evap a gönderiyorum
sıcak gaz bütün borulardan geçip kompresör tarafından emiliyor evap a sogutma yerine ısıtma yapıyorum
evapın tavasınada 500 vatt gibi rezistans takıyorum ki akan su donmasın
eksi derecelerde gider hortumuna da kablo rezistans takıyorum
size yapılan o otomasyona benzer 10 yıldır olan basit digital ilede işte fanların şalışması çalışmaması fan çalışma durma dakikası defrottan sonraki çalışma sıcaklıgı su damlama süresi defrosttan çıkma süresi defrost bitirme sıcaklıgı gibi tabi tecrübelerime göre degerleri giriyorum olay bitiyor ÜSTADIM

konu başlığından uzağa gidiyor gibi
bahsettikleriniz bilinmeyen ve uygulanmayan teknikler değil
konu başlangıcındanda anlaşılacağı üzere defrost un ilk algılanma yöntemlerinin yanlış olduğu hususunda kimselerin itirazı yok
aslında sizinde itirazınız yok
sıcak gaz veya elektrikli ısıtıcı yöntemi ise tatışılacak ayrı bir konu
kompresör ile evaparatör arasındaki mesafe 40 metre ise sizin sıcak gazın evaparatöre ulaşması birkaç saati bulur buzların erimesi de bir kaç saat dersek soğuk oda içerisindeki rejimin ne hale geldiğini tahmit etmek zor olmasa gerek
gazlı defrost un birbaşka handikap ı ise
kondanserin bulunduğu mahal mevsim itibari ile sıfır derecenin altına düştüğünde kondanserde defrost esnasında evap olduğuna göre
yüksek basıncı nasıl ve ne zaman aralığında yükseltip de evapdaki buzu eriteceksiniz ?

konu başlığından uzağa gidiyor gibi
bahsettikleriniz bilinmeyen ve uygulanmayan teknikler değil
konu başlangıcındanda anlaşılacağı üzere defrost un ilk algılanma yöntemlerinin yanlış olduğu hususunda kimselerin itirazı yok
aslında sizinde itirazınız yok
sıcak gaz veya elektrikli ısıtıcı yöntemi ise tatışılacak ayrı bir konu
kompresör ile evaparatör arasındaki mesafe 40 metre ise sizin sıcak gazın evaparatöre ulaşması birkaç saati bulur buzların erimesi de bir kaç saat dersek soğuk oda içerisindeki rejimin ne hale geldiğini tahmit etmek zor olmasa gerek
gazlı defrost un birbaşka handikap ı ise
kondanserin bulunduğu mahal mevsim itibari ile sıfır derecenin altına düştüğünde kondanserde defrost esnasında evap olduğuna göre
yüksek basıncı nasıl ve ne zaman aralığında yükseltip de evapdaki buzu eriteceksiniz ?

üstat çevrim demedim kondanser yine kondanser
15 20 barlar öyle 1 saati falan bulmuyor sisteme ulaşması
genelde 45 50 dakikada -18 odanın fefrostu bitiyor
siz bir anlamda yapılmaz diyorsunuz
e işte bizde yapılmazı yapıyoruz gibi
bütün imal ettigimiz sistemlerimiz bu şekilde çalışmaktadır

üstat çevrim demedim kondanser yine kondanser
15 20 barlar öyle 1 saati falan bulmuyor sisteme ulaşması
genelde 45 50 dakikada -18 odanın fefrostu bitiyor
siz bir anlamda yapılmaz diyorsunuz
e işte bizde yapılmazı yapıyoruz gibi
bütün imal ettigimiz sistemlerimiz bu şekilde çalışmaktadır
ben yapılmaz demiyorum
yaptığınız bilinmeyen ve sizin bulduğunuz bir yöntem değil
ayrıca size göre doğru olabilir bir başkasına göre gazlı defrost doğru bir yöntem olmaya bilir
ayrıca bu konunun açılış maksadı defrost gaxzlı mı olsun elektriklimi olsun bu değil ki
defrost ihtiyacının tespit edilmesi yöntemi ni konuşuyoruz
bu vakte kadar yazdıklarınız ve uyguladığınız yöntemler ile konunun alakası yok diye düşünüyorum
ben XXX soğuk odamdaki evap da 4 mm buzlanma olmadan defrost işleminin başlamasını 4 mm yi geçtikten sonrada başlamasını istemiyorum
benim XX soğuk odamın evap ı 4 mm buzlandığında verimi düşüyor
dolayısı ile evapdaki buz kalınlığını algıyacak ve defrost başlangıç start ı verecek bir cihaz bir düzenek bir sistem vs varmı ?
anladığım elinizde böyle bir cihaz yok ...

ben yapılmaz demiyorum
yaptığınız bilinmeyen ve sizin bulduğunuz bir yöntem değil
ayrıca size göre doğru olabilir bir başkasına göre gazlı defrost doğru bir yöntem olmaya bilir
ayrıca bu konunun açılış maksadı defrost gaxzlı mı olsun elektriklimi olsun bu değil ki
defrost ihtiyacının tespit edilmesi yöntemi ni konuşuyoruz
bu vakte kadar yazdıklarınız ve uyguladığınız yöntemler ile konunun alakası yok diye düşünüyorum
ben XXX soğuk odamdaki evap da 4 mm buzlanma olmadan defrost işleminin başlamasını 4 mm yi geçtikten sonrada başlamasını istemiyorum
benim XX soğuk odamın evap ı 4 mm buzlandığında verimi düşüyor
dolayısı ile evapdaki buz kalınlığını algıyacak ve defrost başlangıç start ı verecek bir cihaz bir düzenek bir sistem vs varmı ?
anladığım elinizde böyle bir cihaz yok ...
ben buldum demedim amerika yeniden keşfedilmez
hocam siz o şekilde devam edin
en verimli yöntem sizin yöntem
her yazmamda da ben böyle yapıyorum benim düşüncem diye tecrübemiz diye yazıyorum
şunu bilmeliyiz her yigidin bir yogurt yiyişi vardır

ben buldum demedim amerika yeniden keşfedilmez
hocam siz o şekilde devam edin
en verimli yöntem sizin yöntem
her yazmamda da ben böyle yapıyorum benim düşüncem diye tecrübemiz diye yazıyorum
şunu bilmeliyiz her yigidin bir yogurt yiyişi vardır
eyvallah yiğide de yoğurt yeme şeklinede lafımız yok :)

Evapa temas etmeyen ve evapin belirli noktalarani gören bir sistem olsa. Mesela termal kamera yada kızılötesi ışık. Evapin üzerine işte atıyorum 10 tane noktaya kızılötesi ışık göndersek. Hani şu çocukların vücut sıcaklığını ölcen termometre ler gibi. Evapin olması gereken sıcaklığı bilsek programlasak. Bu sensörleri ortalamasıni alsak. Ortalama istediğimiz değeri aşınca defrost baslasa. Yapılabilir mi?

?
Saçma bir cevap anahtarı sinsilesi, boşa vakit kaybı, yorulan bilekler.
Ah kalbim ahhhhhhh

Forum istatistikleri

Konular
128,371
Kullanıcılar
450,246
Son üye
faruk can

Yeni konular

Geri