Endüktif sensör hakkında

cosh

Üye
Merhaba arkadaşlar.
Öncelikle sorucağım soru size basit gelebilir ama bilginiz dahilinde yardımcı olursanız sevinirim.
Biz bir projede bant otomasyonu yapıyoruz.Banttan ürünlerim geçecek ben bu ürünleri boylarına göre seçicem bu iş için sensörleri üst üste koyucaz. Şimdi merakım şu endüktif sensör kullanıcaz bunları plc ye bağlıcaz ama ben alıcağımız sensörlerin 2 mi yoksa 3 kablolu olması gerektiğini tam anlayamadım. Sensörlerim dc 24v olucak 15mm duyarlılık olucak. Piyasada buldum fakat bu kablo sayısı kısmında yardımcı olursanız çok sevinirim.
İyi çalışmalar.

Merhaba arkadaşlar.
Öncelikle sorucağım soru size basit gelebilir ama bilginiz dahilinde yardımcı olursanız sevinirim.
Biz bir projede bant otomasyonu yapıyoruz.Banttan ürünlerim geçecek ben bu ürünleri boylarına göre seçicem bu iş için sensörleri üst üste koyucaz. Şimdi merakım şu endüktif sensör kullanıcaz bunları plc ye bağlıcaz ama ben alıcağımız sensörlerin 2 mi yoksa 3 kablolu olması gerektiğini tam anlayamadım. Sensörlerim dc 24v olucak 15mm duyarlılık olucak. Piyasada buldum fakat bu kablo sayısı kısmında yardımcı olursanız çok sevinirim.
İyi çalışmalar.

Mrb.
Otomasyon demişsinizde ürün seçimi yapmak için 2 adet üst üste sensör koymaya gerek yok. Operatör panel kullanıyosanız reçete ile kontrol edebilirsiniz birde bu ürün nasıl bir ürün ki indüktif kullanıyosunuz. SICK sensörlerin cisimden yansımalı olanları var m8 3 pinli işinizi görür diye tahmin ediyorum (+- ve sinyal) . Eğer indüktif kullanıcaksanız 4 yada 5 damarlıdır zaten.

kolay gelsin iyi çalışmalar.

Kardeş iki yada üç telli olması senin açından önemli değil. Bildiğim kadarıyla iki telli olanların algılama mesafeleri 15 mm den daha kısa ve half-efetk sensörlerdir.
Sen üç telli olanını tercih et. Seçerken besleme gerilimine, algılama mesafesine ve Kullanacağın PLC ve programa göre sensör çıkışının NPN'mi yoksa PNP'mi olacağına dikkat edeceksin.

gerekli açıklamayı ERTEK68 arkadaş yapmış dikkate al
kolay gelsin

Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Önerilerinizi dikkate alarak işlem yapıcam.

2 telli olan kontaktan girer ve çıkar 3 telli olanlar ise sensörun uzerınde ışık varsa -eksi lambanın yanması ıcın verılen uctur.npn pnp gibi sensörler mevcuttur

Forum istatistikleri

Konular
128,397
Kullanıcılar
450,282
Son üye
emrekrtd11

Yeni konular

Geri