Fırın Kontrolü

korfez_

Üye
Brülör ile ısıtılan bir fırının kontrolü yapılacaktır. Brulör ile beraber fan çalışmaktadır istenirse brülör devre dışı bırakıp fan tek başına çalıştırılabilmektedir. Brulör doğal gazla çalışmakta ve gaz ile hava ayarı oransal bir valf üzerinden kontrol edilmektedir. Bu sisteme; Bir adet panel üzerinden fırın sıcaklığı ve bu sıcaklığa ulaşması için geçecek olan süre girilecektir. Sıcaklık bulunduğu değerden istenen değere sabit bir açıyla istenen sürede ulaşması gerekmektedir.
Bu sistemde PID işlemini istenen süreye nasıl adapte edebilirim yada sözü geçen işlemi gerçekleştirmek için nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Hooooo;

Fırının bir ısı alma olayı var burda (siz normal hava mı kabul ediyorsunuz?).

İlk önce o fırının istenen sıcaklığa ne kadarlık bir alev ile ne kadar sürede ulaştığını bulmanız gerekiyor.(Bu size brulörün yanmasının fırının ısınmasına oranını verecektir.)

Toplamda X kadar bir ısı lazım ise ve bunu Y kadar bir sürede yapmanız gerekiyorsa her bir periyotta ne kadar ısı vereceğiniz ortadadır.
Yani zamanın karesi ile toplam ısının karesinin toplamının kare kökü sizin fırınınızın ısınma vektörünü verir.

Burada sabit olan ısıdır(Yok öyle bir şey, birim zamanda birim enerji ile fırının ısı birim değerinin artmasıdır.Sabit olan budur.)

Gece gece saçmalamışda olabilirim, hakkını helal et..
Kolay gelsin....

Edit:
Sabit doğrusal istendiği için.
CosX=(zaman)/(ISI)
cosinüs değeri sabittir(öyle ya vektör istiyorlar)
Burda bilinmeyen ısıdır.
(ISI)=(zaman)/CosX olur.
Bu eşitliğe toplam ısı için gereken değeride eklerseniz istediğiniz anda grafiğe uygun ısıtma ve soğutma yapabilirsiniz...

sayın seagate; Öncelikle yardımın için Çok teşekkür ederim. Olay aynen açıkladığınız gibi dik üçkendeki hipotenüsün izlenmesi olayıdır. Bu işlem bir PID ile yapılacağına göre, PID bloğundaki set değeri için ISI=zaman/cosx formulüyle elde edilen ISI değişkenini kabul etmeliyim diye anlıyorum. Umarım doğru anlamışımdır.
Bir diğer problem bu fırında 4 adet brulör var her bir brulör için yukarıda açıklanan formul ile ayrı bir PID bloğumu oluşturmalıyım?... İnanın sizin ve diğer tecrübeli arkadaşların Fikirleri benim için çok ama çok değerli... Yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

sayın seagate; Öncelikle yardımın için Çok teşekkür ederim. Olay aynen açıkladığınız gibi dik üçkendeki hipotenüsün izlenmesi olayıdır. Bu işlem bir PID ile yapılacağına göre, PID bloğundaki set değeri için ISI=zaman/cosx formulüyle elde edilen ISI değişkenini kabul etmeliyim diye anlıyorum. Umarım doğru anlamışımdır.
Bir diğer problem bu fırında 4 adet brulör var her bir brulör için yukarıda açıklanan formul ile ayrı bir PID bloğumu oluşturmalıyım?... İnanın sizin ve diğer tecrübeli arkadaşların Fikirleri benim için çok ama çok değerli... Yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

Doğru anladınız.
Neden 4 ayrı pid siz brulörleri tek kabul edin. Neden, hepsinin toplamda vereceği ısı ve artıracağı santigrat derecesi bellidir.
Sisteminize sadece bir mainloop (Ana iç döngü) oluşturun daha sonra hangi brulör numara yaparsa diğerleri onun yükünü omuzlasın.
Her nekadar aynı brülör olsalarda monte edildikleri konuma ve hava sirkülasyonundaki pozisyonlarına göre değişik tepkiler verceklerdir.
Dikkat edilmesi gereken fırının içindeki ısıma/soğumanın istenen formata uygun olmasıdır.

Yukardaki formül sadece bir kere kesaplanır ve fırının iç yapısına göre brulörlerin PID yapılandırılması hazırlanır.(BKNZ homojen ısı dağıtımı)

Kolay gelsin...

Brülör ile ısıtılan bir fırının kontrolü yapılacaktır. Brulör ile beraber fan çalışmaktadır istenirse brülör devre dışı bırakıp fan tek başına çalıştırılabilmektedir. Brulör doğal gazla çalışmakta ve gaz ile hava ayarı oransal bir valf üzerinden kontrol edilmektedir. Bu sisteme; Bir adet panel üzerinden fırın sıcaklığı ve bu sıcaklığa ulaşması için geçecek olan süre girilecektir. Sıcaklık bulunduğu değerden istenen değere sabit bir açıyla istenen sürede ulaşması gerekmektedir.
Bu sistemde PID işlemini istenen süreye nasıl adapte edebilirim yada sözü geçen işlemi gerçekleştirmek için nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Honeywell in bir DIN controller göstersesi var fırın içi basıncı ayarlayabiliyorsun ikinci bir DIN controller ile de sıcaklığı kontrol edebilirsin üstelik cihaz sattte kaç derece istiyorsan ona göre ayarıda kendisi yapabiliyor hatta üçüncü bir controller kullanarak hava gaz arasındaki yanma oranını da ayarlayabilirsin.. Çok kullanışlı ve özellikli bir üründür.

Üstelik bunları yaparken PLC ye de ihtiyaç duymazsın.Herşey ufak otomatik vanalar ile ile yapılıyor. Bu cihaz vanaları kendisi kontrol edebiliyor.

İncelemeniz için ürün linki : https://www.honeywellprocess.com/en...mers/1-4th-din-controllers/Pages/udc2500.aspx

Bu arada bu bir cam fırını mı?

Son düzenleme:
desteğiniz için tşk ederim. fırın bir metal tavlama fırınıdır.

Farketmez mantık aynı bende buna benzer bir cam fırını ile uğraşmıştım gerçi sistemi ben yapmadım ama arızaları ile çok uğraşmıştım.
Oradan bayağı bir fikir ve tecrübe edindim.
Dediklerimi araştırırsanız size çok faydası olacaktır. İnanıyorum ki işinizi bu şekilde daha kısa sürede ve kolay bir şekilde halledeceksiniz.
Kolay gelsin.

Honeywell kullandım çok iyi bu işlerde ama adım kontrolü ile de yapabilirsiniz yerli firmamız ORDEL i inceleyiniz burdaki Reglerler de işinizi görür.Kolaygelsin.

Ordel'i sayenizde ilk kez duydum. Düzenleyiciler gerçekten çok dikkat çekici... Teşekkür ederim.

sn. [MENTION=24189]eyupbakan[/MENTION] Ordel ürünlerini inceledim gerçekten dikkat çekici özellikler. Ama sn. [MENTION=9389]korfez_[/MENTION] in istediği istenilen zamanda istenildiği kadar derece arttırımı yapabilen ürün göremedim yada gözümden kaçtı bilemiyorum.
Kuulandığınıza göre Honeywell Dın controller de ısının 1 saatte nekadar yükselmesini istiyorsanız o kadar yükseltme gibi bence çok önemli ve harika bir özelliği var ki bu özellik fırının ilk ısıtma işleminde hayati değer taşımaktadır.

Bu ardaa Honeywell in bence bir güzel özelliğide uzaktan kumanda ilede ayar ve müdahale yapılabiliyor olması.

Forum istatistikleri

Konular
128,381
Kullanıcılar
450,262
Son üye
EminFurkan

Yeni konular

Geri