hücre seçimi

istersen trafo 25 kva olsun hiç bir şekilde trafo fideri yük ayrıcılı giriş çıkış hücresi olmamalı yoksa trafo koruma manası nerde kalır,

birde 1600 kva ya sigortalı olmamalı

giriş çıkış hücresi arasında fark varmıdır,genel manada yoktur işletme değerleri arasında farklılıklar olabilir buda hat (Fider) hesaplamaları ile ilgilidir

Döner ayırıcı ile yük ayırıcı arasında işlev olarak fark yoktur kullanılan mekanizma ile ilgili farklılıklar vardır..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
1 adet yük ayırıcılı giriş hücresi , ölçü primer istenir onun için 1 adet ölçü hücresi , çıkışlar içinse 2 adet trafoyu tek çıkıştan beslenebilir ( ama kesinlikle kesicili hücre olmalı )ama pek sağlıklı olmaz arıza anında hangi trafodan arıza geldiğini anlayamazsın. bu nedenle 2 adet çıkış hücresi lazım..bu çıkış hücreleri yük ayrıcılı olabileceği gibi kesiicili olmasında yarar vardır. yük ayırıcılı hücrelerde koruma olmayacağından sıkıntı olabilir.. elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliği 1600 kVA ' ya kadar ( 1600 kVA dahil ) yük ayırıcı kullanabilirsin der. ama kesicili yapmakta fayda var...
hücreler giriş ve çıkış olarak kullanılabilecek şekilde imal edilir. burda dikkat edilmesi gereken husus girişte enerji olacağından ( TEDAŞ ' tan yada bir önden enerji kestirilmedikçe ) hücrenin topraklanmaması gerekmektedir.
sonuç olarak 1 adet yük ayırıcılı giriş , ölçü hücresi ve 1 adet veya 2 çıkış hücresi yeterli olur...

çıkışlar yük ayırıcılı çıkış düşünülürse sigortalı yük ayırıcılı hücre olmalı unutmuşum özür..
kolay gelsin....

Moderatör tarafında düzenlendi:
1600 kva trafoda sigortalı yük ayırıcı büyük risktir, böyle bir yük altında manevra yapmak akılcı birşey değildir

1600 kva trafoda sigortalı yük ayırıcı büyük risktir, böyle bir yük altında manevra yapmak akılcı birşey değildir

Yönetmeliklere göre (T.C.'de geçerli olan) 1600 kva'nın üstündeki güçlerde kesici kullanılması zorunludur.O yüzden arkadaşa bu tesisin hangi ülkede kurulacağını bir önceki mesajımda sordum.Aslında görüşünüze katılıyorum bu türde büyüklükteki bir yük için a.g.'den kesinti yapılmadan,hele tam yükte çalışıyorken yük ayırıcısında manevra yapmak sıkıntı oluşturabilir.(1.sefer olmaz,2.sefer olmaz,15. sefer olur..).Fakat gerek maliyet gerekse de a.g.'den enerjinin kesilmesi gözönüne koyulduğunda 1600 kva trafolar için 2 adet sig.yük.ayırıcılı tr.koruma hücresi yeterli olacaktır.

idare 1000kva okey veriyor sigortalı yük ayırıcılı tr koruma hüçresine

1000kva üstü ise kesicili olcak yani.......

Hangi idare öyle yönetmeliği hiçe sayıyor?

bende anlamadım bu işi ama benim proje yapan arkadaşlada konuştum tedaş 1600kva dahil sıkıntı yok diyor bedaşta sormuş c1 projeye koyalım diye koyma demişler tastikten geçmez demişler işin ilginç tarafı c2 olan merkez gördüm girdi ve cıktı hüçresi yük ayırıcılı kesici yok ama tastikten geçmiş şart nasıl verildi oda belli diil yani arızaya bakan şebekeden arkadaşlar yük kesicilerin şakır şakır döküldügünü söylüyorlar ne iş anlamadım bende aslında herkez bildigini okuyor galiba yoksa yönetmelikte 1600kva dahil koyabilirsin diyor...

Şimdi çıktı hücresi dediğiniz bir başka trafoyu mu besliyor yoksa belli bir bölge çıkışımı?Ötm içinse farklılık gösterebilir ama bölge çıkışı ise kesicili çıkış olması lazım.Girdi-çıktı yapılan bazı yerlerde güce göre de çıkışın sigortalı yük ayırıcılı çıkış hücresi olmasına izin verilebilir.

wipeoutx bölge besleniyor yük ayırıcı uçar diye bir arka merkezden kesici ile manevra yapıyorlar.

ilgili elektrik dağıtım şirketinden enerji müsade belgesi aldıysanız zaten orda yazıyodur ne yapmanız gerektiği farklı bişey yapmanız sözkonusu olamaz kabülü yapmazlar aksa takdirde.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,302
Kullanıcılar
450,141
Son üye
Rmzn44

Yeni konular

Geri