IR alıcısındaki sorun

Arkadaşlar merhaba!

Aşağıda görselini ve devre şemasını ekdiğim IR alıcıda bir sorun mevcut ve nerede olduğunu bulamıyorum. Devreyi defalarca yeniden kursam da çalıştıramadım.,

Bu devreyi kurmayı deyen var mı? Sorunun nerede olduğu konusunda beni yönlendirmenizi rica ediyorum. Elktroniğe yeni başladığımı da belirtmek isterim.

Infrared Motion Detector Circuit-IR motion sensor circuit with motion detector alarm

Kurulumu sözlü aktarmaya çalışırsam;

*100 k pot’ a 1, 50 k pot’ a 2 dersek.

- Pot 2 pin 3> ground, pin 2>1458 pin 5 e,
- Pot 2’nin pin 1> 4,7nF ve 22k ile birlikte1458’in pin 3’e ve pin 6’ya.
- 4,7nF, 22k diğer bacakları ve 1N4148 katot’u 1458’in pin 1’ine / anot> 1458 pin 6.
- 14584’ in pin 4’ü > ground
- Pot 1 pin 3> 1458 pin 2, 1ve2 pinleri 1458 pin 1’e
- 10nF ve 10μH> 1458 pin 1 ve 2 ye.
- L14F’ in C pini 2,2k ile birlikte +V / L14F’in E pini > 1458 pin 1
- 1458 pin 8 V+ buzzer'ın altında kalıyor / Buzzer (+) > 1458 pin 7 / Buzzer (- )ground

Görselleri img kodu ile birlikte eklemiş olsam da görüntülenmedi.

34945ys.jpg

Bu da vericinin çalıştığı durum.
10fry8n.jpg

Son düzenleme:
Devrenin vericisi klasik 555'li verici. 38 kHZ'e ayarlanırsa çalışır. Alıcı ne iş yapıyor? Devrede buzzer yok,kendiniz eklediniz sanırım, kendi oluşturduğunuz alıcı devresini çizip koyarsanız yardımcı oluruz, kurulumu "sözlü" ifade etmeniz biraz karışık oluyor. Alıcı için daha basit devreler var.

Alıcı için daha basit devre önerilerinize açığım. Yeter ki çalışsın.
akuys1.jpg

bu devre çalışıyor arkadaşım ,tk19 un out bacağına istediğin komponenti uyarlayarak çalıştırabilirsin kolay gelsinn;)
jrnc4.png

Üstadım dört adet sorum olacak.
1- Elimde TSOP 1738 mevcut, TK19 yerine kullanılabilir mi?
2- Her iki mödülde de D1 Led-Bigy bildiğimiz IR led ise alıcıda neden yer alıyor?
3- Alıcıdaki J1 nedir?
4- TK19'un out pini hangisidir? Datasheet te pinler ile ilgili herhangi bir bilgiye ulaşamadım.

Üstadım dört adet sorum olacak.
1- Elimde TSOP 1738 mevcut, TK19 yerine kullanılabilir mi?
2- Her iki mödülde de D1 Led-Bigy bildiğimiz IR led ise alıcıda neden yer alıyor?
3- Alıcıdaki J1 nedir?
4- TK19'un out pini hangisidir? Datasheet te pinler ile ilgili herhangi bir bilgiye ulaşamadım.

Ben cevap vereyim:
1- Evet
2- Alıcıdaki normal led.
3- J1 uçları 5V,gnd ve IR çıkış ucu. Arkadaş çalışıyor demiş doğrudur ama J1'den sonrasını kendiniz yapmanız gerekiyor.Yani 3 nolu uç ile led dışında direk bir şey süremezsiniz,araya transistör,röle vs. koymanız gerekir.
4- Pinler aynı. Bu modüllerin çıkış ucu (3 nolu uç) sinyal yok iken +5V, sinyal geldiğinde gnd seviyesindedir. Buna göre yukardaki devrede sinyal yok iken led söner,sinyal geldiğinde led yanar. Siz de böyle basit şekilde deneme yapabilirsiniz. Yalnız alıcıdaki R3 direncinin 330R civarında olması gerekir ki 3 nolu uç gnd seviyesinde olduğunda ledi 5V ile sürebilelim.

Ayrıca aşağıdaki devreleri de inceleyebilirsiniz:

l8xtx.jpg

Son düzenleme:
Yanıt için çok teşekkür ediyorum.Hafta sonu devreyi kurup, herhangi bir sorun olursa tekrar başınızı ağrıtırım efendim.

Forum istatistikleri

Konular
128,390
Kullanıcılar
450,275
Son üye
mustafa0638

Yeni konular

Geri