Jetta Triptonic Araçta Vites Sorunu

Valla üstad benim araç 2006 Jetta Triptonik vites dediğim gibi. Ama bu 3 viteste devir yükselip araç hızlanmaması ilk defa oluyor.

Merhaba aracınıza volkswagen diagnostik cihazı ile arıza teşhisi yaptırdınız mı ??Şanzıman beyninde kayıtlı arıza var mı ?Var ise kodu yazar mısınız. Aynı diagnostik cihazı ile şanzıman kontrol ünitesine bağlanıp seyir halinde test etmek gerekir bu işlemler sonucunda arızanız teşhis edilebilir.

Merhaba aracınıza volkswagen diagnostik cihazı ile arıza teşhisi yaptırdınız mı ??Şanzıman beyninde kayıtlı arıza var mı ?Var ise kodu yazar mısınız. Aynı diagnostik cihazı ile şanzıman kontrol ünitesine bağlanıp seyir halinde test etmek gerekir bu işlemler sonucunda arızanız teşhis edilebilir.

Üstad hiçbir cihaza bağlayıp test yapmadılar. Farklı ustalara götürdüm 2 yere. İkiside beni otomatik şanzımancılara gönderdi. Onlara gittik onlarda bir test sürüşü yaptılar fakat onlar sürerken hiçbir problem olmadı. Yani dediğim gibi sürekli olmuyor bu küt diye vurmalar, devrin yükselip aracın hızlanmama durumu. Adamlarda direk beyindendir revizyon oluyorsa 1250, beyin değişirse 5000 tl deyip güle güle diyor. Ne bir başka test var nede şanzımanı indirip bir bakalım diyen var. Anlamadım bende.

Üstad hiçbir cihaza bağlayıp test yapmadılar. Farklı ustalara götürdüm 2 yere. İkiside beni otomatik şanzımancılara gönderdi. Onlara gittik onlarda bir test sürüşü yaptılar fakat onlar sürerken hiçbir problem olmadı. Yani dediğim gibi sürekli olmuyor bu küt diye vurmalar, devrin yükselip aracın hızlanmama durumu. Adamlarda direk beyindendir revizyon oluyorsa 1250, beyin değişirse 5000 tl deyip güle güle diyor. Ne bir başka test var nede şanzımanı indirip bir bakalım diyen var. Anlamadım bende.
Şanzıman mekatronik bir parça olduğu için sizi şanzımancıya yönlendiriyorlar.Otomatik şanzımanlı bir aracınız varsa sizinde bu çalışmanın nasıl olduğunu bilmeniz gerekiyor.Eğer kendiniz bakmak isterseniz şu sitedeki cihazı inceleyin http://www.vcdsturkiye.com/ sizin arac ile ilgili teşhis işlemini yapabilir hatta kodlama bile yapabilir .Ankaradan veya internetten temin edebilirsiniz.Kullanırken dikkat edin bilmediğiniz bişeyi kodlarken arızaya sebep olabilirsiniz sorumluluk size ait bilgibize.Yada oto elektronik uğraşan bir iş yerine gidin ve sadece cihazla şanzıman kontrol ünitesine arıza olup olmadığına baktırın.Şanzıman kontrol ünitesinde arıza yoksa mekanik olarak bakılması gerekir.Mesleğiniz mekatronik isterseniz bahsettiğim cihazı ile kendiniz teşhis yapabilirsiniz.Kolay gelsin :)

Şanzıman mekatronik bir parça olduğu için sizi şanzımancıya yönlendiriyorlar.Otomatik şanzımanlı bir aracınız varsa sizinde bu çalışmanın nasıl olduğunu bilmeniz gerekiyor.Eğer kendiniz bakmak isterseniz şu sitedeki cihazı inceleyin http://www.vcdsturkiye.com/ sizin arac ile ilgili teşhis işlemini yapabilir hatta kodlama bile yapabilir .Ankaradan veya internetten temin edebilirsiniz.Kullanırken dikkat edin bilmediğiniz bişeyi kodlarken arızaya sebep olabilirsiniz sorumluluk size ait bilgibize.Yada oto elektronik uğraşan bir iş yerine gidin ve sadece cihazla şanzıman kontrol ünitesine arıza olup olmadığına baktırın.Şanzıman kontrol ünitesinde arıza yoksa mekanik olarak bakılması gerekir.Mesleğiniz mekatronik isterseniz bahsettiğim cihazı ile kendiniz teşhis yapabilirsiniz.Kolay gelsin :)

Üstad teşekkür ediyorum ilgin için lakin mekatronik bende epey geride kaldı şimdi kendim yapmam baya bir zor :) Ben Ankara'da ikamet ediyorum beni yönlendireceğin bir yer var mıdır bunla alakalı acaba ?

Malesef Ankara da yok.Konuyu internette araştırımışsınızdır mutlaka ama yine internetten firmalara üzerinden ulaşabilirsiniz .Sadece sizin arac markası ile uğraşanlar da vardır sanayide soruşturun.Elimden gelen bu yine yapabileceğim bişey olursa buradan haberleşiriz Kolay gelsin :)

Tamam Üstad çok teşekkür ediyorum. O zaman ben şimdi sanayiye tekrar gidiyorum ve aracı cihaza bağlattırıyorum ve arıza araştırıyoruz :)

Aynen arıza kodunu kaydedin elinizde bulunsun her seferinde teşhis ücreti ödemeyin. Telefonla teşhis cihazında kaç tane arıza varsa hepsini fotoğraflayın ;) Şanzıman ünitesine bağlı iken seyir testine çıkın ve arızayı görmeye çalışın.Bir sensör veya aktüator arızasıda olabilir;)

Anladım üstad diyelim ki bunların hepsini yaptık ve bir problem bulamadık bu sefer ne yapmalıyız ? Birde daha önce başka bir Jetta aracımı bu şanzıman arıza aletine bağlamıştık bir arıza için. Ama arıza olduğu zamanda araç ekranında P R N D S yazan yerde arıza olduğu görünüyordu bu yüzden makineye bağlamıştık. Yani herhangi bir arıza olduğunda ekranda uyarı vermesi gerekmez mi ?

Bildiğim kadarı ile her arıza ekranda gösterilmiyor.Ünitelerde arıza yoksa o zaman arızanin mekanik olma ihtimali yükselir.Birde aracınızın genel elektrik tesisatında veya soketlerdeki herhangi bir oksitlenme veya deformasyon bu arızaya sebep olabilir.Arızanın teşhis edilmesi işin %75 idir.Nereyle uğraşmanız gerektiğini bilirseniz ve sonuca kolay ulaşırsınız.Siz teşhis cihazıyla aracın bütün ünitelerine arıza sorgulama yaptırın çıkan bütün arıza kodlarını ve hangi üniteden(motor kontrol ünitesi -şanzıman kont ünitesi -BCM Body Control Modül gibi) olduğunuda kayıt edin.Buradan haberleşelim ;)

Forum istatistikleri

Konular
128,382
Kullanıcılar
450,263
Son üye
gerdani

Yeni konular

Geri