Kaçak akım Sigortası akü den çıkan 12 volta bağlayabilirmiyim

galip29

Üye
Solar panel sistemim var 12 voltla çalışıyor biliyorsunuz.. Birkaç gün önce Kabloların kısa devre yapması sonucu tüm kablo tesisatını eritti.. Yangın çıkarmasını son anda en gelledim. Bu sistemin girişine veya çıkışına kaçak akım sigortası bağlayabilirmiyim..? Herhangi bir kısa devre esnasında sigortanın atmasını ve tesisata zarar vermesini istemiyorum..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Solar panel sistemim var 12 voltla çalışıyor biliyorsunuz.. Birkaç gün önce Kabloların kısa devre yapması sonucu tüm kablo tesisatını eritti.. Yangın çıkarmasını son anda en gelledim. Bu sistemin girişine veya çıkışına kaçak akım sigortası bağlayabilirmiyim..? Herhangi bir kısa devre esnasında sigortanın atmasını ve tesisata zarar vermesini istemiyorum..
Bahsettiğin cihaz olmaz forumda anlatıldı nedir neden olmaz tartışıldı, sistemin gücüne göre başka koruma tedbirleri bakmalısın. Sigorta atmasın da ne yapsın nasıl yapsın, sigorta maliyeti ne ki? Cümleni gözden bi geçir :).

Mesajımı yanlış anlamışınız..! Elbette sigortanın atmasını istiyorum.. benim sistemimde sigorta yoktu..! sigorta olmadığı için kısa devre sonucu kablo tesisatlarını eritti..!

Şimdi ben sistemime sigorta entegre etmek istiyorum..! Yani takmak istiyorum..

Anlatmaya çalışdığım olay ise... mevcut 12 voltla çalışan sisteme kaçak akım sigortası ekleyebilirmiyimm..? KAK Sigortası 12 voltta işlev yaparmı görevini yerine getirirmi..? diye soarayım...!

12 volt çarpmayacağı için gerekmez sigorta yeterli.

aküden gelen 12 volt insan hayatını tehdit etmez evet . Bi kısa devre yaptırın bakalım Kablolarınızı ne hale getiriyor... ve nasıl cayır cayır tutuşuyor..? o yangının içinde kaldığını düşün...! Tamamı ile 12 de olsa elktrik işi bu sağlama almak lazım.

Sizin söyleminizle kaçak akım sigortası aslında sigorta değil. O bir kaçak akım rölesidir. Bu röle herhangi bir nedenle fazdan nötürden toprağa akım aktığında devreyi keser. ( Yeni modellerde sigorta görevi görenler varmış forumda öyle yazıldı ama ben görmedim )

Bu nedenle kaçak akım rölesi bu iş için uygun değildir. Normal v otomat diye adlandırılan sigortalarda uygun değil.

Önceki mesajlarımda tavsiye ettiğim oto sigortalarını kullanmamak istemenizin nedeni nedir? Yada neden 220 Şebeke sisteminde kullanılan kaçak akım rölesi veya sigortaları kullanmak istiyorsunuz?

Merak ettim. Kolay gelsin.

Sn.galip29,kaçak akım koruma rölesi sizin sistemde görev yapamaz.Amacınız kısa devre ve aşırı yük koruması sağlamaksa bunun için serkan_48 beyin de önerdiği oto elektrikde kullanılan sigortalardan veya elektronikçilerden tedarik edebileceğiniz cam sigortalardan kullanmalısınız.Akım büyük ve uygun amper değerinde cam sigorta bulamıyorsanız,otomasyonculardan kartuş sigorta ararsınız.Kaçak akım korumasına ihtiyacınız yok.

Kaçak akım rölesi adındanda anlaşılacağı üzere kaçak akımda çalışan röledir. Sigorta değildir. Sigorta görevi görmez amacı kaçak akımda devreyi kesmektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,385
Kullanıcılar
450,271
Son üye
plcotomasyon-1

Yeni konular

Geri