Kapasitör tipleri

Herkese kolay gelsin arkadaşlar,Size resimlerde ki iki adet kapasıtörün farkını sormak istiyorum:Metal olan daha ağır,Daha büyük ve eskidir.Buna rağmen 4mF'dır.Plastik olan küçük,hafif ve yenidir ama 5mF'dır.Benim anlamadığım bu kapasıtörlerin arasında ne fark vardır?Bu küçük kapasitör nasıl daha fazla kapasiteye sahiptir?Acaba seneler geçtikçe üretim maliyetlerini düşürmek için mı plastik yapmışlar?Yada gerçekten metal kapasitörün hızlı soğuma gibi ilave bir özelliği mı var?

Ekli dosyalar

• IMG_20211219_124637.jpg
    IMG_20211219_124637.jpg
    165.3 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_20211219_124611.jpg
    IMG_20211219_124611.jpg
    165.1 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_20211219_124631.jpg
    IMG_20211219_124631.jpg
    124.8 KB · Görüntüleme: 9
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kapasitor teknolojisini bilmiyor, sadece genel bilgimiz var. Kullandiklari elektrolit, kullandiklari metal levha kalinligi uretim teknolojisine gore degisiktir.

Aluminyum govdeli olanin evet sogumasi kolay olacaktir. Ancak dis govdenin monte edilecegi metal aksamdan izole edilmesi gerekebilir.

Boyutlar voltaj ve frekansla da alakali.

Son düzenleme:
Kapasitor teknolojisini bilmiyor, sadece genel bilgimiz var. Kullandiklari elektrolit, kullandiklari metal levha kalinligi uretim teknolojisine gore degisiktir.

Aluminyum govdeli olanin evet sogumasi kaolay olacaktir. Ancak dis govdenin monte edilecegi metal aksamdan izole edilmesi gerekebilir.

Boyutlar voltaj ve frekansla da alakali.
Kardeşim doğru söylüyorsun,Ben Karaköy de bu işi yapan adamlara soruyorum,Onlarda bilmiyor.Adamlar senelerce al+sat yapmış zahmet Edip bir okuyup öğrenmemiş.

Gecenlerde forumda bir arkadas elektrolitik kapasitor yapmak istiyorum diye baslik acmisti. Merak ettim bir kac video vs izledim, firmalar kendi elektrolit sivilarini gelistirmisler. Internette kabaca hangi kimyasallarin kullanildigini yaziyor ama asil bilgi kapasitor firmasinin kendi kimyagerlerinin gelistirdigi bilgidir ve bunu da aciklamazlar.

Esasen tabiki merak etmek cok guzel bir sey, fakat kapasitoru alip kullanan birisiyseniz bu kismina kafa yormaya gerek yok.

Saticilarin bu soruya sallamadan cevap verebilmeleri zaten mucize olurdu.

Forum istatistikleri

Konular
128,533
Kullanıcılar
450,529
Son üye
TRADE42
Geri