Kombi tesisat temizliği

Hayir oyle değil. Servis elemanı gostermeden bir işlem yapıyor ve peteklere su basar gibi alttaki vanayi aciyor mutfak cesmesini acmamizi soyluyor sonra simsiyah su litrelerce mutfaktan akiyor temiz su gelince kapatip normal haline aliyor.
öyle olmayan nedir.KOMBİ giriş vanasını kapatıyor sonra boşaltma musluğunu acıyor en yakın yerden sıcak suyu acıyor yanı mutfaktan ardındanda pompa ile genleşme tankı içindeki suyu belli basınç vererek genleşmedeki suyunda boşalmasını sağlıyor böylelikle genleşmede biriken fazla suyu sistemden atmış oluyor.

selamlar
mutfaktan kombi suyunu boşaltmak demek genelde banyoda olan tahliye vanasını açıp suyu boşaltmakla aynı iş yapılışı ise
1 -kombiye soğuk su giriş vanası kapatılacak.
2- musluk sıcak su akacak şekilde açılacak vana kapalı olduğu için su akmayacaktır.
3- kombinin üzerinde bulunan kombiye su doldurma vanası aılır.
4- kombinin içerisindeki suyun musluktan aktığı görülür.
bu kadar.

selamlar
mutfaktan kombi suyunu boşaltmak demek genelde banyoda olan tahliye vanasını açıp suyu boşaltmakla aynı iş yapılışı ise
1 -kombiye soğuk su giriş vanası kapatılacak.
2- musluk sıcak su akacak şekilde açılacak vana kapalı olduğu için su akmayacaktır.
3- kombinin üzerinde bulunan kombiye su doldurma vanası aılır.
4- kombinin içerisindeki suyun musluktan aktığı görülür.
bu kadar.

4- kombinin içerisindeki suyun musluktan aktığı görülür. Temiz sudan bahsettiğinizi anlıyorum. Bu işlem sistem içindeki suyu (kirli-paslı) atıp temiz su ile yeniden doldurmak. Bu işlemi yaparken kir-tortu vs. temizliği için sisteme verilen herhangi bir temizlik sıvısı-kimyasalın dolaşımına gerek varmı? varsa öneriniz varmı? süre, ölçek ne olmalı,
Yada sizin dediğiniz işlem yapıldığında aşağıki işlem yapılmış oluyormu, Kimyasal, temizlik sıvısı bunlar fasaryamı?

resim-221.jpg

4- kombinin içerisindeki suyun musluktan aktığı görülür. Temiz sudan bahsettiğinizi anlıyorum. Bu işlem sistem içindeki suyu (kirli-paslı) atıp temiz su ile yeniden doldurmak. Bu işlemi yaparken kir-tortu vs. temizliği için sisteme verilen herhangi bir temizlik sıvısı-kimyasalın dolaşımına gerek varmı? varsa öneriniz varmı? süre, ölçek ne olmalı,
Yada sizin dediğiniz işlem yapıldığında aşağıki işlem yapılmış oluyormu, Kimyasal, temizlik sıvısı bunlar fasaryamı?
selamlar
ben yanlış anlamadıysam ilk soru musluktan kombideki suyun nasıl boşaltılacağı idi. ben 4 maddede kombi içerisindeki suyun nasıl boşaltılacağını anlattım.
kombi eşenjör temizliği veya petek temizliği tamamen farklı olay.
kombiye ait eşenjör temizlenirken eşenjöre zarar vermeyen kimyasallar var fakar çoğu kombi temizleyenler işi ucuza kapatmak için tuz ruhu 8HCL9 KULLANIYORLAR BUNU KULLANMANIN SÜRESİ VEYA MİKTARI İSİE mutlaka kapalı devre devirdaym pompasıyla yapılır ve bu pomda haznesine doldurulur işaretli yere kadar. süresi kirek olduğu sürece köpürme devam eder. köpürme bittiğinde kireçde bittiği için kapatılı.

selamlar
ben yanlış anlamadıysam ilk soru musluktan kombideki suyun nasıl boşaltılacağı idi. ben 4 maddede kombi içerisindeki suyun nasıl boşaltılacağını anlattım.
kombi eşenjör temizliği veya petek temizliği tamamen farklı olay.
kombiye ait eşenjör temizlenirken eşenjöre zarar vermeyen kimyasallar var fakar çoğu kombi temizleyenler işi ucuza kapatmak için tuz ruhu 8HCL9 KULLANIYORLAR BUNU KULLANMANIN SÜRESİ VEYA MİKTARI İSİE mutlaka kapalı devre devirdaym pompasıyla yapılır ve bu pomda haznesine doldurulur işaretli yere kadar. süresi kirek olduğu sürece köpürme devam eder. köpürme bittiğinde kireçde bittiği için kapatılı.

İlk soru, doğrudur.

İkinci soruda ben tekrar başlık açmamak için, temiz su doldurmadan önce, korozyon, tortu, kir,pas vs. nasıl temizlenir kısmına indim. Takıldığımız nokta, işlemde kullanılacak sıvı nedir,neler kullanılanılabilir, nasıl yapılır.(Ev işi) Tuzruhu önerilmiyor ama çamaşır sodası kullanıldığı söyleniyor.

Petek temizlik işlemleri sonucunda doğalgaz için ödediğimiz bedelde bir düşüş söz konusu oluyor mu?
Oluyor ise ne kadar oranda bir tasarruf söz konusu?
Ne kadar sürede bu temizlik işlemli tekrar öneriliyor?
Kullanılan kimyasalın ısı transferine olumlu bir etkisi oluyor mu? yoksa sadece koruyucu görevi mi var?
Bu işlem için ne kadarlık bir ödeme yapmak uygun olur ?

selamlar
kombi eşenjörü mutlaka kireç çözücü ürünlerle temizlenir bu da yaygın olarak tuz ruhudur. metale zarar vermeyen kireç çözücüler var fakat pahalı ve kullanacağın miktarda bulmakta zorlanabilirsin.
diğer petek ve buru temizliği genelde kireç olmaz metalin yorgunlaşmasından veya imalat kalıntılarından. sık sık su değişimi yaparkenki tortulardan oluşur. temizlik için sadece ya söklüp petekler banyoda su tutarak boşaltılır yada kapalı devre filitre takarak boşaltılır. filitre işi zahmetli ve tam temizlik çok uzun süre.
doğalgaz sarfiyatındaki düşme peteklerde tıkanma veya eşenjörde kireç varsa mutlaka bunlar önlenince düşer fakat eşenjör kısmı banyo ve mutfakta kullanıldığı için sadece bu kullanımda söz konusu olur petek ise bu tıkanıklık giderildiği için akış hızlanacak ce ısı transferi kolaylaşacaktır.
temizlik işlemi süresi peteklerde ısı hertarafta eşit ve devirde sorun yoksa gerekmez eşenjör temizliği ise su akışında azalma sık sık ısısıp soğuma varsa gereklidir.
kimyasalların ısı transferine etkisi yoktur. bir marka çıkardı bu kimyasalla % kadar tasarruf edersiniz kolay tarnsfer sağlar dedi ama bizzat ölçüm yapan arkadaşım önermedi vardır belki ama astarı yüzünden pahalı olur.
bürçede size kalmış
by by

Arkadaslar unutmamamız gereken bir nokta var burda. '' Seyretmekle usta olunsaydı kedi kasap olurdu'' sözunu duymusuzdur coğumuz. Coğu teknik servis personelinin ne yaptiğini anlayamazsınız. İşini bilen teknisyen hem sizinlen konusur hem kombinizi tamir eder. kısacası kaşlan göz arasında kombiniz tamir olur. Buraya kadar hersey normal. Esas bundan sonrası var oda ne mi? para bu iş bir ticarettir. ama kimi teknisyen elini vicdanina kimiside başka yerine koyar ve ona göre fiyat bicer size... İşte sorun burda elini vicdanina koyanını bulmaktadır. Meslek sirlarini kusura bakmayin ama kimse kimseye vermez... Bırakın size söylemesini kendi meslektaşına dahi söylemez... Tamircilerin meslek sırları tabikide mezara gitmiyor. Yanında çalışan bir cirak varsa zamanı geldiğinde cirağa el verilir ve boynuz kulaği gecer o saatten sonra:) ama unutulmaması gereken BOYNUZ kırılır ama KULAK esner:) herkeze saygi ve sevgiler. bi kusurumuz varsa affola!!!

İlk soru, doğrudur.

İkinci soruda ben tekrar başlık açmamak için, temiz su doldurmadan önce, korozyon, tortu, kir,pas vs. nasıl temizlenir kısmına indim. Takıldığımız nokta, işlemde kullanılacak sıvı nedir,neler kullanılanılabilir, nasıl yapılır.(Ev işi) Tuzruhu önerilmiyor ama çamaşır sodası kullanıldığı söyleniyor.

Tuz ruhu ile temizlenirse acilen nötralize işlemi yapılmalı ki asit herşeyi indirmesin diye biliyorum. Bu nedenle bende sistemi temizlemek istedim fakat temizleme kimyasallarını bilmeden bir şey yapmaya çekindim.

Forum istatistikleri

Konular
128,394
Kullanıcılar
450,279
Son üye
tesla444

Yeni konular

Geri