Kompanzasyon devre dışı AMA hala kapasitif yazıyor??

turkerweb

Üye
Merhaba arkadaşlar..Fabrika da Kapasitif aşırı fazla yazıyordu.O yüzden 1-2 günlüğüne panoyu kapatıp dengelemek istedim..Fakat daha sonra sayac degerlerini karşılaştırdığımda sayac kapasitif yazmaya devam etmiş..Bu nasıl olur?

2.si bu yıl hiç reaktiften ceza ödemedik..eğerki ceza gelirse 1 seferliğe mahsus,bu cezayı ödememe şansımız var diye biliyorum...Izlememiz gereken prosedür nedir?

*** SORMAYI UNUTTUM****

endüktif sayac değeride 1 gün önceki değerden az gözüküyor ????

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
kondansotörleri besleyen kontaktörler yapışmış olabilir.

" Bir defalık af " konusu kaldırılmıştır.Tesisinizdeki sorunu halletmeye bakın.

Merhaba arkadaşlar..Fabrika da Kapasitif aşırı fazla yazıyordu.O yüzden 1-2 günlüğüne panoyu kapatıp dengelemek istedim..Fakat daha sonra sayac degerlerini karşılaştırdığımda sayac kapasitif yazmaya devam etmiş..Bu nasıl olur?

2.si bu yıl hiç reaktiften ceza ödemedik..eğerki ceza gelirse 1 seferliğe mahsus,bu cezayı ödememe şansımız var diye biliyorum...Izlememiz gereken prosedür nedir?

Eskiden arıza kaynaklı bir itiraz süreci vardı.Artık yok.Ceza gelirse ödemekten başka yolunuz bulunmamaktadır.

1= sayacınız arızalıdır
2=kompanzasyon panonuzda devrede yük kalmıştır(kontaktör yapışması gibi)
3= sabit grubunuz varsa fazla geliyordur
4= sistemde kapasitif yük vardır

Eskiden arıza kaynaklı bir itiraz süreci vardı.Artık yok.Ceza gelirse ödemekten başka yolunuz bulunmamaktadır.

1= sayacınız arızalıdır

Hocam fabrikalarda kapasitif yük çekebilecek olan cihazlar varmıdır?

Hocam fabrikalarda kapasitif yük çekebilecek olan cihazlar varmıdır?

Olabiliyor.Senkron motorlar ,redresörler,elektronik balastlı aydınlatma vb.
Bir de hat mesafesi kaynaklı bir durum var.Kendi işletmemden örnek vereyim:

bir hafta kadar önce yıllık kontrole gelen ekip 1 nolu trafomun cos değerini 0,96 buldu ve ceza gelmiyor mu diye sordu.sadece ilk ay cezaya girmiştik.(17 yıl önce)Oysa benim 2 trafom var .tek aboneliğim olduğundan fatura ikisinin değerine göre kesiliyor.
2 nolu trafomda çok fazla omik yük ve redresörler var.(forklift şarjları için)ayrıca sayaç noktasına 500m XPLE kablo ile besleniyor.(1 noda 150 metre)Bunun da kapasitif etkisi oluyor.
2 nolu trafomun kompanzasyonunu devre dışı bıraktığım halde dahi endüktif %1 bazen oluyor.
toplamda %10 endüktif %0,5 kapasitif ile yıllardır çalışıyoruz. Sıkıntı çıkmadı.1 nolu trafoyu daha hassas ayarlamam mümkün.peki faydası ne olacak ?
endüktifi % 1 de yapsanız aynı % 19,9 yapsanızda.
Daha hassas ayarlayacağım diye kontaktör arızalarıyla uğraşmaktansa bu şekilde devam ediyorum.
Belki bir gün endüktif borsası oluşursa düşünebilirim:)

1= sayacınız arızalıdır

1-sayacin arizali olduğunu zannetmiyorum.
2-Kompanzasyon panosunun şalteri,kondansatörlere ve kontaktörlere giden tüm sigortalar kapalı.
3-sabit grubum yok
4- geriye birtek bu şık kaldı :)

teşekkürler..

not: 1. mesajımda sorduğum soruya 1 ilave daha yaptım...

sayacın akım trafolu dijital sayaç deilmi

*** SORMAYI UNUTTUM****

endüktif sayac değeride 1 gün önceki değerden az gözüküyor ????

Mekanik sayaç mı kombi sayaç mı kullanıyorsunuz?Mekanikler hakkında ayrıntılı bilgim yok ama kombi sayaçlar bu şekilde davranmaz.
Kombi sayaçlarda yazılmış değer korunur.kapasitife geçtiniz diye sıfıra doğru değişim göstermez.

Forum istatistikleri

Konular
128,396
Kullanıcılar
450,282
Son üye
emrekrtd11

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri